Bu yılın ödül sezonunda adı en çok duyulan filmlerden Promising Young Woman filminin konusu, oyuncuları ve film hakkındaki yorumlar.

Bu yılın ödül sezonunda adı en çok duyulan filmlerden biri Promising Young Woman. The Crown dizisindeki Camilla rolüyle de bilinen Emerald Fennell’in ilk yönetmenlik denemesi olan filmin başrolünde Carey Mulligan bulunuyor. Promising Young Woman ilk gösterimini 2020’deki Sundance Film Festivali’nde yapmıştı. Geçtiğimiz haftasonu düzenlenen Altın Küre ödüllerinde hiç ödül kazanamamış olsa da film, 4 dalda adaylık kazanmıştı.

Yönetmen: Emerald Fennell
Senarist: Emerald Fennell
Oyuncular: Carey Mulligan, Bo Burnham, Alison Brie, Clancy Brown, Jennifer Coolidge, Laverne Cox, Connie Britton
Yapımcı: FilmNation Entertainment, LuckyChap Entertainment
Nerede Çekildi?: Los Angeles
Puanları: IMDB - 7.5, Rotten Tomatoes - %90, Letterboxd - 3.8

Promising Young Woman Filminin Konusu Nedir?

Promising Young Woman, Cassie’nin yıllar önce tecavüze uğrayan yakın arkadaşının intikamını alma sürecini anlatıyor. Cassie ve en yakın arkadaşı Nina tıp okurken, Nina başka bir sınıf arkadaşları tarafından tecavüze uğramış. Okul içindeki ve dışındaki soruşturmalar bir yere varmamış ve Nina’ya tecavüz eden erkek öğrenci eğitimine devam edebilmişken Nina da Cassie de okullarını bitirememiş. Filmin geçtiği zamanda Cassie gece kulüplerini sarhoş taklidi yaparak geziyor. Cassie’ye yardım adına onu evlerine götüren ancak sarhoşluğundan faydalanmaya çalışan erkeklereyse, Cassie ufak dersler veriyor.

Bu intikam hikayesinin yanında Cassie’nin komedyen Bo Burnham tarafınan canlandırılan eski okul arkadaşı Ryan ile olan ilişkisi ve bu ilişkinin gelişimi anlatılıyor. Bir süre sonra da Cassie’nin hayatındaki bu iki hikaye birleşiyor. Film boyunca Cassie’nin bu intikam arayışı onu farklı yerlere, bazen eski arkadaşlara ve hatta eski okuluna götürüyor. Cassie’nin planının aşamalarına göre bölümlere ayrılan film görsel olarak ise gayet renkli ve eğlenceli duruyor.

Filmin Diğer Oyuncuları ve Ekibi Kimdir?

Filmin başrolündeki Carey Mulligan bilindik ve başarılı bir oyuncu. Hem An Education, Shame, Inside Llewyn Davis gibi bağımsız filmlerde oynayan Mulligan hem de The Great Gatsby, Suffragette, Far from the Madding Crowd gibi büyük filmlerde yer alıyor. Başarılı bir kariyere sahip olan Carey Mulligan, Promising Young Woman ile Independent Spirit Ödülleri, Altın Küre Ödülleri, Oyuncular Birliği Ödülleri ve Eleştirmenlerin Seçimi Ödüllerine aday oldu.

Film boyunca Carey Mulligan ile çok iyi bir uyuma sahip olan Bo Burnham daha çok komedyenliği ile biliniyor. Youtube üzerinden yayınladığı videoları zamanla standuplara dönüşen Bo Burnham özellikle Y ve Z jenerasyonları tarafından çok seviliyor. 2018’de ise A24 yapımı Eighth Grade filmi ile ilk yazarlık ve yönetmenlik deneyimini gerçekleştirmişti.

Promising Young Woman’daki diğer yan roller de hep bilindik isimler. Community ve GLOW dizileri ile tanınan Alison Brie, komedi filmleri ile bilinen Jennifer Coolidge ve Orange Is the New Black dizisiyle tanınan Laverne Cox bu isimlerden bazıları. Ayrıca, filmde kısa rollere sahip tanındık isimler arasında Adam Brody, Max Greenfield, Chris Lowell gibi oyuncular var.

Filmin yazarı ve yönetmeni Emerald Fennell oyunculuğu dışında aslında başrollerinde Sandra Oh ve Jodie Comer’ın yer aldığı Killing Eve dizisinin 2.sezonunun yazar kadrosunda bulunmuş. İlk sezon yazarlarından Phoebe Waller-Bridge yönlendirmesiyle diziye katılan Emerald Fennell, Phoebe Waller-Bridge yazar kadrosundan ayrıldıktan sonra onun yerini doldurmuş.

Film Hakkında Kısa Bilgiler

Film Hakkındaki Genel Yorumlar Nedir?

Gerek filmin çeşitli platformlardaki puanları gerek ödül törenlerinde aldığı adaylıkları gösteriyor ki film genel olarak beğenilmiş durumda. Özellikle Emerald Fennell’in ilk yönetmenlik denemesi olmasına rağmen gösterdiği başarı alkışlanıyor. Zaten oyuncu olarak kendini kanıtlamış Carey Mulligan ise Promising Young Woman ile başarısını bir kez daha göstermiş oldu. Filmde en çok övülen bir diğer nokta ise Mulligan’ın oyunculuğu.

Bir yandan da filmin anlattığı konu ve temalar pek çok tartışmaya yol açtı. Kimileri Promising Young Woman’ı gerilim-intikam türünü farklı bir şekilde tanımladığı için severken kimileri filmin bunu yaparken ortaya attığı mesajlardan ötürü filmi sevmemiş. Özellikle filmin sonunun ortaya attığı mesajın Cassie ve Nina karakterleri için umutsuz oluşu bazı insanları rahatsız etmiş. Ancak, filmin yönetmeni Emerald Fenell bu değişik tepkilerden memnun. Söylediğine göre zaten filmi ile belli bir tartışma ortamı yaratmayı planlamış.

Kaynakça:

https://www.imdb.com/title/tt9620292/?ref_=tttr_tr_tt

https://en.wikipedia.org/wiki/Promising_Young_Woman

https://www.rogerebert.com/features/on-the-disempowerment-of-promising-young-woman

https://www.vulture.com/article/the-queasy-ending-of-promising-young-woman.html


BENZER YAZILAR

Niro'nun Oyunculuğuyla Taçlanan Film: Taxi Driver

1976 yapımı Taxi Driver filminin incelemesi.

Temel Kamera Hareketleri

Sinema filmlerinde ve videolarda izleyiciyi etkileyen 8 kamera hareketi ve bu hareketlerin örnekleri.


Paylaş