The Haunting of Hill House dizisinin devam halkası olan The Haunting of Bly Manor dizisinin incelemesi.

The Haunting serisinin ikinci dizisi olan Bly Malikanesi 9 Ekim 2020'de Netflix'te yayımlanmıştır. Serinin ilk dizisi olan Tepedeki Ev ile bağımsız konular işlense de The Haunting adı altında seri olarak devam etmiştir. Netflix'te yayımlanmasıyla birlikte izleyiciler tarafından oldukça büyük beğeni almıştır. 

The Haunting: Bly of Manor Fragmanı 

The Haunting: Bly of Manor Konusu 

Bly Malikanesi, öğretmen olan Dani'nin anne babası vefat eden Flora ve Miles'a bakmak için eski bir malikanede işe girmesiyle başlar. Sorunlarından uzaklaşmaya çalışan Dani bu evde Miles ve Flora ile güzel vakit geçireceğini düşünür. Dani zaman geçtikçe bu evde bir tuhaflık olduğunu sezer. Flora ve Miles'ın ürkütücü ve gizemli davranışları, kendisinden önce çocuklara bakan Rebecca'nın adı geçince evdeki çalışanların yüzlerinde oluşan ifade ve Rebecca ile bağlantısı olan Peter'in diğer çalışanlar tarafından nefret edilme sebebi Dani'yi oldukça meraklandırır. Dani bu tuhaf davranışların ardındaki nedenleri tuhaf olaylar yaşayarak öğrenmeye başlar. Bly malikanesinin etrafında geçen bu ürkütücü ve doğaüstü olayları konu alan korku dizisidir. 

The Haunting: Bly of Manor Hakkında 

Henry James'in Yürek Burgusu kitabından esinlenen dizinin yönetmenliğini Ciarán Foy, Liam Gavin, Axelle Carolyn, Mike Flanagan, Ben Howling, E.L. Katz ve Yolanda Ramke üstlenmiştir. Dizinin oyuncu kadrosu, Oliver Jackson-Cohen, Victoria Pedretti, T'Nia Miller, Rahul Kohli,  Amelia Eve, Benjamin Evan Ainsworth,  Tahirah Sharif, Amelie Bea Smith, Henry Thomas gibi isimler vardır. 9 Ekim 2020'de Netflix'te yayımlanmıştır. Bly of Manor IMDb'den 8,1'lik puan almıştır. 

The Haunting: Bly of Manor Dizisinin Aldığı Ödüller 

En İyi Korkutucu Sahne Dalında MTV Film Ödülü'ne layık görülen The Hauntin: Bly of Manor 2021'de bu ödülü kazanmıştır. Ayrıca 2021'de Satellite En İyi Dizi (Tür) ödülüne layık olmuştur.

The Haunting: Bly of Manor Dizisinin Bölümleri 

The Haunting Serisi

Serinin ilk dizisi Tepedeki Ev, Shirley Jackson'ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. The Haunting'in ilk dizisi olan Tepedeki Ev 12 Ekim 2018'de Netflix'te izleyicilere sunulmuştur. İkinci dizisi ise Henry James'in Yürek Burgusu (The Turn of the Screw) kitabından uyarlanmıştır. İlk dizisinden itibaren diğer korku dizilerinden farklı korku ögeleri ve kaliteli görüntüsüyle başarıya ulaşmış bir seridir. Yayımlandığı günden itibaren çokça konuşulmuş ve izleyicilerin bir korku dizisinden beklenen istekleri karşılamış bir seridir. Alışılmadık konular ve alışılmadık karakterle bizi büyülemeye devam etmesini umuyoruz.  

The Haunting: Bly of Manor İncelemesi

Bly Malikanesi'nde başlangıçtan itibaren izleyicileri etkileyen görsel efektler vardır. Bu görsel efektler çoğu korku dizi ve filmlerinde oldukça kalitesiz iken Bly Malikanesi ve Tepedeki Ev'de oldukça kusursuzdur. Bu görsel efektler diziye oldukça yakışmıştır ve izleyicileri yakalamıştır.

Dizinin başlangıcında düğün öncesi partide anlatılmaya başlanan hayalet hikayelerine son noktayı koyacak olan bir konuk Bly Malikanesi'nde çalışmaya başlayan Dani'nin hikayesini anlatmaya başlar. Dizi bu anlatışla başlar ve bu oldukça akıllıca bir başlangıçtır. Dani karakteri sevgilisinin ölümüne sebep olma yüküyle yaşadığı yerden kaçar. Bu kaçış Dani'yi Bly Malikanesi'nesinde yaşayan Flora ve Miles'a götürür. Bly Malikanesi'nden etkilenen Dani, çocukların ve malikanede çalışan insanların sıcaklığından etkilenir. Fakat bu etkilenme olumlu sonuçlanmayacaktır.

Dani, malikanede tuhaf olaylar olduğunu hisseder ve bunu yaşayarak da deneyimler. Dizinin ilerleyen zamanlarında her karakterin bu malikaneden kurtulamadıklarını, malikanede yaşayan her insanın kaderinde kötü olaylara denk geldiği görülür. Korku filmlerinin tipik özelliği olan hayaletli ev konusu burada da görülür. Fakat diğer korku film ve dizilerinden farklı olarak Bly Malikanesi'nin hayaleti oldukça sempati duyulası bir karakterdir.

Tepedeki Ev dizisinde de oynayan Kate Siegel, Bly Malikanesi'nde Viola Willoughby yani namıdiğer Bly malikanesi'nin ilk sahipleri ve malikanenin hayaletini canlandırır. Kate Siegel ilk sezon olan Tepedeki Ev'deki performansıyla oldukça başarılı olmuş ve bu başarılı performansını Bly Malikanesi'nde de sürdürmüştür. Bly Malikanesi'nin en çarpıcı ve en savaşçı karakteri Viola Willoughby olmalıdır. Korku filmlerinde bu denli bir karakter görülmemiştir.

Dizinin diğer dikkat çeken karakteri ise T'Nia Miller'ın canlandırdığı Hannah Grose karakteridir. Karakter evde yaşayan sakin ruhlu bir kadındır. Karakterin tuhaf olayları görmesi ve rüya gördüğünü sanmasıyla karakterde bir sorun olduğunu düşündürülmektedir. Ayrıntılara gizlenmiş detaylar olsa da Hannah'ın kendi cesedini kuyuda görmesiyle taşların yerine oturması bir olur. Aslında çoktan ölmüş olduğunu ve malikanede hapsolmuş bir ruh olduğunu anlar.

Malikanede hapsolmuş diğer bir ruh ise  Oliver Jackson-Cohen'ın canlandırdığı Peter Quint karakteridir. Bu karakter Flora ve Miles'ın amcasının yanında çalışan ve malikaneye arada sırada uğrayan bir yardımcıdır. Kurnaz olduğu için evin çalışanları Peter'i sevmezler. Rebecca hariç. Rebecca, Dani'den önce çocuklarla ilgilenen bir karakterdir. Peter'in eve gelmesiyle aralarında ilişki başlar. Rebecca bu ilişki yüzünden çocuklarla ilgilenmez. Peter ise çocukların amcası olan Henry'nin birikimini kendi üstüne alıp kaçmayı planlamaktadır. Rebecca'ya aşık olduğundan kendisiyle birlikte gelmesini ikna eder. Fakat Peter kaçacakları gece malikanenin hayaleti tarafından öldürülür ve malikanede hapsolmuş bir hayalet olarak kalır. Rebecca bu durumu öğrenince kendisini öldürerek bu eve Peter ile birlikte hapsolur. Peter ve Rebecca'nın bu malikaneden çıkması için Peter planlar yapar. Dani'yi bu plan için kullanmayı amaçlasa da Rebecca, Dani'yi kurtarır.

Peter karakteri yüzeysel bakıldığında bencil ve kötü bir karakter olsa ruhuna inildiğinde onun da zorluklar atlattığını ve bu duruma gelişinin nedenleri gösterilmiştir. Bu dizideki her karakter kötü de olsa iyi de olsa izleyicilerde sempati uyandırır ve kötü olan karakterlere bile ısınırız. Dizinin akışı, görsel efektleri, karakterleri oldukça kusursuzdur.

Bly Malikanesi, Flora karakterinin değişiyle "Perfectly splendid" (Ziyadesiyle harikulade).

Kaynaklar 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa

https://www.imdb.com


BENZER YAZILAR

Clint Eastwood ve Batı Sineması

Başarılı oyuncu ve daha önce birçok ödül almış yönetmen Clint Eastwood'un içinde yer aldığı projeleri derledik.

Delidolu (The Kissing Booth)

Aşkın ve arkadaşlığın arasında sürüklenen delidolu bir yolculuğun hikayesi.


Paylaş