Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanırken eski filmleri izlemek gibisi yoktur! Nostalji duygunuzu besleyecek, yılbaşı ruhunuzu harekete geçirecek 5 film önerisi.

Sıcak çikolata eşliğinde izlediğimiz filmler bize bir çocuk mutluluğunu tekrar hatırlatacak! Anılarımıza dokunmaya, hatırlamaya, bir yerlerden tanıdık gelen duygularla kucaklaşmaya hazır mıyız?

İşte yılbaşında izlenebilecek filmler:

Evde Tek Başına / 1990

IMDb Puanı: 6.8

Oyuncuları ve Yönetmeni: Çocukluğumuzu süsleyen evde tek başına filminin yönetmen koltuğunda Chris Columbus yer alıyor. Başrollerinde ise bir zamanların çocuk yıldızı Macaulay Culkin ve Catherine O'Hara, Joe Pesci, Daniel Stern bulunuyor.

Bir yılbaşı klasiği değil midir? Kesinlikle! Yıllar önce ilk izlediğinizdeki o tatlı heyecanı yaşamak için bundan daha iyi bir fırsat olamazdı. 1990 yapımı olan Evde Tek Başına; Ailesini pek sevmeyen Kevin'in bir sabah uyandığında anne ve babasının onu evde unuturak tatile gitmesiyle başlıyor. Tam da yılbaşı arifesinde evde tek başına kalan Kevin, tüm tatil boyunca evini hırsızlardan korumaya çalışıyor. Bu film sizi belki çocukluğunuza, belki de gençliğinize götürecek!

Grinch / 2000

IMDb Puanı: 6.2 (2000), 6.3 (2018)

Oyuncuları ve Yönetmeni: Grinch'in oyuncu kadrosu sizleri çok şaşırtacak! Başrollerinde Jim Carrey, Taylor Momsen, Christine Baranski yer almakta. Jim Carrey'i yeşil bir canavar olarak izlemek oldukça farklı diyebiliriz. Grinch'in yönetmen koltuğunda bulunan Ron Howard bu filmi çekerken oldukça eğlenmiştir!                                                

Grinch kesinlikle kült bir noel filmi. Eğer eski görüntüler sizi biraz sıkıyorsa animasyon halini sevmeniz daha muhtemel.

Whoville kasabasını noel heyecanı sarmıştır, kasabadaki herkes birbirine muhteşem hediyeler almakla uğraşmaktadır. Tüm kasaba noel geldiği için çok mutludur. Tabi Crumpit Dağlarında yaşayan Grinch hariç herkes... Noelden nefret eden Grinch kasabadakilerin noel'ini kötüleştirmek plan yapmaya başlar.

Hepimiz yılbaşından nefret eden Grinch'lerle karşılaşmışızdır değil mi?

Harry Potter / 2002

IMDb Puanı: 7.6 (Bu puan aralığı tüm devam filmleri için geçerlidir.)

Yazarı, Yönetmeni ve Oyuncuları: Harry Potter serisi beyaz perdeye  J.k Rowling tarafından yazılmış kitap serisinden uyarlanmış. Başarılı filmlerin arka planında görmeye alışık olduğumuz Chris Columbus hafızalarımıza kazınan bu filmin de yönetmeni konumunda. Başrollerinde çocukluğumuzdan beri tanıdığımız Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupet Grint yer almakta.

Hepimiz bir an için Hogwarts'ta yılbaşı geçirdiğimizi hayal edelim. Mükemmel süslenmiş çam ağaçları, tepeden yağan kar, tatlı yılbaşı şarkıları ve biraz sihir! Harry Potter tamamen yeni yıl ile ilişkilendirilemese de o anları hatırlatıp, büyülü bir dünyanın kapılarını tekrar aralayarak yılbaşı ruhunu kesinlikle harekete geçirecek. Sonuçta hepimiz baş harflerimizin yazılı olduğu kazaklarla, Hogwarts koridorlarında gezmek istemiştik.

Love Actually / 2003

IMDb Puanı: 7.6

Yönetmeni ve Oyuncuları: Filmin oyuncu kadrosu oldukça kuvvetli; Emma Thompson, Alan Rickman, Colin Firth, Liam Neeson ve birçok ünlü isim kamera karşısına geçmiş. Bu sefer yönetmen koltuğunda  İngiliz senarist, yapımcı ve yönetmen Richard Curtis'i görüyoruz.

Yılbaşı fonunda ama sıcacık bir aşk filmi arıyorsanız bu film bir klasiktir. Bir ayrı bir barışık aşk hikayesinin kahramanlarının kavuşmasına şahit olacağınız bu film sizi gerçekdışı duygulara sürükleyecek. Aşkın ve sevginin başka başka formlarını, birbirinden farklı karakterler üzerinden izleyeceğiniz bu film içinizi ısıtacak cinsten. Yılbaşı heyecanı, aşkın tatlı telaşıyla birleşerek etrafınızı saracak!

The Polar Express / 2004

IMDb Puanı: 6.6

Oyuncuları, Seslendirenleri ve Yönetmenleri: Bir çocuk ve aile filmi kategorisinde sayılabilecek bu filmin yönetmeni konumunda daha önce "En İyi Yönetmen" Oscar Ödülü'nü kazanmış Robert Zemeckis bulunmakta. Oyuncu kadrosu bir animasyon filmine göre oldukça kalabalık. Başrollerinde Tom Hanks, Eddie Deezen, Nona Gaye, Josh Hutcherson yer alıyor. Türkçe seslendirmelerini ise; Naşit Özcan, Hazal Erdal, Engin Alkan, Anıl Kırıkyıldız yapmıştır.

Noel arifesinde inancını kaybetmek üzere olan bir çocuğun Kutup Ekspresi'yle Noel Baba'ya doğru çıktığı yolculuğu anlatan tatlı bir film. Çocuklarla izlemek için ideal. İçgörüleri oldukça fazla ve içinde anlaşılır mesajlar var. Yılbaşı için size eşlik edebilecek ve sizi çocukluğunuza savuracak cinsten bir film. Nostaji ne güzel bir şey değil mi? 

Yılbaşında izlenebilecek filmlere yakında yenilerini de ekleyeceğiz. İyi seyirler.

 


BENZER YAZILAR

The Blacklist Dizisi

2013 yılından beri severek izlenilen dizi The Blacklist (Kara Liste) dizisinin konusunu, izleyici yorumlarını ve hakkında bilinmeyenleri derledik.

Gibi: Olayların ve Çaresizliklerin Cisimleşmiş Hali

Feyyaz Yiğit ve Aziz Kedi’nin, Yılmaz ve İlkkan adlı iki arkadaşın içine düştükleri komik durumları kaleme aldıkları “Gibi” dizisinin incelemesi.


Paylaş