Virginia Woolf, Sylvia Plath gibi dünyanın önde gelen kadın yazarlarından derlediğimiz haftalık kitap seçkisi.

Piyango ve Diğer Öyküler, Shirley Jackson

Türü: Öykü

Sayfa Sayısı: 304

İlk olarak 1948 yılında, The New Yorker dergisinde yayınlanan öykü, dergiye rekor sayıda okur mektubu gelmesine yol açtı. Kışkırtıcı ve karanlık unsurları olması nedeniyle Piyango kitabı birçok yerde yasaklandı. 

Shirley Jackson'ın bu eseri, modern edebiyat tarihinde gelmiş geçmiş en iyi öykülerden biri olarak anılıyor. Kitapta kadın kahramanlar, gündelik yaşamın pek önemsenmeyen gerginlikleri ve teslimiyeti işleniyor. 

Kısa öykülerden oluşan eserde bir kadın, o gün evleneceği adamı deli gibi arıyor. Bir ilişkinin en dehşetli tarafları okunmamış bir mektup ile ortaya çıkıyor. Fakat hiçbiri, bir insanın içinde yatan karanlıklar kadar düşündürücü ve ürkütücü olmuyor. Okuyucular genelde yazarın romanlarını okurken zorlandıklarından söz ediyor.

Piyango ve Diğer Öyküler kitabının Türkçesini Berrak Göçer'in çevirisi ile Siren Yayınları'nda bulabilirsiniz. 

"Eski evleri çok seviyorum, sıcaklar, insana güven veriyorlar, sanki bir sürü insanı mutlu etmişler de ne kadar işe yaradıklarını biliyorlarmış gibi. İnsan yeni bir evde hissedemiyor bunu."

İnci Gibi Dişler, Zadie Smith

Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 610

Zadie Smith'in ilk romanı olan İnci Gibi Dişler, ilk yayınlandığı 2000 yılında 3 ödüle layık görüldü. 

Roman, Londra'da, her türlü aşırılığın zirvede olduğu bir kenar semtte geçiyor. Farklı kuşakların, farklı dinlerin ve farklı renklerin hikayesini ele alıyor. Bir ailenin birbirinden eğlenceli hikayelerini anlatırken, alt-kültürleri, İngiliz orta sınıf ailelerini, gelenekleri ve göçmenleri okura gösteriyor. 

Kitap piyasaya çıktığı ilk andan itibaren bütün ödüllere adını yazdırdı ve bunlardan The Guardian Çkış Romanı Ödülü, Yılın En İyi Yazarı Orange Ödülü ve Whitebread Ödülü'nü aldı. Yazar ise milenyumun en parlak edebiyat yıldızı olarak görülüyor. 

Tarih, dram, aşk, ayrılık, dini ve toplumsal ögeler... Her şeye biraz ibraz değinen İnci Gibi Dişler'in Everest Yayınları'nda hem normal hem de cep boyu bulunuyor. 

"Herkes temiz suyu hak eder; ama herkes, her zaman sevilmeyi hak etmez."

Mrs. Dalloway, Virginia Woolf

Türü: Psikoloji, Roman

Sayfa Sayısı: 200

Bilinç akışı denilince akla gelen ilk yazarlardan olan Virginia Woolf'un en tanınmış romanlarından biri Mrs. Dalloway.

İlk basımı 1982 yılında yayınlandı ve Mrs. Dalloway etrafında dönen bir gün anlatılıyor. İlk aşkının birden gelmesiyle, tüm yaşamı, ilişkileri, tekdüze ve sıradan evliliğe giden yolu canlanıyor. Kitapta insanın iç seslerinin her birine ayrı bir karakter veriliyor ve bu karakterlerin oluşturduğu monologları okuyoruz. İngiltere'nin meşhur saat kulesi her çaldığında başka bir karaktere geçiş yapılıyor.

Londra'yı 2. Dünya Savaşı'ndan sonra görürken, zaman ve ölüm konuları değinilen asıl noktalardan oluyor. Ana teması ise seçimlerimiz ve bunun sonunda yaşadığımız vazgeçişler. 

2018 yılında Kırmızı Kedi Yayınları tarafından yeniden çevrilen romanın sesli hali de bulunuyor. Yazarın hayatına ise, Virginia Woolf: İntihara Sürüklenen Bir Yaşam isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

"İnsanın hissettiklerini hiç söyleyememesi, ne korkunçtu."

Sırça Fanus, Sylvia Plath

Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 256

Sylvia Plath'ın kendi hayatından yola çıkarak kaleme aldığı romanı ilk olarak ölümünden bir ay önce, 1963 yılında yayınlandı. 

Sırça Fanus, o zamanların insanının, metropol yaşantısında nasıl yabancılaştığını anlatıyor ve günümüze de ışık tutuyor. Modern bir klasik haline gelen roman gelecek vadeden, üniversite öğrencisi Esrher Greenwood üzerinden işleniyor. 

1950'lerde Greenwood, Newyork'a geliyor. Büyük hayallere sahip ve bir moda dergisinde iş buluyor. Genç kız zamanla masumluğunu yitiriyor, beklentileri ve karşısına çıkan fırsatlar artık kaldıramayacağı bir evreye geliyor. Greenwood'un kimlik arayışında olduğu üniversite yılları, ilişkileri, yaşadığı çöküşler, defalarca denediği intihar girişimleri ve psikolojik tedavileri anlatılıyor. 

Bazen güldüren, bazen ağlatan Sırça Fanus'a Can Yayınları'ndan ulaşabilirsiniz. Ayrıca feminist yazarın hayatını buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz. 

"Eğer birinden hiçbir şey beklemezsen, hayal kırıklığına uğramazsın."

Masumiyet Çağı, Edith Wharton

Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 432

Edith Wharton, 19. yüzyıl Amerikan Edebiyatı'nın önemli kadın yazarları arasında. Pulitzer Edebiyat Ödülü'ne sahip romanı Masumiyet Çağı da, insan psikolojisini, toplum yargılarını ve gizli bir aşk hikayesini ele alıyor. 

Masumiyet Çağı kitabında genç bir avukat olan Newland Archer ve May'in sıkıcı evlilikleri, Madam Oleska'nın New York'a gelmesiyle bozuluyor. Madam Oleska, New York toplumunun alışık olmadığı şekilde cesur, özgür ve zengin hayal gücüne sahip. May'in hali ve tavırları onun yanında sıkıcı, muhafazakar ve geleneklere bağlı kalıyor. Madam Oleska'nın tavırları Archer tarafından sıradışı bulunuyor ve aralarında gizlemeleri gereken bir ilişki başlıyor. 

Martı Yayınları'nda, ününü bu kitapla sağlayan Edith Wharton'ın eserini bulabilirsiniz. Kitabın aynı isimli ve Martin Scorsese'nin yönettiği 1993 yapımı bir filmi de bulunuyor.

"Gerçek yalnızlık, insanın yalnızca taklit yapmasını isteyen bütün bu insanların arasında yaşamasıdır."


BENZER YAZILAR

Genco Erkal

Tiyatronun en büyük isimlerini saymak istesek birçoğumuz için şüphesiz en başta onun adı gelir. Bu paylaşımımızda, sahnede 50. yılını deviren büyük usta Genco Erkal’ı (1938) paylaşmak istedik.


Paylaş