Ülkemizin dört bir yanında orman yangınları hala devam ediyor. Zarar gören insalara ve hayvanlara yardım edebilmek için aracı kuruluşları ve ihtiyaç listelerini derledik. 

Ülke genelinde son günlerde başlayan ve artan orman yangınları ciğerlerimizi yaktı, nefeslerimizi kesti. Günlerdir ardı arkası kesilmeyen yangın haberleriyle Türkiye orman yangınları ile savaşıyor. Evlerini, hayvanlarını, yakınlarını kaybedenler; yok olan oksijen depolarımız, ülkemizin yeşil cennetleri ve telef olan canlılar hepimizin ciğerini yaktı. 

Yangına Yardım Eden Kuruluşlar

Yaşadığımız koşullardan dolayı yangınların kontrol altına alınması güç bir hal alıyor. Biz de zarar gören canlılar, hem evlerini hem de işlerini kaybetmiş insanlarımız için bir şeyler yapmak istiyoruz.

Bu yüzden bağış yapılabilecek güvenli kanalları, yardım sağlanabilecek kampanyaları derledik. İnsanların kaybettiklerini yerine getiremiyor olsak da onları ayağa kaldırmak için siz de bu kampanyalara destek olabilir, ihtiyaç listesi içinden en azından gücünüzün yettiği kadarını temin edip yangın bölgelerine ulaştırabilirsiniz. 

Afet Platformu

Afet Platformu, İhtiyaç Haritası ile birlikte düzenli olarak ihtiyaç listelerini hazırlıyor ve yayınlıyor. Güncel listeleri takip ederek eksik malzeme konusunda yardımcı olabilirsiniz. 

İhtiyaç Haritası

İhtiyaç Haritası, ihtiyaç sahipleri ile destekçileri online platform üzerinde bir araya getiren bir sosyal kooperatif. Çevrimiçi çalıştığı için özellikle afet bölgelerindeki güncel ihtiyaçları görüp destek olabilirsiniz. 

HAYTAP

Haytap, yangın bölgelerinde evsiz kalmış evcil hayvanlara ve büyükbaş hayvanlara yem ve mama yardımı yapıyor. Ücretsiz olarak mağdur insanların hayvanlarına bakan HAYTAP’a maddi destek verebilirsiniz. Erişim sıkıntısı yaşanmaması için dağıtım aşamasında gönüllü olarak çalışabilirsiniz. 

HAÇİKO Derneği

Afet alanlarındaki canlılara hem tedavi hem de yardım sağlayan HAÇİKO  derneğine destek olabilirsiniz. Web sitesi üzerinden online bağış yapabilirsiniz. 

Ahbap Derneği

Müzisyen Haluk Levent’in kurduğu ve hala başında bulunduğu Ahbap Derneği, Türkiye’nin birçok yerinde çıkan yangınlarda gönüllü ekibiyle birlikte erzak, ilk yardım müdahalesi ya da konakla gibi yardımlar sağlıyor. 

Ahbap şu anda Afet Desteği başvurularını da açmış durumda. Evleri ve iş yerleri zarara uğramış kişiler Ahbap sitesi üzerindeki "Yardım Talep Et" butonunu kullanarak afet desteği alabilirler. Maddi olarak yangın bölgelerine yardımda bulunmak isteyenler de buradaki linke tıklayarak Ahbap platformu üzerinden bağış yapabilirler. 

WWF

WWF’nin Türkiye temsilcisi olan Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Türkiye’deki yangınlarda yaralanan ve yaşam alanları tahrip olan canlılar için kurtarma, tedavi ve rehabilitasyon çalışmaları yapmak için bir kampanya başlattı. Buradaki linke tıklayarak istediğiniz tutarda bağış yapabilirsiniz. 

Turkish Philanthropy Funds

Yurtdışında yaşayıp bağış yapmak isteyenler için Türkiye Orman Yangını Yardım Fonu oluşturdu. İlgili linkten sayfaya ulaşabilirsiniz. 

Güncel Yangın İhtiyaç Listeleri, Bağış ve Yardım Nasıl Yapılır?

Antalya Manavgat Güncel İhtiyaç Listesi

Telefon: 0242 502 0967- 444 94 20

Marmaris Güncel İhtiyaç Listesi

*Yangında ev ve eşyaları zarar gören vatandaşlara ulaştırılmak üzere her türlü beyaz eşya, halı, koltuk takımı gibi eşyalar da teslim edilebilir. 

Malzeme Toplama Noktası: Amiral Orhan Aydın Kapalı Spor Salonu, Sarıana Mh. 18. Sokak No:32 Marmaris/Muğla

Telefon: 0850 888 4848

Bodrum Güncel İhtiyaç Listesi

Malzeme Toplama Noktası: Mumcular Sitare Özkan Çok Programlı Anadolu Lisesi KARAOVA Mah. ATATÜRK Cad. No 151 / BODRUM / MUĞLA Bina Kodu 5824593

Telefon: 0532 418 4950

Köyceğiz Güncel İhtiyaç Listesi

Malzeme Toplama Noktası 1: Menteşe Atatürk Bulvarı Eski Otogar - 0536 862 65 94

Malzeme Toplama Noktası 2: Ortaca Beşköprü Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 100 Ortaca Sosyal Hizmetler Birimi - 0536 862 65 56

Malzeme Toplama Noktası 3: Fethiye Akarca Mah. Mustafa Kemal Bulvarı No: 196/A - 0535 106 84 26

 


BENZER YAZILAR

Haftanın Gelişmeleri 5-12 Temmuz 2021

WhatsApp ve Twitter'dan yeni özellikler, Getir uygulamasının büyümesi, AB'nin plastik kullanımını yasaklaması, Amazon şirketinin yeni yönetim anlayışı ile ilgili güncel haberler.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2022

Her yıl RUR (Round University Ranging) tarafından yayımlanan Dünya Üniversiteler Sıralaması 2022 listesi ve Türkiye'deki üniversitelerin dünya sıralamasındaki yeri.


Paylaş