Başrolünde Riz Ahmed'in yer aldığı, Oscar'da En İyi Film kategorisine aday olan Sound of Metal filmi.

Geçtiğimiz pazartesi açıklanan Oscar adaylıklarında 6 dalda adaylık kazanan Sound of Metal 2020'nin en akılda kalan filmlerinden. Yönetmeni Darius Marder’in yaklaşık 10 yıldır çekmeyi planladığı filmin başrolünde The Night Of dizisinden veya Nightcrawler gibi filmlerden tanınan Riz Ahmed bulunuyor. Kısaca, duyma yetisini kaybeden bir bateristin hikayesini anlatan film özellikle seslerin kullanımında öne çıkıyor.

Yönetmen: Darius Marder
Senarist: Darius Marder, Abraham Marder, Derek Cianfrance
Oyuncular: Riz Ahmed, Olivia Cooke, Paul Raci, Lauren Ridloff, Mathieu Amalric
Yapımcı: Caviar, Ward Four
Nerede Çekildi?: Boston
Puanları: IMDB - 7.8, Rotten Tomatoes - %96, Letterboxd - 4.1
Nerede İzlenebilir?: Amazon Prime Türkiye

Filmin Konusu Nedir?

Sound of Metal, Ruben isimli bir metal müzik bateristinin duyma yetisini kaybetmesinden sonra yaşadıklarını ve yeni hayatına alışma sürecini anlatıyor. Sevgilisi Lou ile bir karavanla gezerek konserler veren Ruben ilk başta duyma yetisini kaybetmekte olsa bile bateri çalmaya devam etmek ister. Ancak, Lou’nun da etkisiyle ve tekrar uyuşturucu kullanmaya başlamamak adına da duyma yetisini kaybetmiş eski bağımlılar için var olan bir grup evine gider. Burada işitme engelli diğer insanlar arasında yavaş yavaş bir kültürün parçası olmaya başlar. Sonradan Lou’yu ve eski hayatını özlemesiyle birlikte de bu kültürden kopmaya başlar.

Filmin Esinlenildiği Hikaye Nedir?

Filmin yönetmeni Darius Marder ve yazarlarından Abraham Marder’in büyükanneleri hayatının belli bir noktasından sonra duyma yetisini kaybetmiş. Bu durumda, büyüdüğü ve öncesinde içinde yer aldığı duyabilen insanların oluşturduğu kültür ve işitme engelli insanların var olan kültürü arasında sıkışıp kalmış. Kendisi sıkı bir sinema izleyicisiymiş ve hayatının geri kalan kısmın filmlerin altyazılı olarak yayınlanması üzerine kampanya yaparak geçirmiş. Zaten film, Darius ve Abraham Marder’in büyükannesi Dorothy Marder’e atfedilmiş durumda.

Bütün bunları bilen Darius Marder filmdeki yan karakterleri işitme engelli oyunculardan veya o kültürün bir parçası olan oyunculardan oluşturmuş. Filmin ilk gösteriminin yapıldığı Toronto Film Festivali (TIFF)’te soru cevap kısımlarında sahnede bir işaret dili çevirmeni bulunuyor.

Filmin Oyuncuları ve Diğer Ekibi

Başrolde yer alan Riz Ahmed, bu filmdeki rolü için hem bateri çalmayı hem de işaret dilini öğrenmiş. Riz Ahmed Star Wars serisinden Rogue One, Jake Gyllenhaal’un başrolünde yer aldığı Nightcrawler, Jason Bourne ve Venom gibi filmlerden tanınıyor. HBO mini dizisi The Night Of’taki rolüyle Mini Dizide En İyi Erkek Oyuncu Dalında kazandığı ödülle, Emmy ödül törenlerinde Asya kökenli olup oyunculuk dalında bir ödül kazanan ilk kişi olmuştu. Şu anda da Sound of Metal filmi ile En İyi Oyuncu dalına aday olan ilk Müslüman oyuncu oldu.

Oyunculuk kariyerinin yanında Riz Ahmed’in bir de müzik kariyeri var. Hem Riz MC adı ile kendisi hip-hop ve rap türünde çeşitli şarkılar çıkarıyor hem de Swet Shop Boys isimli grupta yer alıyor.

(Filmin setinden Olivia Cooke ve Riz Ahmed.)

Filmde Lou karakterini canlandıran Olivia Cooke, Bates Motel dizisinden veya Me and Earl and the Dying Girl, Thoroughbreds gibi bağımsız filmlerden tanınıyor. Çok farklı rolleri canlandırabilen Olivia Cooke Sound of Metal’de de karakterinin filmin başı ve sonundaki bambaşka durumlardaki halini yansıtmayı başarıyor. Filmin yönetmeni ve yazarlarından Darius Marder ise Derek Cianfrance ile senaryosunu yazdığı The Place Beyond the Pines filminden tanınıyor.

Sound of Metal’deki Ses Kullanımı

Sound of Metal'deki ses kullanımı deneysel olarak tanımlanıyor. Filmin ses tasarımcısı Nicholas Becker daha önce Arrival ve Gravity gibi filmlerde çalışmış. Sound of Metal filmi içinse yönetmen Darius Marder ve görüntü yönetmeni Daniël Bouquet ile uzun konuşmalar ve araştırmalar yapmış. İşitme engelli insanlar, duyma yetilerini sonradan kaybetmiş insanlar ve odyologlar ile görüşerek filmin sesini yaratmaya çalışmışlar. Özellikle duyma yetisini sonradan kaybeden insanların aradaki farkı betimlemelerinden yola çıkarak filmde Ruben’ın duyma yetisini kaybetmeye başladıktan sonra duyduğu sesleri yaratmışlar. Bazı sahnelerde sanki su altındaymış gibi sesleri iletirlerken bazı sahnelerde etraftaki ses karmaşasına odaklanmışlar. Ayrıca, bazı sahnelerde tamamen sessizliği kullanmışlar.

Odyologların kaydettikleri koklear implant seslerini dinleyerek Ruben’ın da koklear implantı sayesinde duyduğu sesleri yaratmışlar. Ruben'ın duyduğu diğer sesleri ise minik hatta mikroskobik mikrofonlarla oyuncu Riz Ahmed’in kalp atışı, kan basıncı, kas ve kemik sesleri gibi vücut seslerini kaydederek oluşturmuşlar.

Filmin Oscar Adaylıkları

En İyi Film
En İyi Erkek Oyuncu - Riz Ahmed
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - Paul Raci
En İyi Özgün Senaryo
En İyi Kurgu
En İyi Ses

Bazı büyük stüdyolar pandemi yüzünden filmlerinin çıkış tarihini erteleyince normalde Akademi Ödülleri gibi ödül törenlerinde arkaplana atılan bağımsız filmler veya çeşitlilik içeren filmler adaylıklarda öne çıktı. Sound of Metal de 2020’nin en çok akılda kalan ve ses getiren filmlerinden. Bu değişim Akademi’nin ileride yapacağı seçimleri de etkileyebilir diye tahmin ediliyor.

(Filmin setinden Darius Marder ve Riz Ahmed.)

Film Hakkındaki Genel Yorumlar

Sound of Metal’in çeşitli platformlardaki puanlarının da gösterdiği üzere film hem eleştirmenler hem de genel izleyici tarafından beğenilmiş. Sahip olduğu adaylıklar da bu durumu bir kez daha kanıtlar nitelikte. Uzun bir süredir sektörde yer alan ve sevilen bir oyuncu olan Riz Ahmed’in performansı filmin en çok övülen kısmı. Birkaç büyük stüdyo filmi çektikten sonra tekrar bağımsız filmlere dönmek isteyen Riz Ahmed’in rolüne gösterdiği bağlılığın sonucunu herkes görebilmiş. Aynı zamanda Olivia Cooke ile arasındaki uyum ve bunun ekrana yansıması da filmin en sevilen özelliklerinden.

Filmin üstüne çok çalışıldığı belli olan bir diğer parçası olan ses kullanımı ise hem getirdiği farklı bakış hem de filme kattıklarıyla beğeniliyor. Mesela, seyircinin Ruben karakteriyle daha çok empati kurmasını sağladığı söyleniyor. IndieWire gibi platformların Akademi Ödülleri'nde En İyi Ses dalındaki favorisi olarak Sound of Metal gözüküyor.

Kaynakça:

https://www.indiewire.com/2021/02/sound-of-metal-darius-marder-10-year-overnight-success-1234613816/

https://deadline.com/2021/01/sound-of-metal-sound-designer-nicolas-becker-amazon-studios-interview-news-1234663056/

https://www.vulture.com/2020/12/how-sound-of-metal-reimagined-the-silence-in-hearing-loss.html

https://www.nytimes.com/2021/01/28/movies/riz-ahmed-sound-of-metal.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Sound_of_Metal

https://www.youtube.com/watch?v=wobOb5I3rDc&t=676s


BENZER YAZILAR

Contratiempo/The Invisible Guest: Görünmeyen Misafir (2017)

Son ana kadar izleyiciyi şaşırtmayı başaran, "Katil kim?" türündeki suç ve gizem yapımlarının başarılı örneklerinden gösterilen filmin detayları.

Flee: Bir Kaçış Hikayesi

94 . Akademi Ödüllerinde bir ilk yaratıp En İyi Belgesel, En İyi Animasyon ve En İyi Uluslararası Film dalında adaylığı bulunan, Jonas Poher Rasmussen’in yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı, göçmen sorununu çarpıcı bir şekilde ele alan, animasyon belgesel türündeki Flee hakkında bilgiler ve yorumlar.


Paylaş