Sibel 2018 yılında beyaz perdeye çıkan, bizlere kelimelerle değil ıslık diliyle güçlü bir kadın figürü sergileyen, bol ödüllü yerli bir film.

2018 yılında ilk gösterimini Locarno Film Festivali'nde gerçekleştiren Sibel filminin yönetmenliği ve senarist koltuğunda Çağla Zencirci ve  Guillaume Giovanetti oturmaktadır. Damla Sönmez, Erkan Kolçak Köstengil, Elit İşcan gibi gibi isimlerin oynadığı bu yapım gösterimden sonra 4 ayda toplam 26 ödülün de sahibi olmuştur. Filmin IMDb puanı 6.9'dur. Süresi ise 1 saat 35 dakika.

Sibel Filmi Nerede Çekildi?

Çekimleri Giresun ilinin Kuşköy köyünde tamamlanmıştır. Filmin hikayesi gerçeğin tam da kendisine dayanıyor. Kuşköy’de kuş dili ile konuşan köylülerin yıllardır sürdürdükleri kültür mirasını, Sibel isimli genç bir kızın ıslık dili ile anlaşması üzerinden sinemaya taşıyor.

Islık Dili

Okudukları bir kitap sayesinde böylesine bir kültürden haberleri olan Guillaume Giovanetti ve Çağla Zencirci, bu dilin gerçekten de var olup olmadığını öğrenmek için Kuşköy’e gitmiş. Dilin hala kullanılsa bile gelişen dünya düzeni sayesinde unutulmaya başladığını görmüşler, köydeki bir kahvede oturdukları sırada rastgele ıslık diliyle konuşan genç bir kadına rastlamışlar. Bu sayede kadın filmin çıkış noktasını oluşturmuş. 

Sibel Filminin Konusu

Babası ve kız kardeşiyle bir köyde yaşayan Sibel küçükken geçirdiği bir hastalık yüzünden konuşma yetisini kaybetmiştir. Ancak yaşadıkları köyde kelimler dışında anlaşılmak için başka bir yol daha var: Islık dili. Daha doğrusu onların söylemiyle kuş dili. Sibel, sadece eski bir dil olan ıslık diliyle iletişim kuramaktadır. Islık diliyle konuşan Sibel köylüler tarafından uğursuz sayılmaktadır. Normal kadınların yaptığı işler yerine avlanmak için dağlara çıkar. Köylüler tarafından dışlanır. Bir gün ormanda yaptığı gezinti sırasında karşılaştığı Ali, Sibel'in hayatını bam başka bir noktaya taşıyacaktır.

Seyircinin Sibel'le ilk karşılaşmamız bir dışlanma üzerine kuruluyor. Uğursuz sayıldığı için kimse yanına yaklaşmak istemiyor. Kız kardeşi de hikayenin başında köy halkıyla aynı fikirde. Kadınlar belli bir yaşa gelince evlenir, toplumun getirdiği bu öğreti içerisinde bütün halk. Kardeşi ona görücü geleceği için sevinir, arkadaşlarının kına gecesine gitmek ister. Evlilik hayati önem taşır. Ancak Sibel yirmi beş yaşına gelmiş bulunduğu durumdan dolayı hiç bir erkek tarafından istenmemiş, evlenmemesi dolayısıyla da bir kez daha toplumdan dışlanmıştır. 

Sibel Filmi Konusu ve Kırmızı Başlıklı Kız 

Bazı eleştirmenler tarafından bu hikayenin modern versiyonu deniyor Sibel filmi için. Bunun sebebi ise köyde Gelin Kaya'sı denilen bir taş var. Gelin olacak kadınlar önceleri bu taşa gidip ateş yakarlarmış ancak köydeki bir rivayete göre ormanın içine bir kurt dadanmış. Bu yüzden kimse ormanın o karanlık tarafına gitmiyor. Sibel ise köy halkının tam tersi bir yol izleyip o kurdu bulup öldürmek istiyor. Bir şekilde kendini köye kanıtlaması gerektiğini hissediyor ve o da bu yolu seçiyor. Bir gün yine ormanın karanlık taraflarındayken Ali ile karşılaşıyor ve aslında kurdunu buluyor. Kırmızı başlı kız hikayesinin tam tersi olarak kurt kızı değil kız kurdu yakalıyor. Daha sonra Ali'nin bir asker kaçağı olduğu ortaya çıkıyor. Sibel kendi köyünün kültürel kodlarından uzaklaşmış ve evlenmemiş. Ali ise aynı şekilde kültürel bir koddan kaçmış ve askere gitmemiş. Bu iki dışlanmışlık ikisinin birlikteliğine yol açıyor. 

Sibel Filminde Güçlü Kadın Karakter

Bir gün köyde bir kına gecesi oluyor. Sibel kendine hiç uymayan makyajıyla aralarına girmeye çalışıyor ancak kabul edilmiyor. Bu durumdan çok rencide olup etrafa olan hırsını ve sinirini köylünün bir tabu olarak gördüğü namus kavramından alıyor. Ali ile birliktelik yaşıyor. Ali ve Sibel arasında yaşanan geceden sonra Ali birden ortadan kayboluyor. Sadece birinin gelin olacağı zaman yakılan taşta ateş yıllar sonra Sibel'in kendi isteğiyle tekrar yanıyor. Bir kendini kanıtlama hikayesi belki de. Toplumsal geleneklere karşı bir yangın Sibel'in o an orada tek başına o kayayı yakması.

Kız kardeşi Sibel ve Ali'nin birlikte oldukları gece olanlara şahit oluyor. İlk önce babasına gidip anlatıyor ancak babası Sibel'in böyle bir şey yaptığına pek inanmıyor. Hıncını alamayan kardeşi bu sefer köy halkına her şeyi anlatıyor. Bu hikaye tüm köye yayıldıktan sonra namussuz olan sadece Sibel değil kız kardeşi de oluyor. Kız kardeşine gelecek görücü vaz geçiyor. Bu kız kardeşi için büyük bir yıkımı oluşturuyor. Herkes bu aileye karşı küçük düşürücü bakışlarıyla onları eziyor. Günlerce süren uzun baskılar sonrası daha fazla dayanamayan Sibel, kardeşinin elinden tutuyor, köylülere tüm gücüyle haykırıyor. Kafalarını eğmeden meydanda yürüyorlar.

Sibel Filmi Hakkında Yorumlar

Görsel bir şölen görmek için bile izlenebilecek bir film. Karadeniz'in o güzel ormanlarına şahit oluyoruz. Kamera bize bu görüntüleri çok güzel yanstıyor. Cümleler yerine ıslıkla iletişim kuran bir kadını izliyoruz. Farklı bir bakış açısından olaylar ele alınıyor. Bizim dilimizi konuşmayan bir kadınla iletişim kurabiliyoruz. Güçlü kadın başrol izliyoruz bu da bizi filme bir kaç seviye daha yaklaştırıyor. 

Oyunculukların çok iyi olduklarını görüyoruz. Zaten film birçok ödül sahibi olduğu için hem filmin çok iyi olduğu hem de oyuncuların çok iyi oynadığı ödüllerle kanıtlanmış bir gerçeğe dönüyor.

Sibel Filminin Aldığı Ödüller

Aldığı ödüllerin hepsini saymakla bitmez. O yüzden belli başlı aldığı ödüllerden bahsetmek gerekirse; 

71. Locarno Film Festivali Fibresci Ödülü ve bu festivalden iki ödül daha, Montpellier Festivali Seyirci Ödülü, 25. Adana Film Festivali En İyi Film Ödülü, Cannes Sinema Buluşmaları Eleştirmenler ve Seyirci Ödülü, Londra Film Haftası En İyi Oyuncu Ödülü, Hamburg Film Festivali: En İyi Avrupa Ortak Yapımı Ödülü, Roma Akdeniz Filmleri Festivali: Üniversite Jürisi Ödülü, 6. Muret Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, 18. Brüksel Akdeniz Filmleri Festivali Büyük Ödül veyine aynı festivalden Cineuropa Ödülü gibi ve daha fazla bir çok ödülün sahibi. 

Filmi izlemezini tavsiye ediyoruz. Eğer izlemeyi düşünüyorsanız şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

Kaynakça

https://filmloverss.com/bu-hafta-sinemada-sibel-izlemek-icin-10-sebep/

https://www.imdb.com/title/tt8696440/

https://www.beyazperde.com/filmler/film-264270/


BENZER YAZILAR

Nomadland Göçebeler Diyarı

78. Altın Küre adaylarından olan Nomadland filmini konusu, oyuncuları ve genel açılarıyla inceledik.

The Great: Büyük Catherine

Başrollerini Nicholas Hoult ve Elle Fanning’in paylaştığı ünlü çariçe Büyük Catherine’in Rusya tahtına yükselişini konu alan tarih, dram, kara mizah dizisi.


Paylaş