MCU'nun Spider-Man üçlemesinin finali olacak yeni filmine gitmeden önce, eski serilerin evreninden gelecek olan karakterler hakkında ve yeni filme dair bilmeniz gereken her şey.

Marvel Sinematik Evreni’nin belki de en çok beklenen üçüncü Spider-Man filmi yolda. Bildiğimiz üzere Marvel, geçmiş Spider-Man yapımlarından karakterleri de bu filme katmayı planlıyor. Peki bunu nasıl gerçekleştirmeyi istiyorlar ve gelecek olan bu üçüncü filmden ne beklememiz gerekiyor? Eğer eski Örümcek Adam yapımlarını izlemediyseniz ya da yeni filme gitmeden önce her şeye hakim olmak istiyorsanız; sizin için tüm bilmeniz gerekenleri biraraya toparladık.

Marvel’ın Yasak Kahramanları: Spider-Man Neden Tamamen MCU'ya Ait Değil?

Bugün en popüler Marvel kahramanlarının, beyaz perdedeki varlıklarını Marvel çizgi romanlarının neredeyse sonunu getirecek bir iflasa borçlu olduğunu biliyor muydunuz?

60’lı yıllardan 90’li yıllara Marvel çizgi romanları en ikonik karakterlerini yaratmış; “Spider-Man(Örümcek Adam)”, “Fantastic Four(Fantastik Dörtlü)”, “Hulk (Yeşil Dev)” gibi karakterleriyle satışları domine etmiş, altın çağını yaşıyordu. Fakat 90’lı yılların ortasına gelindiğinde Marvel’ın yanlış politikaları ve okuyucuyu uzaklaştıran karmaşık hikayeleri şirketi iflas noktasına getirmişti.

Henüz kendi filmlerini yapacak bir stüdyosu olmayan Marvel, en popüler karakterlerinin haklarını çeşitli stüdyolara satma kararı aldı. Dağıtılan şirketlerin içerisinde Sony Pictures Entertainment, “Spider-Man” evreninin tüm karakterlerinin “film haklarına” sahip oldu.

Yıkımdan Doğan Evren

Anlaşma gereği belirli zaman aralıklarında bir film çıkarması gereken, yoksa karakterlerin haklarını kaybedecek olan bu stüdyolardan yıllar içerisinde çeşitli seriler ve yeni baştan yapımlar çıkmaya başladı. Tüm bunlar gerçekleşirken 2008 yılında çıkan “Iron Man (Demir Adam)” filmiyle Marvel; artık kendi film stüdyosunu kurmuş bir halde, en popüler karakterlerini kullanmaya yetkisi henüz olmadan, beyaz perdede bir çizgi roman evreninin temellerini attı: Marvel Sinematik Evreni (MCU).

Eve Hoşgeldin: Örümcek Adam’ın Marvel’a Dönüşü

Geçtiğimiz 4 yılda Marvel; Sony ile olan yeni partnerliği üzerine, simgesi olan karakterin evine geri dönüşünün temsili olarak isimlerinde "ev" vurgusunun yapıldığı üç film çıkardı: "Örümcek Adam: Eve Dönüş" (2017), "Örümcek Adam: Evden Uzakta" (2019) ve 17 Aralık'ta gösterime girecek olan "Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok" (2021). 

Evrenler Kesişiyor Mu?

Şu ana kadar yeni çıkacak olan, son Spider-Man filmi hakkında bildiklerimiz; Örümcek Adam'ın önceki yapımlarında yer alan aktörlerden bazılarının aynı rollerini canlandırmak üzere MCU Örümcek Adam'ına katılacak olmasıyla kısıtlı.

Eski Örümcek Adam'ların dönüp dönmeyeceğini bilmiyoruz; fakat bu konuda birçok iddia mevcut. Genel kanı ise üç Örümcek Adam'ın da en ikonik karakteriyle savaşmak üzere el ele vereceği, Örümcek Adam'ın sinema tarihi ve evreninin kendi "Endgame/Son Savaş" hikayesini izleyeceğimiz yönünde.

Göreceğimizden emin olduğumuz eski kötüler arasında orijinal "Spider-Man/Örümcek Adam" serisinden Dr. Otto Octavius/ Doc Ock (Alfred Molina), Norman Osborn/ Green Goblin (Willem Dafoe) ve Marko Flint/ Sandman; "The Amazing Spider-Man/ İnanılmaz Örümcek Adam" serisinden ise Max Dillion/ Electro (Jamie Foxx) ve Dr. Curt Connors/ Lizard karakterleri yer alıyor.

Geçmişten Günümüze Beyaz Perdede Örümcek Adam

Marvel ile anlaşması gereği belirli aralıklar içerisinde bir Spider-Man filmi çıkarması beklenen Sony Pictures Entertainment, Marvel Sinematik Evreni’yle ortak bir karara varmadan önce iki ayrı Spider-Man serisine imza attı. İşte bu filmler hakkında sinemaya gitmeden önce bilmeniz gerekenler…

Spider-Man/Örümcek Adam (2002-2007)

Yönetmen: Sam Raimi

Oyuncular: Toby Maguire (Peter Parker), Kristen Dunst (Mary Jane Watson), Willem Dafoe (Norman Osborn/ 1. Green Goblin), James Franco (Harry Osborn, 2. Green Goblin/Yeşil Cin), Alfred Molina (Dr. Otto Octavius/ Doc Ock), J. K. Simmons (J. Jonah Jameson)

Serinin Doğuşu ve Konusu:

Sam Raimi, Örümcek Adam filmlerinin yönetmenliğini üstlendiğinde sıradan bir aksiyon filmi çekmek değil, kendi deyimiyle "Peter Parker'a dürüst kalmak" istiyordu.  Milyonların beğenisine sunacağı patlamalarla dolu 2 saatlik görsel şovlar yerine; kendi hatalarının sorumluluklarını almayı zor yoldan öğrenen ve altında ezildiği her talihsizliğe, sıkıntıya rağmen yeniden doğrulmayı bilen bir adamın hikayesini anlatmak istiyordu.

Sam Raimi'nin Toby Maguire'ı başrolü seçmesinin altında da bu "gerçek" arayışı yatıyordu: "Toby'i görür görmez tüm arayışları durdurdum. O gerçekti. İçimizden biriydi ve bu da Örümcek Adam'ın olduğu şeydi, gerçek bir çocuk.

Toby Maguire'ın canlandırdığı Peter Parker'ın Spider-Man oluşunun hikayesini anlatarak başlayan filmde amcasının ölümünden kendini sorumlu tutan ana kahramanın "büyük güç büyük sorumluluk getirir" sözünün anlamını keşfedişini ve bir kahraman olmayı öğrenirken, hayatında yaşadığı "sıradan" zorluklara da göğüs gerişini izleriz.

Bilinmesi Gerekenler:

Green Goblin, Doc Ock ve Sandman Kimdir?

Norman Osborn, işini kaybetme korkusuyla aceleye getirilen bir kimyasal deney sonucu deliliğe sürüklenerek zaman zaman Green Goblin/Yeşil Cin kimliğine bürünen intikam peşinde bir iş adamı, aynı zamanda Peter'ın en yakın arkadaşı Harry'nin babasıdır.

Dr. Otto Octavius, insanlara enerji sağlayarak yardım edebilmenin peşinde koşan bir bilim insanı, Peter için bir rol modelidir. Fakat hatalı ölçümler sonucu kötüye giden deney; eşini korkunç kazada kaybetmesine ve vücuduna bağladığı, sinir sistemiyle bağlantılı 4 metalik kolun zihninin kontrolünü ele geçirmesiyle sonuçlanır.

Flint Marko, kızının ameliyat masraflarını ödeyebilmek için soygunlara karışarak tutuklanan bir suçlu; aynı zamanda Ben Amca'nın öldürüldüğü gece, onu yanlışlıkla vurarak ölümüne sebep olan kişidir. Hapisten kaçtığı bir gece yanlışlıkla devam eden bir deney alanına girmesiyle molekülleri yeniden yapılandırılarak, Flint'in istediği zaman tüm vücudunu kuma dönüştürebilmesini sağlar.

Green Goblin, Doc Ock ve Sandman'e Seri Sonunda Ne Oldu? Spoiler*

İki kötünün direk Peter'ın elinden olmasa da yaptıkları son savaşta ölümlerine tanıklık ederiz. Green Goblin, Peter'ı hedef alarak gönderdiği bıçaklarının kendine saplanması sonucu hayatını kaybeder. Son sözleri ise Peter'ın en iyi arkadaşı olan oğlu Harry'e yaşananları anlatmaması üzerine yalvarması olur. Dr.Otto Octavius ise Peter ile olan konuşması sonrası kollarının kontrolünden kurtularak, kendi yarattığı ve New York'u yok etmek üzere olan "güneş"i boğmak için kendini feda eder. Sandman ile olan savaş ise, Sandman'in Ben Amca'nın vurulduğu gece olanları açıklamasıyla ve Peter tarafından affedilmesiyle son bulur.

The Amazing Spider-Man/İnanılmaz Örümcek Adam (2012-2014)

Yönetmen: Marc Webb

Oyuncular: Andrew Garfield (Peter Parker), Emma Stone (Gwen Stacy), Dane DeHaan (Harry Osborn), Max Dillion/Electro (Jamie Foxx), Dr. Curt Connors/Lizard (Rhys Ifans)

Serinin Doğuşu ve Konusu:

Sam Raimi'nin Spider-man serisi 4. filmin çekimleri için hazırlık yapıyordu, senaryo hazırdı ve tüm ekip kaldıkları yerden devam etmeyi bekliyordu. Fakat 4. filmin hazırlıkları devam ederken Sony, Spider-man serisine yeni bir başrol ve yeni bir yönetmen ile yeniden başlamak için hazırlıklara başlamıştı bile.

Marc Webb ile The Amazing Spider-Man/İnanılmaz Örümcek Adam serisi daha farklı bir bakış açısıyla başlangıç hikayesini yeniden anlatmak istiyordu: karakterlerin çizgi roman temsillerine daha sadık, Peter'ın daha önce işlenmemiş olan ebeveynlerine, gizemli geçmişlerine ve ilk aşkı Gwen Stacy'e odaklanan yeni bir yapım.

Bilinmesi Gerekenler:

Lizard ve Electro Kimdir?

Dr. Curt Connors; Peter'ın babasının eski partneri olan, Peter'ın kendisinin de rol model aldığı bir bilim insanıdır. Kaybettiği kolunu yerine getirmek kertenkeleler üzerinde yaptığı deneyler sonucu kendini enjekte ettiği madde, kertenkele benzeri bir yaratığa dönüşmesine sebep olur.

Max Dillion, bir iş kazası sonucu su dolu bir tanka düşerek genetiğiyle oynanmış su yılanlarının elektrik akımına kapılmasıyla vücudu saf elektriğe dönüşen bir Spider-Man kötüsüdür. Bir Spider-Man hayranı olan ve kendine güven sorunları yaşayan Max, Peter'ın ismini hatırlamaması sonucu ihanete uğramış hissederek ondan intikam almak ister.

Lizard ve Electro Karakterlerine Seri Sonunda Ne Oldu? Spoiler*

Dr. Curt Connors, kontrolünü kaybettiği Lizard formunda yol açtığı yıkım ve ölümlerden sorumlu bulunarak tutuklanır. Electro ise Peter ile olan dövüşünde aşırı enerji yüklemesine maruz kalmasıyla bir patlamayla yok olur.

Gwen Stacy'e Ne Oldu?

Ben Amca'nın ölümünden sonra Spider-Man karakterini bugünkü tanıdığımız kahramana dönüştüren en büyük trajedi, Gwen Stacy'nin ölümüdür. Filmlerde; Gwen Stacy, Peter ve Harry'nin Green Goblin'ı arasında geçen bir savaş esnasında saat kulesinden düşmeye başlar. Peter'ın Gwen'i kurtarmak için yaptığı hamle yetersiz kalır, fırlattığı ağ zamanında yetişemez ve Gwen, yere çarpması sonucu hayatını kaybeder.

"Eve Dönüş Yok" filminde de göndermesi yapılacak o ünlü sahneyi görmek isterseniz;

Marvel Studios Spider-Man / Marvel Stüdyoları Örümcek Adam (2017-2021)

Yönetmen: John Watts

Oyuncular: Tom Holland (Peter Parker), Michael Keaton (Adrian Toomes / Vulture), Jake Gyllenhaal (Quentin Beck / Mysterio), Zendaya (Michelle Jones/MJ)

Serinin Doğuşu ve Konusu:

Marvel Stüdyoları, Spider-Man'i Marvel Sinematik Evreni'ne katarken ve yönetmen John Watts ile anlaşırken tek bir şeyi hedefliyordu: İzleyicinin karşısına henüz izlemedikleri bir Spider-Man'le çıkmak. Daha önce çekilen seriler Peter Parker'ın insani yönüne, günlük problemlerine, zengin dünyasına ve karakterlerine, hikayelerinin dramasına ağırlık vermeyi seçmişti. Fakat Sony’nin elindeyken, Marvel'ın kalbi olan bu kahramanın; aynı zamanda çizgi romanlardaki “ağın” merkezi bir parçası olduğu unutulmuş, karakteri diğer kahramanlar ve takım dinamikleri içinde görme şansımız hiç olmamıştı.

Büyük bir John Hughes hayranı olan ve bunu yeni üçlemesinin tonuna da yansıtan Jon Watts ile birlikte Marvel; Örümcek Adam'ın her yönüyle “Marvel evreninin bir parçası" olduğunu hissettiren ve karakterin ilişkileri, maceraları, kullandığı teknolojisi ile "süper kahraman" yönünün üzerinde daha çok durulduğu yeni bir seriye adım attı.

MCU Spider-Man'inin tüm hikayesi boyunca kendini bulmaya çalışan ve bir kahraman olarak bu evrende olması gerektiği yeri keşfeden bir çocuğun serüvenine şahitlik ederiz: Düştüğünde ve omzuna yüklenenlerin ağırlıkları altında ezildiğinde kendi dizleri üzerinde yükselerek kalkmayı öğrenen, sırtını daha büyük ve güçlülere dayanmayı bırakarak kendine inanmayı ve pes etmemeyi öğrenen bir kahramanın hikayesine.

Bilinmesi Gerekenler:

Gizli Kimliğin Açığa Çıkışı

2. filmin sonunda Mysterio, Peter’ın gizli kimliği tüm dünyaya açıklar. 3. film bu olayın sonuçlarını ele alarak başlayacak.

Serinin Kötülerine Ne Oldu?

İlk iki filmin sonucunda görünen Vulture'ın hapiste, Mysterio'nun ise ölmüş olduğu. Üstelik tüm dünya kahraman sandığı Mysterio’nun ölümünden Peter’ı sorumlu tutmakta.

Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok Filminin Fragmanı

Bir Sinister Six / Kötücül Altılı Filmi Mi?

Spider-Man düşmanları arasında Sinister Six olarak anılan 6 Spider-Man kötüsünün bir araya geldiği takım; karakterin tarihinde çok önemli bir yer tutar. Öyle ki kuruluşu Spider-Man'in ilk yıllık sayısına, 1964 yılına dayanır. Sony Pictures Entertainment bir Sinister Six filmi çıkarmaya can atsa da şuan filmde olacağını bildiğimiz 5 kötü mevcut ve stüdyolar bu ünlü kötüler takımını başka bir filme saklayacak gibi duruyor.

MCU'nun 4. Bir Spider-Man Filmi Gelecek Mi?

Eski Sony Pictures Entertainment Sinema Filmleri Grubu Başkanı ve günümüz Marvel'ın Spider-Man filmlerinin prodüktörlüğünü yapan Amy Pascal'ın açıklamalarına göre 4. bir film gelecek, fakat sandığımız şekliyle değil. Oyuncular yeni çıkacak olan filmi tam anlamıyla bir "final" olarak tanımlıyorlar. Örümcek Adam'ın son 4 yıla yayılarak anlatılan hikayesi büyük bir kapanışla son bulacak, fakat bu karakterin anlatacak başka hikayeleri olmadığı anlamına gelmiyor. Amy Pascal'ın bu konuya dair ifadeleri şu şekilde: “Bu hikayelere 3 film olarak bakıyoruz. Şimdi de Marvel ve Tom Holland'la olacak sıradaki 3'lüyü çekmeye hazırlanıyoruz. Bu son MCU filmimiz olmayacak.".

Örümcek Adam'ı Başka Evrenlere Geçerken Görecek Miyiz?

Karakterin gelecekte diğer evrenlere geçiş yapıp yapmayacağı ya da nasıl yapacağı hakkında konuşmak için çok erken. Bildiğimiz tek şey Örümcek Adam'ı bir süre daha Marvel evreninde görmeye devam edeceğiz; yeni bir yönetmenin elinde, yeni bir çevreyle ve yepyeni hikayelerle.

Kaynaklar: 

https://www.denofgeek.com/movies/how-marvel-went-from-bankruptcy-to-billions/https://deadline.com/2021/11/spider-man-trilogy-sony-marvel-amy-pascal-1234881396/https://en.wikipedia.org/wiki/Spider-Man_in_film, https://en.wikipedia.org/wiki/Spider-Man_in_film#Sam_Raimi_films_(2002%E2%80%932007), https://en.wikipedia.org/wiki/Norman_Osborn_(Sam_Raimi_film_series)https://en.wikipedia.org/wiki/Spider-Man_2https://en.wikipedia.org/wiki/Spider-Man_3https://en.wikipedia.org/wiki/The_Amazing_Spider-Man_(film)https://en.wikipedia.org/wiki/The_Amazing_Spider-Man_2https://comicbook.com/marvel/news/kevin-feige-explains-the-choice-to-bring-back-alfred-molina-as-doc-ock-for-spider-man-no-way-home/https://screenrant.com/spiderman-no-way-home-kevin-feige-rumors-response/


BENZER YAZILAR

Marvel Filmleri İzleme Sırası 2022

2008 yılından bu yana çıkan Marvel filmlerinin hikayelerine göre izlenme sırası. 

The Danish Girl-Danimarkalı Kız

2016 yılında 4 dalda Oscar'a aday olan film, tarihe geçen ilk transeksüel Einar Wegener'ın gerçek hayat hikayesini konu alıyor. Bu anlamlı filmin gerçekleri, oyuncuları ve konusu.


Paylaş