Her yıl Ağustos ayında İsviçre’nin Locarno kentinde gerçekleştirilen Locarno Film Festivali hakkında bilgiler.

Locarno Film Festivali, her yıl Ağustos ayında İsviçre’nin Locarno kentinde gerçekleştirilen bir film festivalidir. İlk olarak 23 Ağustos 1946’da gerçekleştirilen festival yarışma ve yarışma dışı çeşitli bölümlerden oluşmaktadır. Bu bölümlerden Piazza Grande isimli bölüm, açık hava gösterimi olarak yaklaşık sekiz bin seyirci kapasitesi ile gerçekleştirilmektedir. Festival, daha çok uluslararası bir auteur sinema festivali olarak adlandırılmaktadır. Festivalin en önemli ödüllerinden ilki Altın Leopar’dır ve yarışmadaki en iyi filme verilmektedir. Bir diğer ödül ise festivaldeki izleyicilerin ödül sahibini seçtiği Prix du Public’tir.  

Locarno Film Festivalinin Geçmişi

23 Ağustos 1946’da İtalyan yönetmen Giacomo Gentilomo’nun O sole mio isimli filmiyle festival başlamıştır. Bu ilk festivalde özellikle Amerikan ve İtalyan yönetmenlerin filmleri yer almıştır. Roberto Rossellini, René Clair, Billy Wilder 1946’daki ilk festivalde filmleri gösterilen yönetmenler arasındadır. O yıl, Altın Leopar ödülünü René Clair’in And Then There Were None isimli filmi kazanmıştır.

Cannes Film Festivali ve Venedik Film Festivali’nden sonra Locarno Film Festivali en eski film festivallerinden biridir. Locarno Film Festivali ile benzer uzunlukta bir geçmişe sahip olan diğer bir festival ise Çek Cumhuriyeti’ndeki Karlovy Vary şehrinde gerçekleştirilen Karlovy Vary film festivalidir. Pek çok film festivalinden farklı olarak Locarno, ünlü isimler ve yıldızlardan çok filmlerin kendilerini odağı haline getirmiştir ve hala getirmektedir. Festival, pek çok sinema kariyerinin başlangıcı olmuştur.

Sonraki yıllarda festivalde filmleri yer alan yönetmenler arasında Fransız Yeni Dalgası’ndan Claude Chabrol, Stanley Kubrick, Paul Verhoeven, Miloš Forman, Jim Jarmusch, Fatih Akın ve Claire Denis gibi isimler bulunmaktadır. Diğer pek çok film festivali gibi Locarno da 2020 yılında iptal olarak dijital ortama taşınmıştır. Çeşitli yönetmenlerin oluşturduğu bir seçki hem dijital ortamda hem de bazı yerel sinemalarda gösterilmiştir.

2021 Locarno Film Festivali

Bu yılki Locarno Film Festivali 4-14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Açık havada, Piazza Grande’de, toplamda 14 film gösterilmiştir. Pandemi öncesine kıyasla festivalin tamamındaki katılım yaklaşık %50 düşmüştür. Festivale toplamda 75,000 seyirci katılmıştır.

Festivalin açılışını İtalyan yönetmen Ferdinando Cito Filomarino’nun yönettiği Beckett filmi yapmıştır. Filmin başrolünde Christopher Nolan’ın son filminde de başrolde yer alan John David Washington, Boyd Holbrook, Vicky Krieps ve Alicia Vikander bulunmaktadır. Festivalin kapanışını ise Liesl Tommy’nin yönettiği ve ünlü Amerikan şarkıcı Aretha Franklin’in hayatını anlatan Respect filmi yapmıştır. Filmde Aretha Franklin’i Jennifer Hudson canlandırmaktadır.

Festivalde Altın Leopar ödülünü Endonezyalı yönetmen Edwin’in Seperti Dendam, Rindu Harus Dibayar Tuntas filmi kazanmıştır. Film, Endonezyalı yazar Eka Kurniawan’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Ayrıca, film ilk gösterimini Locarno Film Festivali’nde gerçekleştirmiştir.

Zeki Ökten’in Sürü Filmi

Zeki Ökten’in yönetip Yılmaz Güney'in yazdığı Sürü filmi, 1979 yılında Altın Leopar ödülünü kazanmıştır. Filmin başrollerinde Tarık Akan, Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz bulunmaktadır. Filmin müziklerini ise Zülfü Livaneli yapmıştır.

Film, aşiretler arası çatışmaları ve aşiretlerin kendi içlerinde olan çatışmalara odaklanmaktadır. Düşman olan iki aşiretin çocukları evlendirilmiştir ancak ikisinin çocukları olmamıştır. Bu yüzden de, düşmanlık bitmiş olarak düşünülmez. İki aşiret arası husumet devam ederken Veysikan aşiretinin başındaki Hamo (Tuncel Kurtiz) ve oğlu Şivan (Tarık Akan) arasında da sürtüşmeler yaşanır.

Ülkemiz sinemasının önemli örneklerinden biri olan Sürü filmini MUBI Türkiye’den izleyebilirsiniz!


Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Locarno_Festival

https://www.locarnofestival.ch/LFF/home.html

https://festagent.com/en/festivals/locarno

https://filmloverss.com/zeki-oktenin-suru-filminin-richard-sennett-rehberliginde-incelenmesi/

https://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCr%C3%BC_(film)


BENZER YAZILAR

Kerr (2021) 22 Nisan'da Vizyonda

Tayfun Pirselimoğlu’nun yönettiği gerilim filmi, yönetmenin aynı adlı romanından sinemaya uyarlandı.

Little Fish (2021) Filmi

Başrollerinde Olivia Cooke ve Jack O’Connell’ı bulunduran İngiliz bağımsız filmi Little Fish hakkında bilgiler.


Paylaş