Bu yazımızda, Kanye West’in 2016 çıkışlı albümünü konuşacağız.

Kanye West Kimdir?  

1977 doğumlu Kanye West müzik kariyerine beatmaker olarak başladı, Amerikan piyasasının en önemli müzisyenlerinden Jay-Z ile çalıştı. Daha sonrasında kendi rap albümü için çalışmalara başladı. The College Dropout adını alan bu albüm Kanye’nin unutulmaz eserleri arasına girdi. Kariyeri ise bolca başarı ve bu başarılar kadar dikkat çeken skandallarla devam etti. Ayrıca, 1967 yılından beri aktif olan Rolling Stones Magazine adlı müzik dergisinin, en son 2020 yılında güncellenen, en iyi 500 albüm sıralamasında Kanye’nin sevilen albümlerinden My Beautiful Dark Twisted Fantasy on yedinci sıradadır, bu listede daha başarılı olmuş tek rap albümü Public Enemy’e ait on beşinci sıradaki albümüdür.  

Ana Akım Rap

Ana akım sıfatı, bir müzik tarzının güncele ve kitleye hitap ettiğini vurgulamak için kullanılır, örneğin ana akım Rock müzik, ana akım metal müzik ve konumuz olan ana akım rap müzik. Fakat bu durum zannedildiği gibi herhangi bir albümün deneysel veya yaratıcı olmasına engel değildir. Jay-Z, Eminem veya Kanye West’in kariyeri bu durumun en büyük örneğidir. Türkiye’de bu tarzın tam anlamıyla bir icracısı olmasa da Ezhel veya Tepki’nin bu tarza yakın bir müzik ürettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca, The Life of Pablo da ana akım rap müziğin içindedir.

The Life of Pablo

Albüm, kapak görselinde ifade olan bir soruyla açar kendini, hangisi? Yani Kanye ne yönde seçim yapmalıdır, olduğu kişi olmaya devam mı etmelidir yoksa dini merkeze alan bir dönüşüm mü geçirmelidir? Albüm Kanye’nin mental anlamda en güçlü olduğunu söylediği yerlerde bile endişesini ele verir. Sonuçta çizdiği portrede, Real Friends şarkısında ifade ettiği gibi gerçek bir arkadaşı yoktur, Facts, Wolves ve Famous şarkılarında bahsettiği gibi etrafı düşmanlarla çevrilidir ve son olarak No More Parties in L. A. şarkısında ima ettiği gibi eskiden ona keyif veren şeyler, şimdi acı vermektedir. Bütün bu temaların mükemmel birleşimiyse albüme daha sonra eklenen Saint Pablo’da kendini gösterir. Kanye, albümün bu son şarkısıyla, mental durumunun neredeyse tamamını bir şarkıya sığdırmıştır. Aynı zamanda bu şarkı, albümü en iyi anlatan şarkıdır.

Özetle

The Life of Pablo, hayata karşı güçlü olmak isteyen bir müzisyenin, kendini bir bütün olarak masaya yatırdığı ve bir anlamda modern müzisyeni deşifre ettiği, tartışmaya değer bir albüm, bir modern klasiktir.

Fotoğraf Kaynakları

Kapak Fotoğrafı

İlk Görsel

İkinci Görsel

Yazılı Kaynaklar

1. Rolling Stones Magazine 500 Albüm

2. Kanye West, Biyografi

3. Kanye West’in Geciken Albümleri, Şehir ve Ritim


BENZER YAZILAR

Taylor’s Version Nedir?

Taylor’s Version nedir? Neden bazı albümlerin sonunda Taylor’s Version ya da [From The Vault] gibi ibareler yer alıyor? Taylor Swift’in neden böyle bir yol izledi?

Anadolu Rock: Fikret Kızılok

Türk Rock müziği sanatçısı Fikret Kızılok’un hayatı.


Paylaş