İsviçre, Bulgaristan ve Fransa... Yurtdışı kayak tatilinde tercih edilen istikametleri derledik.

Ülkemizin genelini kaplayan karla birlikte, kayak tatili anılarımız gün yüzüne çıktı ve yenilerini planlamaya başladık bile. Peki yurtdışında kayak tatiline nereye gidebiliriz? Kayak yapmak dışında neler yapabilir, görebiliriz?

Zermatt, İsviçre

Kayak ve snowboard sporunun merkezi olan İsviçre’de, doğanın güzelliğinin keyfine vararak bir kış tatili yapmak için ideal bir merkez. Matterhorn Dağı eteğinde bulunan bu merkez, sanki bir doğal arınma istikameti.

Zermatt’ın doğallığı ile öne çıkmasının sebebi, çok korunaklı bir bölgede bulunması. Zermatt’a ulaşım sadece demiryolu ile sağlanabiliyor ve şehir içinde de araç trafiği tamamen yasak. Bu coğrafi güzellik, doğru bir şekilde korunması sayesinde karlı bir rüya şehri olarak anılmasını sağlıyor.

Merkezde toplam 54 pist bulunuyor. Pistler çeşitli zorlukda fakat genelde eğimleri az oluyor. Bu nedenle Zermatt, yeni başlayan kayak sporcuları tarafından rahatlıkla tercih ediliyor. Daha zorlu pistleri tercih eden, ileri seviye kayakçılar ise zirvelerdeki buzul pistleri kullanıyor.

Zermatt’ta oteller, pansiyonlar ve apart konaklama mevcutken en çok kullanılan konaklama yerleri dağ evleri. Ziyaretçiler bu evler sayesinde tam bir Zarmatt kışı deneyimlemiş oluyor. Konaklama ücretleri de merkezin diğer fiyatları gibi oldukça yüksek oluyor. Bir gecelik otel ücreti yaklaşık 300 Euro’dan başlıyor. Günlük sınırsız telesiyej biniş ücretleri ise 1 günlüğü 79 Euro’dan başlıyor.

Zermatt'ta 4 mevsim boyunca maraton, Alpin festivali, gurme programları, dağ bisikleti festivalleri, golf turnuvları ve daha bir çok etkinlik hazırlanıyor. Ziyaretçilere, kayak yapmak dışında, kızak yarışı, buzul yürüyüşleri, iglo yapma gibi etkinliklere aktılma imkanı veriliyor.

Bansko, Bulgaristan

Nispeten ucuz bir kayak tatili yapmak için Bansko müthiş bir tercih. Bulgaristan Levası, Euro’nun yarısına denk geliyor ve ziyaretçilerin bir hayli tasarruf etmesini sağlıyor. Bu nedenle ülkemiz kayak meraklıları tarafından sıkça tercih edilen bir kayak merkezi haline gelmiş.

Küçük şehrin içinde, Türk işletmelere ya da Türk çalışanlara rastlayabilirsiniz. Mesela Succuk isimli bir restoranda sucuklu hamburger yiyebilir, LaSkara isimli restorandan Türkçe çağırıldığınızı duyabilir ya da Tsakiris kayak malzemeleri dükkanında çalışanlarla Türkçe muhabbet edebilirsiniz. Yabancılık çekmesi çok zor bir şehir.

Kayak imkanlarına gelince, Bansko toplam 19 pistten oluşuyor ve her seviyeye hitap eden bir deneyim sunuyor. Zirvesi 2600 metre yükseklikte bulunuyor ve pistler arası büfeleri, restoranları ve barları var. Yoğun bir kayak günü içerisinde en aşağıya ya da otele inmek yerine, kayaklarınızla sıcak bir kahve içip kaymaya devam edebilme imkanı olması büyük bir artı.

Bütün pistlere erişim için öncesinde Gondola adı verilen ana teleferikle yukarı çıkılması gerekiyor. Gondola ücretleri 1 günlüğü 62 Bulgaristan Levası olmak üzere gün sayısına göre indirimli artış gösteriyor. Gondola ücreti haricinde merkezin geri kalanında hiçbir piste ücret ödenmiyor ve dilenen sıklıkta kullanılabiliyor. Bansko, art arda senelerde gelen ziyaretçilerine, kayak kiralama, restoran gibi alanlarda indirim sağlıyor.

17 Ocak Dünya Kar Günü gibi çeşitli özel günlerde farklı fırsatlar sunan Bansko, aynı zamanda Bulgaristan’ın en büyük müzik etkinliği olan Uluslararası Caz Festivali gibi kültür programlara da ev sahipliği yapıyor. Bansko’nun pistleri aynı zamanda ülke şampiyonaları için de kullanılıyor.

Chamonix, Fransa

Kısaca Cham diye bahsedilen merkez, tam Fransa ve İsviçre’nin arasında bulunuyor. Bu kayak merkezi Fransa’da Mont Blanc Dağı üzerinde, 3842 metre yükseklikte bulunuyor. 19 pistinden en uzunu 22 kilometre uzunlukta. Bu pist hem Chamonix’nın hem de dünyanın en uzun pistlerinden. Dünyanın en yüksek teleferiklerinden biri olma özelliği de buradaki 41 teleferikten birbirinde bulunuyor. Cham’da sezon oldukça uzun sürüyor çünkü kar nerdeyse hiç azalmıyor. Hatta bu nedenle şehre gelen otoyola da Route Blanche, yani “beyaz yol” adı verilmiş.

Mont Blanc günlük sınırsız telesiyej biniş ücreti 70 Euro’dan başlıyor. Kayak merkezi, Chamonix Vadisi’nde yer alıyor. Vadinin içinde kamp alanlarından, lüks otellere, birçok konaklama imkanı bulunuyor. Chamonix Vadisi’nin güzelliğini seyretmek de kayak yapmak kadar, tatile zevk veriyor. Fransa’nın en eski kayak şehrinin keyfini çıkarmak için, vadinin içinde küçük bir gezi turu yapılması öneriliyor.

Pandemi döneminde pistler açık olmasa da diğer faaliyetlerini devam ettiren merkez, 2021 için planlanan programları hala gerçekleştirmeyi planlıyor. 30-31 Ocak’ta Kandahar Alpin Dünya Kupası’na, 11-13 Temmuz’da Dağcılık Dünya Kupası’na, ve 24-31 Temmuz’da Cosmojazz Caz Festivali’ne, Cham’ın ev sahipliği yapması planlanıyor.

Türkiye'de kayak yapmak isteyenler için yurtiçi kayak merkezleri yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.banskoski.com/en/page/ceni

https://www.chamonix.com/discover-chamonix-mont-blanc-valley,120,en.html

https://www.matterhornparadise.ch/en/Current-news/Lifts/Tickets-tariffs/Ski-passes-winter


BENZER YAZILAR

Tayland'ın En Meşhur 5 Sokak Yemeği

Uzak Doğu’nun en lezzetli mutfaklarından birisi olan Tayland’ın, en meşhur 5 sokak yemeği

Makedonya'nın İncisi: Ohri

Tanrı’nın cenneti yaratırken bir damlasını yeryüzüne düşürdüğü, o damlanın düştüğü yerin de Ohri olduğu rivayet edilirmiş. Doğal güzelliği, tarihi ve kültürel mirası ile Ohri UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alıyor.


Paylaş