Pixar'ın bir İtalyan sahil kasabasında geçen ve büyüme, arkadaşlık ve korkularla yüzleşmeyi konu alan, geçtiğimiz günlerde yayımlanan filmi Luca.

Luca, Pixar Stüdyoları’nın Disney’in dijital platformu Disney+’da geçtiğimiz günlerde yayımlanan yeni animasyon filmi. Aslında sinemalarda gösterilmesi beklenen film, COVID-19 salgını sebebiyle Disney’in dijital olarak yayımlanan filmlerine eklendi. İtalya’nın kıyı kasabalarından birinde geçen Luca, bir büyüme hikayesini anlatmaktadır.

Yönetmen: Enrico Casarosa

Senarist: Jesse Andrews, Mike Jones

Oyuncular (Seslendirenler): Jacob Tremblay, Jack Dylan Grazer, Emma Berman, Saverio Raimondo, Maya Rudolph

Yapımcılar: Walt Disney Stüdyoları, Pixar Animasyon Stüdyoları

Puanları: IMDb – 7.6,  Rotten Tomatoes - %90, Letterboxd – 3.9

Luca (2021) Fragman

Luca (2021) Konusu

Film, Luca isimli balık şekilli bir deniz yaratığını, onun arkadaşlıklarını ve su dışındaki dünyayı tanıma sürecini anlatmaktadır. Denizin dışında bir yaşamın hayalini kuran Luca’nın ailesi onun suyun dışına çıkıp insana dönüşmesini tehlikeli bulduğu için istemezler.

Bir gün Luca, karada yaşayan Alberto isimli bir deniz yaratığıyla tanışır ve Alberto ona karayı göstermeye başlar. Birlikte bir Vespa sahibi olmanın hayalini kuran iki arkadaş, yakındaki sahil kasabası Portorosso’ya giderler. Orada Giulia ile tanışırlar ve kimliklerini gizleyerek onunla birlikte para kazanıp Vespa alabilecekleri bir yarışmaya hazırlanmaya başlarlar. Bu sırada evden kaçmış olan Luca’nın ailesi de karaya çıkıp onu aramaya başlar.

Luca Oyuncuları ve Diğer Ekibi

Luca, filmin yönetmeni Enrico Casarosa’nın ilk uzun metrajlı filmi. Uzun bir süredir Pixar Stüdyoları’nda çalışan Casarosa’nın daha önce yönettiği La Luna isimli kısa animasyon filmi En İyi Kısa Animasyon dalında Oscar’a aday olmuştur. Yönetmen, Luca için Cenova’da geçen çocukluğundan esinlenmiştir.

Jacob Tremblay

Filmde Luca karakterini seslendiren Jacob Tremblay, son yılların en başarılı ve popüler genç oyuncularından. 2015 yılında Brie Larson ile birlikte oynadığı Room filmi ile tanınan Tremblay, o rolüyle Oyuncular Birliği Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalına aday olan en genç oyuncu olmuştur. Daha sonrasında The Shining filminin devam filmi olan Doctor Sleep’te ve Xavier Dolan’ın ilk İngilizce filmi The Death & Life of John F. Donovan filminde oynamıştır.

Jack Dylan Grazer

Alberto karakterini seslendiren Jack Dylan Grazer, Stephen King’in ünlü romanı It'ten uyarlanan 2017’de çekilen filmde canlandırdığı Eddie Kaspbrak karakteri ile ünlenmiştir. Filmin 2019’da çekilen devamında rolünü tekrar canlandırmıştır. DC çizgi romanlarından çevrilen Shazam! filminde ise Freddy Freeman karakterini oynamıştır. En son, İtalyan sinemacı Luca Guadagnino’nun We Are Who We Are isimli HBO yapımlı gençlik dizisinde oynamıştır.

Filmin Farklı Okumaları

Filmde deniz yaratıkları insanlar tarafından sevilmez ve kabul edilmez. İnsanalar deniz canavarlarını avlamaya çalışırlar. Bu yüzden Luca ve Alberto insanların dünyasında sürekli tehlikedelerdir ve kimliklerini gizlerler. Genel olarak herkesten farklıdırlar ve ortama yabancı dururlar.

Bütün bunlar göz önüne alındırıldığında izleyicilerin bir kısmı filmin aslında kuir (queer) temalara ve kimliklere gönderme yaptığını düşünüyor. Filmin sonlarına doğru hiçbir zaman, herkesin Luca’yı kabul etmeyeceği ama Luca’nın onu kabul edecek insanları bulabildiği söylenir. Bu konuşma izleyicilerin filmin LGBTQ temasına sahip olduğuna dair gördüğü işaretlerden biri. Her ne kadar filmin yönetmeni böyle bir alt metin olmadığını söylese de filmin, herkesin kendi yorumuna açık olduğunu da belirtiyor.

Bir diğer okuma ise Luca ve Alberto’nun göçmenleri temsil edebileceği üzerine. Portorosso kasabasının yabancıları olan ikili herkes tarafından hoşgörü ile karşılanmıyor. Ayrıca, kimlikleri ortaya çıktığı taktirde kasabadan gönderilme tehlikesi veya daha kötüsü ile sürekli karşı karşıya duruyorlar.

Yönetmene göre film ilk gençlik ve arkadaşlıkla alakalı. Ancak, kendini etrafına ait hissetmeyen, kendini farklı gören ve yalnız hisseden herkesin kendini bulabileceği bir film Luca. Bu yüzden de pek çok farklı yoruma yol açıyor çünkü insanlar filmle bağlantı kurabileceklerini hissediyorlar.

Luca Hakkındaki Genel Yorumlar

Film genel olarak beğenilmiş durumda. Özellikle karakterlerin yani deniz canavarlarının farklı ve özgün tasarımı övülüyor. Tam olarak bir yaz filmi olarak tanımlanan Luca ayrıca İtalyan kıyı şeridini ve kültürünü aktarışıyla da beğeniliyor. Pixar’ın zaten başarılı olduğu büyüme, korkularınla yüzleşme ve arkadaşlık gibi temalara değinen film stüdyonun başarısını bir kez daha kanıtlıyor.

Filmin eleştirilen iki noktası bulunmakta. Öncelikle Giuila karakterinin hikayesinin filmin yarısından sonra çok geri planda kalması. İzleyiciler Giuila ve Luca ile Alberto’nun arkadaşlığına fazla değinilmediğini düşünüyor. İkinci olarak filmin aslında çok da yeni bir şey ortaya atmaması eleştiriliyor. Daha önceki Pixar filmlerine benzer olayları ve karakterleri farklı şartlarda işlediği söyleniyor.

Ancak, eskimeyen bir konuya sahip olan Pixar sevimli bir hikayeye, sempatik karakterlere ve İtalyan kıyısının güzelliğine sahip olduğu için yine de öne çıkmayı başarıyor.

Kaynakça

https://www.vox.com/22534958/luca-review-disney-pixar

https://www.indiewire.com/2021/06/luca-pixar-animation-disney-1234643133/

https://en.wikipedia.org/wiki/Luca_(2021_film)


BENZER YAZILAR

Bir Şifa Bağımlısının İtirafları

Ela Başak Atakan'ın gerçek hikayesini anlattığı aynı isimli kitabından uyarlanan bu belgesel yogadan telomere, ozon terapisinden şamanizme uzanan yolculuğunun öyküsü.

Biohackers: Ya Gerçekse?

Bilim, aşk, arkadaşlık ve ürkütücü gerçeklerle dolu bir dizi


Paylaş