Son zamanların en şaşırtan ve beğeni toplayan dizisi "Peacemaker" hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Daha henüz isminin duyurulmasıyla birçok eleştirinin hedefi olan, yayınlanmaya başladığı günden itibaren ise eleştirmenlerden ve izleyicilerinden tam not almayı başaran "Peacemaker" dizisi, en az kendi yayın serüveni kadar ilginç bir kahramanı konu alıyor: Beyaz üstünlüğünü savunan ırkçı bir babanın oğlu, gerçek bir kartala en yakın dostu dostu olarak seslenen, barışla "kafayı bozmuş" bir anti-kahraman.

Dünya'nın en iyi güreşçilerinden sayılan John Cena'nın başrolünü canlandırdığı, Marvel'ın "Guardians of the Galaxy: Galaksi'nin Koruyucuları" filmlerinin yaratıcısı ve son çıkan "The Suicide Squad: İntihar Timi" filmiyle beğeni toplayan James Gunn'ın yazıp yönettiği yeni bir DC evreni dizisi Peacemaker.

Peacemaker (2021-2022)

Yapımcı: James Gunn

Senaryo Yazarı: James Gunn

Müzik: Clint Mansell, Kevin Kiner

Tür: Aksiyon, Kara Mizah, Süper Kahraman

Bölüm Sayısı: 8 (1 sezon)

Bölüm Süresi: 40 dk

Puanı: IMDB: 8.5/10, Rotten Tomatoes: %94

Peacemaker Konusu

Dizi, "The Suicide Squad" filminde geçen olaylardan 5 ay sonrasını anlatıyor. Cristopher Smith; tüm dünyaya barışı getirmek uğruna ne gerekiyorsa yapmaya yemin etmiş, bunun için masumları öldürmekten çekinmeyen, "Peacemaker" adıyla faaliyetlerini sürdüren bir "kahraman". Belle Reve hapishanesinde yatan Christopher ve bir grup suçluya; devlet tarafından oluşturulan "İntihar Timi" adında bir ekiple gizli bir göreve çıkmaları, karşılığında ise cezalarının hafifletileceği söylenir. Christopher (Peacemaker); "The Suicide Squad" filminde yaşananlardan sonra gözünü bir hastanede, özgür bir adam olarak açar. Fakat bu özgürlüğü; bir grup ajanın, "Project Butterfly (Kelebek Projesi)" adını verdikleri gizli bir göreve yardım etmesi için onu birlikte çalışmaya zorlamasıyla son bulur.

Peacemaker Fragman

Peacemaker Oyuncuları

John Cena

Christopher Smith / Peacemaker

James Gunn'ın ifadeleriyle "geçmiş travmalarından doğan, kendi ideallerinden bir hapishanenin içine sıkışıp kalmış bir adam". "Barış"ı sağlamak uğruna kendini insanlardan soyutlayan, onları hedefine ulaşmak için kullanabileceği ya da ortadan kaldırması gereken objeler olarak gören bir "kahraman". Dizide hayat boyu tutunduğu bu ideallerinin, ilk kez edindiği dostlarına duymaya başladığı sevgiyle karşı karşıya gelişini görüyoruz.

Danielle Brooks

Leota Adebayo

"Project Butterfly (Kelebek Projesi)"nin bir üyesi ve spoiler A.R.G.U.S. lideri Amanda Waller'ın kızı. Dizinin yaratıcısı James Gunn'a göre, "yapımın kalbi; Peacemaker ve Adebayo'nun dostluklarında ve farklı geçmişlere, kişiliklere, politik düşüncelere sahip olmalarına rağmen birbirlerine verdikleri değerde yatıyor". 

Freddie Stroma

Adrian Chase / Vigilante

Peacemaker'ı örnek alan ve kendini "en iyi arkadaşı" olarak tanımlayan bir kanunsuz "kahraman". James Gunn' a göre Vigilante, gerçek bir "kanunsuz kahraman"ın dünyamızda nasıl davranacağını temsil ediyor: "Etrafta yanlış işler yaptığını düşündüğü insanları öldüren, kostüm giyinen bir adam... Sosyopatın teki, ama kendine has tatlı bir yanı da var."

Chukwudi Iwuji

Clemson Murn

Direk Waller'a cevap veren, "Project Butterfly"'ın liderliğini yapan paralı bir asker. 

Jennifer Holland

Emilia Harcourt

"Project Butterfly"da görevli, Peacemaker'a alanda destek olması istenen A.R.G.U.S. ajanı.

Steve Agee

John Economos

"Project Butterfly"a destek için bulunan A.R.G.U.S. ajanı.

Robert Patrick

August "Auggie" Smith / White Dragon

Oğlunu acımasızca en iyi olması için yetiştirmiş, görevlerinde yardımcı olması için ona teknoloji yardımında bulunan, Peacemaker'ın ırkçı babası. John Cena’nın ifadeleriyle dizide bir “karakter yolculuğu olmayan” tek kişi.

Peacemaker Müzikleri

Peacemaker Dizisi Hakkında

Peacemaker Dizisinin Doğuş Anı

Peacemaker; DC çizgi roman evreninde D-sınıfı, okurlar harici neredeyse hiç tanınmayan bir karakter. Peki "The Suicide Squad" filminde sadece bir yan karakter olan, üstelik yönetmen James Gunn'ın da deyimiyle "kötü" bir adam olarak resmedilen bu "önemsiz" kahramana; neden bir dizi çekmeye karar veriyorlar?  

James Gunn, bu kararında özellikle, sevdiği bir dostu olan John Cena'nın karaktere hayat veriyor olmasının belirleyici olduğunu söylüyor. Aynı zamanda filmde "pozitif bir yolculuğa çıkmayan ve değişmeyen tek karakter" olarak tanımladığı bu tek boyutlu "kötü" adamın nasıl olduğu kişi haline geldiğini ve bundan sonra nereye gidebileceğini görmenin heyecan verdiğini belirtiyor.

Dizinin asıl doğum anını ise filmdeki tek bir sahneyle tanımlıyor: spoiler Peacemaker'ın Ratcatcher'a silah doğrulttuğu sahne. "Gözlerine yaklaşıp yakın çekime aldım" diyor James Gunn, "John'a mikrofondan ne hissettiğini anlatıyordum ve gözlerinin değiştiğini gördüm. Onu bu inanılmaz üzgün ve savunmasız yere giderken gördüm. O an karakterin asla yapmak istemeyeceği bir şeyi yaptığı anlıyoruz, ama onu yine de yapacak, genç bir kızı vuracak." Ardından şu sözleriyle devam ediyor: "Bu anı onda gördüğümde John'un; başta onu işe aldığım gibi sadece komik bir oyuncu değil de, bu diğer katmana sahip bir adam olduğunu anladım."

James Gunn'ın "Peacemaker" dizisiyle yapmak istediği; karakterin dışındaki bu kabuğu soymak, içindeki savunmasız insanı ortaya çıkarmaktı ve ona göre John Cena, bunun için "o" gerekene sahipti.

"Var Olan En Aptal Şey"

"Süper kahramanlara bayılıyorum, aynı zamanda var olan en aptal şey olduklarını düşünüyorum."; James Gunn, 2014'ten beri içinde olduğu süper kahramanlar evrenleri hakkındaki düşüncelerini bu sözlerle dile getiriyor. Peacemaker, izlerken bu düşünceyi yansıtmayı başaran, hem aksiyonun hem de satirin ve komedinin ön planda olduğu bir macera. Süper kahramanlara "The Boys" gibi yapımlarda gördüğümüz gibi daha gerçekçi ve daha olgun bir bakış açısıyla yaklaşan, çoğu kahraman sinema filmlerinin uzak kalmayı tercih ettiği şiddet, cinsellik, siyasi ideolojilerin eleştirilmesi gibi temalardan kaçınmayan bir yapım.

Dizinin Kalbi

James Gunn, dizinin kalbinde Peacemaker ve Leota karakterlerinin arasındaki dostluğun yattığını söylüyor. İkisini birbirlerini anlamaya iten ve bir bağ kurmalarını sağlayan en güçlü etkenin ise ebeveynleriyle olan benzer ilişkileri olduğunu ifade ediyor. Dizide kahramanların aileleriyle olan ilişkilerinin işleniş şekline yönelik şu sözleri söylüyor: "Sosyopat ya da ortalıkta olmayan ebeveynler ve ebeveynlerini sevip onlar tarafından sevilmeyi derinden isteyen fakat buna sahip olamayan çocukların hikayelerine çekiliyorum." Bu tanımda bir ilişki Leota karakteri için daha hafif ve yüzeysel gözleniyor olsa da Peacemaker için bu, onu olduğu kişiye dönüştüren en önemli etmenlerden biri olarak ele alınıyor. 

Peacemaker İzleyici Yorumları

Canlandırıcı, süper kahraman genre'sı için kesinlikle taze bir bakış. Çoğumuz Peacemaker kim bilmiyorduk. Bu dizi ise onu olduğu kişi yapanı, maskenin altında kim olduğunu ve nasıl daha ileriye evrileceğini; tüm varlığı ve özüyle keşfetmek için harika bir yol. Eğlenceli bir seyir için kesin önerim. (Keshav K)

James Gunn'ın sihrini ve John Cena'nın karizmasını birleştirdiğinizde; harika bir kadroya sahip, gülmekten yıkan, aksiyon dolu ve duygusal bir dizi alıyorsunuz. Her bölümünün klişe açılış jeneriğinden sondaki vurucu anına kadar mutlaka izlenmesi gerkiyor. (William A)

Dizi ilk iki bölümünde neredeyse beni kaybediyordu ama bırakmadığım için mutluyum. Cena rolünde çok iyi ve yardımcı aktörler gerçekten parlamaya başlıyor, özellikle Vigilante'nin aktörü. Devrimsel değil ama DC için harika. (Chase M)

James Gunn'a ait bir yapım olduğu çok açık, bu onu daha da özel kılıyor. Komik ama çok aptalca değil ve giderek ilginçleşiyor. Gunn, izlemeyi bırakacak derecede üzerinden geçmeden bütün sınırları gezebiliyor. (Mafalda A)

Peacemaker Dizisi Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

James Gunn bütün bir sezonu COVID-19 pandemisinde evde can sıkıntısından yazmış ve dizinin yeşil ışık alacağını hiç düşünmemiş.

Peacemaker, dizinin yönetmeni ve yazarı James Gunn'ın ilk televizyon dizisi.

Dizinin her bölümünün sonunda bir end-credits sahnesi bulunuyor.

Dizideki Vigilante karakteri, ilk olarak DC'nin bir başka dizisi olan Arrow'da izleyici karşısına çıktı.

Gunn, Peacemaker'ın yapımında 2015 drama serisi "Better Call Saul"dan ve ana karkaterinden özellikle etkilenmiş olduğunu söylüyor.

Dizinin açılış şarkısını seslendiren Norveç'li grup Wig Wam, 2005 yılında Ukrayna'nın başkenti Kiev'de gerçekleşen Eurovision Şarkı Yarışması'ını "In My Dreams" şarkısıyla 9. olarak tamamlamış.

Peacemaker ve DC Evreni

"The Suicide Squad" Filmini İzlemeli Miyim?

Peacemaker dizisi, DCEU'nun 2021 yapımı "The Suicide Squad"dan köken alan bir yan dizi. Diziyi izlemeden önce filmi izlemiş olmanız gerekmiyor. Diziyi anlamanız için filmle alakalı bilmeniz gereken her şeye bu yazımızda da değindik.

Peacemaker 2. Sezon Gelecek Mi?

Evet, yakın zamanda eleştirmenler ve izleyenlerden büyük ilgi ve beğeni toplayan dizinin 2. sezonunun da geleceği duyuruldu.

Peacemaker Jenerik

Dizinin çok beğenilen açılış jeneriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Müzik: Wig Wam - "Do Ya Wanna Taste It"  

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Peacemaker_(TV_series)

https://en.wikipedia.org/wiki/Peacemaker_(comics)

https://www.imdb.com/title/tt13146488/

https://m.imdb.com/title/tt13146488/trivia/?ref_=tt_ql_trv

https://www.vulture.com/article/james-gunn-peacemaker-finale-interview.html

https://collider.com/peacemaker-james-gunn-suicide-squad-creation-comments/


BENZER YAZILAR

Firefly Lane: Ateşböceği Yolu

70'lerde "Firefly Lane" isimli sokakta yaşayan Tuly ve Kate adında iki kızın karşılaşmalarıyla başlayan muhteşem dostlukları, hayat hikayeleri.

MCU'a Yeni Bir Halka: Shang-Chi ve On Halka Efsanesi

MCU'nun, 3 Ekim’de vizyona giren, Uzak Doğu içeriği barındıran yepyeni filmin detayları.


Paylaş