Yeni doğum yapmış ancak çalışmaya devam eden annelerin eğlenceli serüvenini anlatan bir dizi incelemesi.

Anne olmanın zorluklarını eğlenceli bir dille yansıtan bu dizi kafa dağıtmak adına izlenebilecek güzel diziler arasında. Annelerin iş, özel hayat ve bir de çocuklarını aynı anda idare etmeye çalışmaları, babaların hayatlarındaki rollerini 21. yüzyıl ezgileriyle senaryolaştırılmış. Peki konusu, oyuncuları ve yönetmeni kimlerdir?

Workin' Moms Hakkında Kısaca

Yönetmen: Catherine Reitman, Paul Fox, Aleysa Young                                            

Yapım Yılı: 2017                                                                                                            

IMDb Puanı: 7.6                                                                                                            

Tür: Komedi/ Drama                                                                                                    

Sezon Sayısı: 4                                                                                                            

Yeni Sezon Tarihi: 15 Haziran 2021

Fragman

Workin' Moms Konusu

2017 yılında Kanada yapımı olarak hayata geçirilen Workin Mom's dizisinin orjinal dili İngilizce. Başrollerinden biri olan Catherine Reitman bir de dizinin yönetmeni, yapımcısı ve yaratıcısı konumunda. Her bölüm süresi 20-30 dakika aralığında olan dizi Netflix'te yayınlanıyor.

Filmin ana karakterleri aslında dört kadın karakter. Bunlar; Kate, Annie, Frankie ve Jenny. Aslında hikaye bu dört kadının doğum sonrası yaşadıklarını konu almakta. Birçok farklı ve zor olayla başa çıkmaya çalışan kadınlarımız aynı zamanda iş ve ev temposu arasında sıkışmış durumda.

Her yaşadıkları zorluğu seyirciye mizah çerçevesinde yansıtması sıkıcı olmasına engel olmuş. Birbirinden çok farklı dört kadının idealleri, kocaları, işleri ve psikolojileri de birbirinden oldukça farklı. 

Bu dört kadını izlerken eşlerinin hayatlarındaki rollerine de şahit oluyorsunuz. İki bakış açısından da incelenerek yazılmış olan dizi hem çalışan babaları hem de evde çocukla ilgilenen babaları ele almış.

Tabii araya bir de ihanet sıkıştırılmış. Doğum sonrası travmaların üzerine bir de başrolümüz Kate eşinin bir çocuk bakıcısıyla onu aldattığını öğrenir ve hayatı tamamen değişmeye başlar. 

Workin' Moms Dizisinin Oyuncu Kadrosu

Workin' Moms Karakter Analizi

Kate Foster

Kate aslında eğlenceli ve çalışkan bir anne. Hatta başarılı bir reklamcı. Evini ve eşini aynı anda idare etmeye çalışan, hırslı ve işkolik ancak işine yeterince odaklanamayan Kate oldukça zor dönemlerden geçiyor. Biraz kontrol manyaklığı var. Eşi Nathan'ın onu aldattığını öğrendiğinde tüm hayatı değişiyor.

Anne Carlson

Kate ve Anne aslında oldukça eski ve çok yakın arkadaşlar. Evlenmeleri ve ardından çocuk sahibi olmaları onları hiç ayıramamış. Anne başarılı bir psikolog ancak çocukları yüzünden işini bir süreliğine eve taşımak zorunda kalıyor. Kızı Alice teknoloji bağımlısı asi bir genç. Anne tüm bu sorunların yanında Alice için oldukça efor harcıyor.

Jenny Matthews

Jenny sahip olduklarıyla yetinemeyen hatta kızıyla arasında yeterince güçlü bir bağ kurmakta zorlanan bir karakter. İşine daha odaklı çünkü eşi evde ve kızına bakıyor. Ancak Jenny bununla yetinemiyor ve daha fazla para kazanma ve lüks sahibi olmak istiyor. Dizinin başlarda en sevilmeyen karakterlerden biri olmayı başarıyor.

Frankie Coyne

Frankie biraz aklı bir karış havada olarak nitelendirilebilecek bir karakter. Aslında bir emlakçı ancak biraz saf ve psikolojik problemlerinde boğulmuş. Karakteri başta yansıtılan şeklinden çıktığında güçlü bir kadına dönüşüyor ve bunu izlemek seyirciye büyük bir keyif veriyor.

Workin' Moms Dizisinin Vermek İstediği Mesajlar

Dizi aslında bir kadının hangi koşul ve şartta olursa olsun güçlü durabileceğini, istediği her şeyi elde etmesinin önünde bir engel varsa bunun da kendisi olduğunu anlatmak istiyor.

Çalışmak, bir ev bakmak, çocukların bakımıyla ilgilenmek dışında arkadaşlıkları, partnerleriyle olan sorunları, lohusalıkları ve doğum sonrası yaşadıkları depresyonları tamamen şeffaf ama mizahi bir dille seyirciye gösteriyor. Bunu yaparken izleyicinin empati duygusunu tetikleyerek bir kez daha kadınlarla gurur duymamızı sağlıyor.

Her şeyin dışarıdan görünen kadar kolay olmadığını, günlük hayatın boğuculuğunda maruz bırakıldıkları sorunları olanlara karşı duruşlarını ve her zaman güçlü kalışlarını izlemek oldukça keyif verici.

Dizi tüm bu mesajları alttan alttan seyirciye işlemek yerine gün yüzüne çıkarmayı başarmış, bu da Workin' Moms dizisinin başarılı olmasına sebep olmuş.


BENZER YAZILAR

Türk Sinematek Derneği

1965'te kurulup 1980'da kapatılan Türk Sinema Derneği ve Yeni Sinematek Sinemaevi hakkında bilgiler.

The Haunting: Bly Malikanesi

The Haunting of Hill House dizisinin devam halkası olan The Haunting of Bly Manor dizisinin incelemesi.


Paylaş