M. Night Shyamalan’ın hem senaristliğini, hem yönetmenliğini, hem de yapımcılığını üstlendiği başarılı psikolojik-gerilim serisi ve Kevin’ın 24 farklı Alter-ego kişiliği hakkında inceleme.

M. Night Shyamalan Hakkında

Altın Küre ve Akademi Ödülü'ne aday olmuş, Hint yönetmen, film yapımcısı, yazar ve oyuncu. 1970 yılında doğmuş. Bu dünya ile öteki dünya arasında arafta kalmış bir yerdeki süper kahramanların korku ve gerilim hikayeleri ile adını duyuran M. Night Shyamalan, geleceğin Alfred Hitchcock'u  kabul edilmektedir. Gişede milyonlarca dolarlık başarı sağlayan  Altıncı His, Köy ve İşaretler filmlerinin yönetmenliğini üstlenmiş, yönettiği her filmin senaryosunu da kaleme alıp, yapımcısı olmuştur.

Unbreakable Filminin Kısaca Konusu 

Ölümsüz, 2000 yılında gösterime giren bir psikolojik gerilim filmidir. Yapımını, yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını M. Night Shyamalan'ın üstlendiği filmin oyuncuları Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Robin Wright Penn ve Spencer Treat Clark. Filmin IMDb puanı ise 7.3.

Filmin konusundan kısaca bahsedelim; Philadelphia'da bir güvenlik görevlisi olan, ancak sonrasında bir bağlamda gerçek bir süper kahraman olduğunu fark eden David Dunn hakkındadır. Film gerçek ve kurgu arasındaki benzerlikleri göstermek adına çizgi roman kitapları ile ilgili çeşitli ögeler barındırır.

Shyamalan aslında filmi bir çizgi romanın geleneksel üç bölümlü olay akışında çekmek istedi. Filmin ana olay örgüsünü tamamlayan Shyamalan, ardından senaryoyu yazdı. Bu sıralarda Bruce Willis'in ve Samuel L. Jackson'ın filmde oynayacağı resmi olarak kesinleşti. Çekimler Nisan 2020’de başladı ve Temmuz ayında tamamlandı.

Filmin kısaca konusundan bahsedecek olursak; Elijah Price, (Samuel L. Jackson) kemikleri çok hassas bir yapıya sahip olup, doğuştan birinci tip cam kemik hastasıdır. Çocukluğunda arkadaşları tarafından sürekli alay edilen Price, "Mr. Glass" (Türkçe: Bay Cam) lakabıyla anılır. Hastanede tedavi görürken sürekli olarak çizgi romanlar okuyan Price, dünyada kendisi gibi uç bir durumda yer alan bir insana karşılık tam zıddının da olabileceğini düşünür.

 

Split Filminin Kısaca Konusu

James McAvoy, The Witch ile yıldızı parlayan Anya Taylor-Joy ve Betty Buckley'nin başrollerini üstlendiği gerilim filmi Split'in yönetmen, senarist ve yapımcılığını M. Night Shyamalan üstleniyor. Jason Blum da filmin yapımcıları arasında yer alıyor. Filmin IMDb puanı 7.3 ve Netflix yapımı üzerinden bu yapıma ulaşılabilir.

Filmin konusundan kısaca bahsedecek olursak; Çoklu Kişilik Bozukluğu'ndan mustarip genç adam Kevin'ın 23 ayrı alter egosu vardır. Bunlar arasında en baskın olanı da suça meyilli olan bir karakterdir. 3 kız kardeşi kaçıran Kevin onları bodrumuna hapseder.  Kişilikleriyle birlikte kızlarla farklı ilişkiler kuran adam kızların varlığı ile yavaş yavaş dağılmaya başlar. Bu egoların fikir çatışmaları ile iyice kafası karışmaya başlayan Kevin tehlikeli bir hal alır. Hem Kevin'ın tehlikeli alter egolarını tetiklemekten kaçınmak hem de onun iyi niyetli alter egoları aracılığıyla kaçış yolunu bulmaya çalışmak gerekir.

Split Filmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çoklu Kişilik Bölünmesi’ne sahip Kevin’ın hikayesi, Billy Milligan’ın gerçek yaşamına dayanıyor.

Billy Milligan, üç ayrı tecavüz suçundan yargılandı ve çoklu kişilik bölünmesini savunmasında kullanan ilk isim oldu.  Bu sebeple işlediği suçlardan aklandı. Christopher, Adalana, Phil, Kevin, Walter, April, Samuel, Mark, Steve, Tommy, Danny, David, Christene, Lee, Jason, Bobby, Shawn, Martin, Timothy, Arthur, Ragen Vadascovinich, Allen ve öğretmen olmak üzere birbirinden farklı kişilikleri bulunuyordu. Billy Milligan, Shyamalan’ın yarattığı Kevin karakterine ilham olmuş gibi görünüyor.

Kevin’ın 23 farklı Alter Ego’su olduğunu öğrensek de, son sahnede eklenen The Beast ile bunun  24’e tamamlandığını söyleyebiliriz. Filmde ise bahsi geçen 24 karakterin  yalnızca 8 tanesi James McAvoy tarafından canlandırıldı. Bu 24 farklı karakteri sıralayacak olursak;

Hedwig, Bernice, Patricia, Polly, Luke, Rakel, Felida, Ansel, Jalin, Kat, B.T., Samuel, Mary Reynolds, Norma, Goddard, Dennis,  Mr. Pritchard, Barry, Jade Orwell, Kevin, Heinrich  ve 24. kişilik olarak tanımlayabileceğimiz The Beast. Canlandırılan kişilikler ise, Patricia, Hedwig, The Beast, Kevin Wendell Crumb, Barry, Orwell, Dennis ve Jade olarak karşımıza çıkıyor.

Alter egolardan biri olan Hedwig, aslında bir çocuk ve hayal dünyası oldukça geniş. Zombiler tarafından dans ederken ısırılarak bir zombiye dönüştürüldüğü bir hikayeyi hayal ederek dans ediyor. Sahneyi bunu bilerek tekrar izlediğinizde McAvoy’un dansına hayran kalacaksınız.

Kevin’ın ayna karşısında farklı Alter Egolar’ına bürünerek kendini incelediği sahnenin ardından gelen sahnede Bruce Willis’in ağzından duyduğumuz Mr. Glass ve Unbreakable’da Samuel L. Jackson’ın “They called me Mr. Glass” repliği iki filmde de son cümledir.

Glass Filminin Kısaca Konusu

Başrollerini James McAvoy ve Anya Taylor-Joy'un üstlendiği Parçalanmış ile Bruce Willis ve Samuel L. Jackson'ın başrollerini üstlendiği Ölümsüz’ü birleştiren yapım, üçlemenin devam halkası. Kevin’ın parçalanmış kişiliklerinden biri olan ve en tehlikelisi olarak öne çıkan The Beast'in peşine düşülüyor. Bu kaçma-kovalama sırasında, kemiklerinin narinliğini şeytani zekası ile dengeleyen Mr. Glass'ın gölgesi de yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Glass'ın bildiği gizli bilgiler iki adam için de kritik düzeyde önem kazanıyor. Ancak Mr. Glass ve Crumb'ın birleşmesi, kaçınılmaz olarak bir firar ile sonuçlanıyor. Dunn da arkalarından firar ederek ikilinin peşine düşüyor. Filmin IMDb puanı 6.7.

Glass Filmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Purge, Insidious, Get Out, Incarnate gibi korku-gerilim filmlerinin yapımcısı, Blumhouse Productions şirketinin kurucusu Jason Blum; M. Night Shyamalan ile ilk kez Visit filminde çalıştı. Düşük bütçesine rağmen film, gişede 65 milyon dolar elde edince ikilinin yolları Split ile yeniden kesişti. Konusuyla ve James McAvoy’un performansıyla konuşulan Split, gişede başarılı oldu ve geçtiğimiz yılın en iyi filmlerinden biri olarak gösterildi. Bu iki filmin başarısı üzerine Blum ve Shyamalan, Glass filmiyle 3. kez bir araya geldi.

Çekimler 39 gün sürdü ve senaryo 134 sayfadan oluşuyor.

Kaynakça

tr.m.wikipedia.org › wiki › M._Nig...M. Night Shyamalan - Vikipedi

tr.m.wikipedia.org › wiki › Ölümsüz_(...Web sonuçlarıÖlümsüz (film) - Vikipedi

m.imdb.com › titleSite Bağlantıları ile Web SonucuUnbreakable (2000) - IMDb

www.beyazperde.com › film-240516Parçalanmış - Split - Beyazperde.com

m.imdb.com › titleSite Bağlantıları ile Web SonucuSplit (2016) - IMDb

filmloverss.com › split-hakkinda-m...Split Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay! - FilmLoverss

m.imdb.com › titleSite Bağlantıları ile Web SonucuGlass (2019) - IMDb

www.beyazperde.com › film-253849Web sonuçlarıGlass - film 2019 - Beyazperde.com

filmloverss.com › cekimleri-baslaya...Çekimleri Başlayan Glass Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Muhteşem Detay ...


BENZER YAZILAR

Normal People : Biraz Aşk Biraz Acı

Eğer 20'li yaşlarındaki bu genç çiftin hikayesine başlamaya karar verdiyseniz, derinden etkilenmeye hazır olun.

Stand-Up ve Komedi Gösterisi Önerileri

Netflix'ten izleyebileceğiniz, farklı çeşitlerde ve birbirinden çok farklı komedyenler tarafından yapılmış hepsi diğerinden özgün stand-up önerileri: Bo Burnham, John Mulaney ve dahası.


Paylaş