Işığın olduğu her yerde var olan renkler, mimarlıkta da büyük rol oynuyor. Peki tasarımda renklerle duyguların nasıl bir ilişkisi var?

Renkler, ışığın varlığında hayat bulur ve bilinçli ya da bilinçsiz olarak duygularımızla iletişime geçer. Soyut bir tablonun veya fotoğrafın renkleri belirli bir ruh hali üretebildiği gibi, bir binanın veya odanın renkleri de onu kullanan insanların duygularını derinden etkileyebilir.

Cuadra San Cristóbal Los Clubes / Luis Barragan

Psikolojik çalışmalara göre kültürel düşüncelerden ötürü, bazı renkler bazı duygulara kodlanmış; kırmızının kan ve tehdit çağrışımı yapması gibi. Fizyolojik deneyler ise, mavi ışığın melatonin üretimini yavaşlattığını ve geceleri bile insanları daha uyanık ve zinde tuttuğunu göstermiş.

Meksika’nın renk ustası mimarı Luis Barragan; renkler, duygular ve mimarlık denilince ilk akla gelen mimarlardan. Bu yazımızda renklerin kullanıldıkları mimari alanda, kullanıcıların hislerine olan etkisini sizler için özetledik -ve bir yandan Barragan’ın bir ressamın paletini çağrıştıran keyifli mimari eserlerinden de bolca örnek verdik.

Kırmızı

İlk bakışta korku ve tehlikeyi akla getiren kırmızı, mekan kurgusunun en baskın renklerinden biri. Tutku ve heyecan duygularını tetikleyen kırmızı, tonuna göre de farklı etkiler bırakabilir.

Koyu kırmızı tonları -vişne çürüğü gibi- daha yoğun ve çekici algılanırken, açık ve neon kırmızılar daha samimi, eğlenceli ve göz alıcı bir his bırakıyor. Kırmızı eğer gereğinden fazla yerde kullanılırsa fazla sıkıcı ve boğucu bir duygu yaratabilir, ancak etkili bir şekilde kullanılırsa ortamı benzersiz bir atmosfere getirebilir.

Sakin, nötr renklerin baskın olduğu bir ortamda ise kırmızının ufak dokunuşları bile insanların dikkatini istenilen objeye yöneltmekte çok etkili.

Barragan Evi / Luis Barragan

İnovasyon laboratuvarı

Turuncu

Sarı ve kırmızının birleşiminden oluşan turuncu; yaratıcı ve çoşkulu bir etki yaratır. Turuncu, kırmızıdan daha az gösterişli olduğu için daha sakin ama yine de heyecanlı, enerjik ve daha arkadaş canlısı. Kırmızıya oranla, fazla kullanılması boğucu ve yorucu etkiler bırakmıyor.

Yaratıcılığın tetiklendiği alanlarda, ofis, stüdyo ve okullarda tercih edilebilir. Mavi ile birlikte kullanıldığında güven veren bir his yaratan turuncu, bankalarda da tercih edilebilir.

Çocuk Sanat Merkezi

Oyun Merkezi

Sarı

Neşeli ve ışıltılı sarı; enerji ve pozitifliğin istenildiği her yerde kullanılabilir. Bıraktığı samimi ve arkadaş canlısı etkiler sarının en çok kreşlerde ve okullarda tercih edilmesinin bir nedeni. Açık sarı daha sakin bir etki yaratırken, renk yoğunlaştıkça sarının verdiği heyecan etkisi de artar. Gri ve kasvetli mekanlarda sarının en ufak dokunuşu bile ortamın daha canlı görünmesini sağlayabilir.

Gilardi Evi / Luis Barragan

Gilardi Evi / Luis Barragan

Sağlık Merkezi

Yeşil

Yatıştırıcı ve rahatlatıcı olan yeşil, mimari tasarımın alışılmadık renklerinden biri. Bu renk doğal ve dostça duygular yaratır. Yeşilin en parlak ve neon tonları bile, diğer renklere oranla daha sakin görünür. Açık yeşil, beyaz ile beraber kullanıldığında steril bir ortam ifade eder, bu sebeple kliniklerde tercih edilebilir.  

Geri Dönüşüm Merkezi

Anaokulu

Mavi

Mavi serin, yatıştırıcı, ağırbaşlı ve güvenli. Sonsuzluk ve gökyüzünü çağrıştırır. Pozitif ve güven veren hissi ise bankacılık kurumları, ofisler ve ticari ortamlarda istenmesinin bir sebebi.

Gilardi Evi / Luis Barragan

Gilardi Evi / Luis Barragan

Mor

Mor, mavi gibi sakin ve rahatlatıcı -fakat maviye kıyasla daha fazla eğlenceyi çağrıştırıyor. Özellikle neon mor, ışık oyunlarıyla beraber akılda kalıcı ve benzersiz bir atmosfer yaratabilir.

Pembe renk skalasında mora çok yakın. Etkileri ise daha saf ve çocuksu.

Vegan Kafe

Matematik Müzesi

Gilardi Evi / Luis Barragan

Beyaz

Sade ve temiz bir hissin en büyük temsilcisi beyaz, modern mimarlığın da vazgeçilmezi. Duvarlarda tercih edildiğinde gölgelerin dramatik etkisini artırır, sakin görünmesine rağmen dikkati odaklama çok etkilidir.

Barragan Evi / Luis Barragan

T-Evi

Siyah

Siyah mekanlar derin ve düşünceli bir etki yaratmayı amaçlar, ancak bazen hoşnutsuzluk hissini de beraberinde getirebilir. Mimari tasarımda siyah, ahşap ile kullanıldığında rustik bir hava yakalarken; metal detaylarla şık ve modern hissettirir.

Ofis

İki kat arası bağlantı köprüsü. Siyah, diğer renklerle beraber kullanıldığında o renklerin vurgusunu artırır.

Renkler mimari tasarımlarda müthiş bir duygusal güce sahip. Siyah veya beyaz mekanlar sadece renkli ışıklarla bile bambaşka bir atmosfere bürünebilir. Bu renklerin hangi malzemelere ve hangi yüzeylere yansıtıldığı da bu duyguların gücünü etkileyebilir.

Kaynaklar:

https://www.archdaily.com/930266/how-color-affects-architecture?ad_medium=gallery

https://www.archdaily.com/906682/architecture-guide-luis-barragan?ad_medium=gallery

https://www.readysetjetset.net/travel/mexico-city-instagram-spots

 


BENZER YAZILAR

Bennu Asteroidi Nedir, Neden Önemli?

NASA neden binlerce astreoid arasından Dünya’dan 320 milyon km uzaktaki Bennu isimli bu taşa bir uzay aracı gönderdi?

Dünyanın Bilinen En Büyük Mikrobiyalitleri Van Gölü'nde

Çok az canlının yaşamını sürdürebildiği dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü bilinen en büyük mikrobiyalitlere ev sahipliği yapıyor.


Paylaş