Son ana kadar izleyiciyi şaşırtmayı başaran, "Katil kim?" türündeki suç ve gizem yapımlarının başarılı örneklerinden gösterilen filmin detayları.

Gözünüzden kaçmış olabilecek, Netflix’ten kolayca izleyebileceğiniz gizem ve akıl oyunlarıyla dolu bir filmi önerisi: Contratiempo (The Invisible Guest-Görünmeyen Misafir)

İçeriden kilitli, dışarıdan girilmesi ve dışarıya çıkılması mümkün gözükmeyen bir odada gerçekleşen gizemli bir cinayet… Sonuçları iki insanın hayatını tümden değiştirecek bir kaza… Suçsuzluğunu kanıtlamak için her şeyini ortaya koymaya hazır, köşeye sıkışmış bir adam… Ve bu gizem zincirini çözümlemeye kararlı bir avukat

Klasik “Katil kim?” filmlerinden farklı bir anlatım ve akışı tercih eden 2017 yapımı İspanyol filmi Görünmeyen Misafir; ilerleyişi boyunca izleyicisini şaşırtan ve son ana kadar "görünen gerçeğe" kuşkuyla bakılmasını sağlayan, suç ve gizem filmleri sevenler için kaçırılmaması gereken bir yapım.

Görünmeyen Misafir (2017)

Tür: Suç, Gerilim, Gizem

Ülke: İspanya

Yönetmen: Oriol Paulo

Senaryo: Oriol Paulo

Müzik: Fernando Velázquez

Oyuncular: Mario Casas, Ana Wagener, José Coronado, Bárbara Lennie

Süre: 106 dk

Aldığı Ödüller: 2017 Portland Film Festivali ödülü ve 3 adaylık.

Puanlar:

Imdb: 8.1/ 10 

Beyazperde: 4.2/ 5

Rotten Tomatoes: %70

Letterboxd: 3.8/ 5

Görünmeyen Misafir Filminin Fragmanı

Filmin Yönetmen ve Senaristi Oriol Paulo Kimdir?

Şaşırtan sonları ve öngörülemeyen bir çizgide kurgulanmış hikayeleriyle ün yapmış bir yönetmen ve senaryo yazarı Oriol Paulo.

Kendisi 1975 İspanya doğumlu. Pompeu Fabra Üniversitesi Görsel-İşitsel İletişim Bölümü ve Los Angeles Film Okulu'ndan mezun. Kariyerinin başında birçok kısa metraj filmin yazar ve yönetmenliğini yapar. Uluslararası platformda tanınırlığı ise 2010 yılı yapımı Guillermo del Toro imzalı "Julia’nın Gözleri" isimli gerilim filminde ortak senarist olmasıyla başlar. Bu film, aynı zamanda yönetmenin ilk uzun metraj film yazarlığı tecrübesi olur. İlk uzun metraj yönetmenliğini ise 2012 yılında "Ceset" filmiyle yapar.

Goya Ödülleri'nde En İyi Yeni Yönetmen dalında aday gösterilen Paolo, "Ceset" filmiyle Paris Fantastik Film Festivali'nde En İyi Film Ödülü'nü kazanma başarısını elde eder. Özellikle "Ceset" ve "Görünmeyen Misafir" filmleri; Paolo'nun isminin dünyada daha çok duyulmasını sağlar ve filmlerinin birçok farklı dilde uyarlamaları yapılır.

Oriol Paulo’nın Uzun Metraj Filmleri

Julia’s Eyes/Julia'nın Gözleri (2010) - Yazar

El Cuerpo/Ceset (2012) - Yönetmen ve yazar

Secuestro/Kayıp Çocuk (2016) – Yazar

Contratiempo/Görünmeyen Misafir (2017) - Yönetmen ve yazar

Durante la Tormenta/Fırtına Anı (2018) - Yönetmen ve yazar

Oriol Paulo’nın TV Dizileri

El Inocente/Şantaj (2021) - Yönetmen ve yazar

Görünmeyen Misafir Filminin Konusu

Adrian Doria; iş hayatında başarı yakalamış, eşi ve çocuğuyla birlikte sorunsuz bir aile hayatı yaşamakta gözüken, medyanın ilgi odağı ünlü bir iş adamıdır. Fakat kısa sürede gerçeklerin Adrian'ın çizdiği mükemmel hayat tablosuyla uyuşmadığı görülür. Adrian; gizli bir ilişki yaşadığı ortaya çıkan fotoğrafçı sevgilisi Laura’nın para saçılmış bir zeminde cesedinin bulunduğu evde, içeriden kilitli ve dışarıyla bağlantısı mümkün gözükmeyen bir otel odasında uyanmasıyla birlikte bir cinayet soruşturmasının odağı haline gelir.

Baygın uyandığı cinayet mahallinde hiçbir üçüncü kişi deliline rastlanılmaz. Görünürde çizilen senaryo; Adrian'ın Laura'ya sus payı olarak para vermeye çalışması, kabul etmediğinde de cinayeti işlemesi üzerinedir. Üstelik gizli ilişkisinin açığa çıkması halinde kaybedecek çok şeyi vardır: Ailesi, işi, imajı... Adrian'ın tek çaresi, uzman ve deneyimli bir avukat olan Virginia Goodman'la biraraya gelmek olur. Adrian, Virgina’ya yaşanan olayları en başından anlatmaya başlar. Olay düğümleri çözülmeye başladıkça, otel odasında gerçekleşen cinayetin arkasında çok daha karanlık bir hikaye kendini göstermeye başlar.

Görünmeyen Misafir Filminin İşlenişi: Yargı Salonundaki Jüriler 

Film, günümüzde, tek bir odada geçer. Adrian'ın masumiyetini kanıtlayacak savunmayı oluşturması ve gerçek suçluyu bulması için 3 saaten az zamanı vardır.

Adrian'ın avukatı Virginia ile olan konuşması izleyiciyi her şeyin başladığı güne, "kaza" gününe götürür. Adrian "kaza" günü ile cinayet günü arasındaki boşlukları doldururken hikayeyi onun gözünden dinleyen ve geriye dönük sahnelerle canlandırılışına şahit olan izleyiciler, Virginia'nın yaşananlarda gözden kaçan ayrıntıları yakalamasıyla beraber bir bulmacanın içine çekilirler. 

Yargı odasında gerçek suçluyu bulmak için bekleyen jüriler gibi, Adrian ve Virginia'nın arasındaki satrancın şah-mat ile sonlanacağı an beklenir.

Görünmeyen Misafir Filminin Oyuncuları ve Karakterleri

"Katil Kim?"

Mario Casas: Adrián Doria; başarılı bir iş adamı, eş ve baba

Bárbara Lennie: Laura Vidal, Adrián'ın ölü bulunan sevgilisi

Iñigo Gastesi: Daniel Garrido Ávila, 23 yaşında bir bankacı

Francesc Orella: Félix Leiva, Adrián'ın avukatı

Blanca Martínez: Virginia Goodman, Félix tarafından tutulan bir savunma  avukatı

José Coronado: Tomás Garrido, Daniel'in babası

Ana Wagener: Elvira Garrido, Daniel'in annesi

Görünmeyen Misafir Filminin Perde Arkasına Dair İlginç Bilgiler 

- Filmde Stanley Kubrick'in "The Shining" filmine göndermeler var. "Görünmeyen Misafir"deki otel, "The Shining"deki Overlook Oteli'ne benzetilmeye çalışılmış; Laura'nın saç kesiminin ise "The Shining"deki Wendy Torrence'ın saç kesimi şeklinde modellenmesi tercih edilmiş.

- Kendi ülkesi İspanya'da 3.9 milyon $ kazanç sağlayan film, Çin'de öngörülemeyen ve şaşırtan bir sonuçla 26 milyon $ gelir elde etmiş. Yönetmen; Çin'deki bu ilgiyi ve başarısını "Mirage" filmiyle de sürdürmüş.

- Filmleri Orta Asya ülkelerinde çok tutulan Paulo'nun "Görünmeyen Misafir" filminin  "Badla (İntikam)" ismindeki Bollywood uyarlaması 2019 yılında vizyona girmiş. Başka bir uyarlaması ise 2018 yılında İtalya'da "Il Testimone Invisibile (2018)" olarak izleyiciyle buluşmuş.

Görünmeyen Misafir Filminin Müzikleri

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Invisible_Guest

https://en.wikipedia.org/wiki/Oriol_Paulo

https://www.hollywoodreporter.com/news/general-news/shanghai-spanish-director-oriol-paulo-cracking-china-market-1219271/

https://www.imdb.com/title/tt4857264/?ref_=tttr_tr_tt


BENZER YAZILAR

Dune: Çöl Gezegeni (2021)

Vizyona girdiği ilk günlerden itibaren "bilimkurgu başyapıtı" olarak beğeni toplayan ve pandemi döneminin en iyi üçüncü açılışını yapan filmin detayları.

Sadakatsiz: İhanet Rüzgarı

Yabancı bir eserden uyarlanan Sadakatsiz dizisinin oyuncu kadrosuna, konusuna ve ileriki bölümlerde izleyicileri nelerin beklediğine değindik.


Paylaş