NASA'nın bu sene gerçekleştireceği projeler hakkında bilgiler

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın 2020 yılında hayata geçirmek istediği birçok farklı ve heyecan verici projeyi bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Geçtiğimiz yıl mayıs ayından itibaren NASA "İsmini Mars’a gönder" projesi başlattı ve projeye ait sayfaya girip ad ve soyad bilgilerinizi belirttiğinizde Mars’a giden temsili bir bilet elde etmiş oldunuz. Bu projeye 10.9 milyon kişi katıldı ve bilet aldı.

Bu eğlenceli proje aslında 2020’de hayata geçecek birbirinden ilginç çalışmaların fragmanı gibiydi. 2019’un son günü ise NASA’nın resmi Youtube kanalında yayınladığı “NASA 2020: Hazır mısınız?” adlı video ile de yeni yılda insanlığı heyecanlandıracak projelerini tanıttı. 

Artemis: Astronotların Ay’a Dönüşü

1969 yılında astronotların Ay'a ilk ayak bastığı Apollo 11 görevinde astronotların tamamı erkeklerden oluşuyordu. Artemis projesi de, 2024 yılında ilk kadını göndermeyi planlıyor. Arkasından da bir erkek astronot Ay’a gönderilecek. Temel amaç ise insanların Ay’a yerleşime uygun hale getirilmesi

İsmini Yunan mitolojisindeki tanrı Apollo’nun kız kardeşi Ay tanrıçası olan Artemis’ten alıyor. 2017'de başlayan proje 2024 yılında ilk fırlatma için hızla sürdürülüyor. NASA resmi sitesinde projeyi şöyle tanıtıyor:

"NASA Artemis Programı ile, 2024 yılına kadar ilk kadını ve arkasından erkeği Ay'ı daha önce hiç olmadığı kadar keşfetmek amacıyla, yenilikçi teknolojiler kullanarak gönderecek. Ticari ve uluslararası ortaklarımızla işbilrikleri gerçekleştireceğiz. 2028 yılına kadar sürdürülebilir keşifler yapacağız. Sonrasında ise Mars'a astronotlar göndererek bir sonraki sıçramayı yapacağız. Ay'da ve çevresindeki deneyimlerimizi kullanacağız."

Uluslararası Uzay İstasyonu

NASA, astronotların dünya yörüngesindeki 20.yılında uzay istasyonlarındaki laboratuvarları geliştirmek, ileri yaşam destek sistemleri gibi farklı çalışmalara da 2020’de yer verecek. Bir diğer ilginç gelişme ise bu uzay istasyonlarının turizme açılması. Ticari uzay araçlarıyla seyahatleri sonrası, turistlerin dünyanın yörüngesindeki uluslararası uzay istasyonunda, 30 güne kadar kalmaları mümkün.

Mars 2020

Amerikan Jeofizik birliği toplantısındaki açıklamalar  Mars’a yeni bir araç gönderileceği yönündeydi. Yeni aracın daha önce Mars’a gönderilen Curiosity adlı robot baz alınarak tasarlanacağı açıklandı. NASA, ne yazık ki daha önce iki sefer Mars için yapmak istediği planları ertelemek zorunda kalmıştı. 2016 ve 2018 yılında bütçe sorunu yaşandığı için hayata   geçirilemeyen projeler kapsamında 2020’de kızıl gezegen için büyük atılımlar bekleniyor.

Yapılacak keşifler için yenilikçi çalışmalar

NASA’nın yayınladığı videoda, belki de en heyecanlı kısımlar yapılacak keşifler için geliştirilen yenilikçi araçlar. Bunların başında suyla çalışan bir uyduya bağlanacak Cubesats denilen küp şeklindeki nano uydular, Mars’ta oksijen üretimini sağlamak için yapılacak inovatif çalışmalar yer alıyor. Bunun yanı sıra, tümüyle elektrikle çalışan ilk uçak ,sessiz süpersonic test uçağının geliştirilmesi ve drone’lar için trafik kontrolü hakkında çalışmalar NASA 2020 hedeflerinin bir parçasını oluşturuyor.

Amerikan Astronotların Uzaya Gönderilmesi

2019 yılında yapılan, mürettebat barındırmayan test uçuşlarından sonra 2020’de dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak, helikopter üreten şirketlerinden biri olan Boeing ve Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi SpaceX Amerikan astronotları uzay istasyonuna fırlatmaya hazırlanıyor.

Kaynak: https://www.nasa.gov/https://www.bbc.com/turkce


BENZER YAZILAR

Saat Dilimleri Neden ve Nasıl Oluşturuldu?

Küreselleşen dünyayla birlikte hayatımıza giren ortak saat dilimlerinin oluşumu ve etkileri

İklim Değişikliğinin Psikolojiye Etkisi: Eko-Anksiyete

Eko-anksiyete nedir? Semptomları nelerdir? Kaçınmak için neler yapabilir?


Paylaş