Yılbaşını temsil eden, iç ısıtan filmlerin detayları.

Yılsonuna girerken,sonlara doğru ulaşırken, yılbaşı ruhuna iyi gelecek filmleri sizin için derledik.

Evde Tek Başına (1990)

Evde Tek Başına

IMDb Puanı: 7.7

Dünya üzerindeki en iç ısıtan yılbaşı filmlerinden biri, içimizde hiç büyümeyecek olan o çocuğun filmi...

Peki, bu yıl da bu klasik olan komedi filminin tanıdıklık hissine kendinizi bırakmaya ne dersiniz?

Film, Noel tatiline giden ailesi tarafında evde unutulan 8 yaşlarındaki küçük çocuk Kevin'in eve giren hırsızlarla yaratıcı yollar aracılığıyla başa çıkmasını konu ediyor.

Yılbaşı filmleri denince akla ilk gelen yapımlardan biri olan Evde Tek Başına; fedakarlık, dayanışma, aile sevgisi ve zorluklarla nasıl mücadele edilmesi gerektiği hakkında güzel mesajlar içeren ve keyif veren bir film.

Holidate (2020)

Holidate

IMDb Puanı: 6.1

Emma Roberts, Luke Bracey gibi başarılı birçok oyuncuyu bir araya getiren keyifli bir romantik komedi olan Holidate, bayram günlerinden tümüyle nefret eden Sloane ve Jackson'ın hikayesine odaklanıyor. Yalnız oldukları için bütün bayram günlerinde aileleri tarafından sürekli yargılanan ikili, hoşlarına da gitmeyen garip olan randevularla boğuşmaktadır.

Birbiriyle tanıştıktan sonra akıllarına dahiyane bir fikir gelir ve uygulamaya koyarlar. Bir yıl boyunca tüm bayram günlerinde birbiriyle sevgiliymiş gibi rol yapmaya karar verirler fakat işler istedikleri gibi gitmez. Bu platonik başlayan ilişki zamanlar gerçek duyguların açığa çıkmasına sebep olur.

Serendipity (2001) 

Serendipity

IMDb Puanı: 6.8

Sara ve Jonathan iki farklı karakter. Noel zamanı Bloomingdale'de kalan son bir çift aynı nada satın almak istemeyle başlayan bir kış aşkı.

Bu ikili, Serendipity isimli bir kafede seneler sonra bile unutamayacakları iç ısıtan bir geceye tanık olurlar. Aralarındaki büyüyü bozmak istemezler ve bu sebeple tekrar karşılaşıncaya dek aşklarını kaderin gidişatına bırakmaya karar verirler.

Komediyi ve aşkı aynı anda izleten filmde Central Park'da paten kayan ve karlı New York sokaklarında başıboş dolanan Sara ve Jonathan ile birlikte kendinizi hayatın tesadüf eseri oluşan yönlerine gülümserken bulabilirsiniz.

Elf (2003)

Elf

IMDb Puanı: 7.0

Yılbaşı filmleri denince akla gelen ilk yapımlardan biri olan Elf filminde ünlü oyuncu Will Ferrell'i Kuzey Kutbu'ndan New York'a gelen bir elf olarak izliyoruz.

Bir yanlışlık sonucu Kuzey Kutbu'nda kalan bir çocuk. Orada kalan elfler tarafından yetiştiriliyor ve sonrasında bir yetişkin olarak New York'a gerçek babasını bulmak için geliyor.

Burada gerçek babasını bulmaya çalışırken, Noel'e olan tüm inancını kaybetmiş diğer insanlarla çevrelenen Buddy adındaki bu genç adam, böylece umut veren, yepyeni başlangıçlar amacıyla heyecanlandıran yeni bir yıl ve o yılın getireceği neşe ile dolmamızı sağlıyor.

It’s a Wonderful Life (1946)

It’s a Wonderful Life

IMDb Puanı: 8.6

Herkesin izlemesi gereken bir yılbaşı klasiği olan 1946 yapımı bu film gerçek bir Hollwood altın çağını yaşayanlar için filme alınmış olmalı. Sadece yılbaşı teması içerisinde değil aynı zamanda tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen It's Wonderful Life, bir melek bir Noel gecesinde intihar etmeyi düşleyen ve düşünen bir adamı ziyaret etmesi vesilesiyle vuku buluyor.

Adı George olan bu adama küçük bir oyun oynayan melek, ona dünyanın onsuz nasıl bir yer olacağını anlatmaya çalışırken George'un yaşadığı deneyim sayesinde hayat hakkında bizlere ne kadar değerli olduğu hakkında pozitif mesajlar veriliyor.

Kutup Ekspresi (2004)

Kutup Ekspresi

IMDb Puanı: 6.6

Bakmayın siz öyle çocuk filmi gibi göründüğüne. Büyük olanların da gözünü dahi kırpmadan izleyebileceği Robert Zemeckis'in elinden çıkma bir film var karşımızda.

Geçmişte yaşadığı kötü hatıralar nedeniyle Noel babaya olan hiçbir inancı kalmayan küçük bir erkek çocuğu,oldukça tuhaf bir trene atlar ve hiç bilmediği yollara doğru düşer. Bu tren tam da Noel Baba'nın ikamet ettiği Kuzey Kutbu'na doğru yol almaktadır ve macera böylelikle başlar.

The Princess Switch (2018)

The Princess Switch

IMDb Puanı: 6.0

Yönetmenliğini Mike Rohl'un yaptığı bu filmin iki devam filmi de bulunduğunu söyleyebiliriz. Bir romantik komedi olan bu filmde, müthiş güzellikteki Montenaro Düşesi'nin Şikago'da pastacılık yapan ve kendisine tıpatıp benzeyen Stacey ile başlıyor hikaye ve olaylar zinciri.

Biribirinin ikizi gibi görünün kadınlar bu durumdan faydalanmak ister ve Noel arifesinde rol icabı birbirinin yerine geçmek için bir plan yaparlar. Ama planlar istedikleri gibi gitmez. Tam da bu sırada Margaret, Stacey'in iş arkadaşına ve Stacey ise Margaret'in nişanlısına aşık olur. Bu filmi izlerken sürekliyiciliğine hayran kalacak ve 2. ve 3. filmine de göz atmak isteyeceksiniz, inanın bize.

Miracle on 34th Street (1947)

Miracle on 34th Street

IMDb Puanı: 6.6

Noel Baba sizi gerçekten ziyaret etse bu olayı diğer insanları nasıl inandırabilirsiniz?

Yer New York. Yıl 1947.Filmde Noel Baba'ya olan inancını artık yitirmiş olan küçük bir kızın yaşadığı bir mucize anlatılır.

Gencecik bir anne olan Susan Walker bir mağazada noel baba kostümlü bir adam ile bir anlaşma yapar ve anlaşma sonucunda bu adamın gerçek bir Santa Claus olduğunu iddia eder ve bunu kanıtlamak için uğraş verir.

Oscar ödüllü bu fantastik komedi filmi, 1973 senesinde televizyon için ve 1994 senesinde sinema perdeleri için yeniden çekildi.

Kaynakça

https://www.beyazperde.com/

https://www.imdb.com/


BENZER YAZILAR

Mr Nobody: Bay Hiçkimse

2009 yılında beyaz perdede yer alan kült filmin konusu, kadrosu. Filmin metaforları, mesajları ve filmden unutulmaz replikler.

Stop Motion Nedir?

Kıymeti çok bilinmese de izleyicisine ayrı bir tat veren stop motion film tekniğini ve sevilen stop motion filmlerden bazılarını gelin birlikte inceleyelim.


Paylaş