Netflix'te yayınlanan Squid Game dizisiyle ünlenen Dalgona Şekeri'nin tarihi, tarifi ve oyunu hakkında merak edilenler.

Squid Game dizisinin The Man with The Umbrella başlıklı 3. bölümünde yarışmacılara bir çocuk oyunu oynatıldı. Netflix dizisinin bu bölümü, Squid Game Şekeri olarak bilinen geleneksel Kore tatlısı Dalgona Şekeri'nin ünlenmesine neden oldu. 

Yazımızda:

-Dalgona Şekeri Nedir?

-Dalgona Şekeri Nasıl Yapılır?

-Squid Game Dalgona Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Başlıklarını açıkladık. Squid Game dizi incelemesini okumak için buradaki yazımıza bakabilirsiniz. 

Dalgona Şekeri Nedir? (Squid Game Şekeri)

Dalgona şekeri, Squid Game dizisi ile popüler hale gelen bir geleneksel Kore şekeri.

Netflix dizisi tarafından ünlenen Dalgona şekeri, Kore bal peteği şekeri (Honeytomb Toffee) ya da geleneksel adıyla Ppopgi olarak da biliniyor. ⁠Türkiye'de bilinen pamuk şeker gibi Dalgona Şekeri de Kore'deki sokak lezzetlerinden biri. Özellikle çocuklar tarafından çok sevildiğinden okulların çevresinde satılıyor. ⁠

Sert ve bal peteğine benzeyen bir dokuya sahip. Sokak satıcıları metal çorba kepçesi kullanarak bu tatlıyı hazırlıyor ve bunu ortasında bir şekil olan yuvarlak bir kurabiye haline getiriyor. Geleneksel olarak tatlının merkezindeki şekil üçken, daire, yıldız ya da şemsiye şeklinde. 

Dalgona Şekeri Nasıl Yapılır? 

Eski moda bir Kore tatlısı olan Dalgona şekerini, evde yapması çok kolay. Bu tatlının temelinde yalnızca iki malzeme var: Şeker ve karbonat. Eritilen şekerin içerisine küçük bir miktar karbonat katıldığında karışım köpürüyor ve karamel renginde çırpılmış kahveye benzeye bir görünüm alıyor. ⁠Düz bir zemine dökülen karışım soğumadan ortasına bir kalıpla şekil çiziliyor. ⁠

Dalgona Şekeri Tarifi

Dalgona şekeri evde yapmak için çok basit bir tarife ve az malzemeye sahip.

Dalgone Şekeri Malzemeleri

1 Kişilik:

Dalgona Şekeri Yapılışı

Bu lezzetli geleneksel Kore şekerini yapmak için 5 dakikanızı ayırmanız yeterli. 

1. İlk olarak şekeri kepçeye ekleyin ve kısık ateşte karamelize edin. Bu aşamada renginin biraz kahverengi olması gerekiyor. 

2. Kepçeyi ateşin üzerinden çekin ve ardından karbonatı ekleyin, iyice karıştırın. Biraz koyu bir kıvama sahip olmalı. (Karbonatı ekledikten sonra karışım hemen kabarmaya başlıyor ve çok hızlı yanabiliyor.)

3. Karışımı kolayca çıkarabilmek için silikon zemin ya da yağlı kağıt üzerine yuvarlak olacak çekilde dökün. Düz bir yüzeye sahip olması için bir pres ile üzerine bastırabilirsiniz. 

4. Karışımınız soğumadan merkezine kalıbınızla bir şekil ekleyin. Kalıbı çıkarın ve soğumaya bırakın. 

Squid Game Dalgona Oyunu Nedir?

Kore'de çocukların oyun haline getirdiği kısım, tatlının üzerindeki şekiller. Dalgona şekeri ile oynanan bu oyuna Ppopgi deniyor. Korece'de Ppopgi almak demek, Dalgona ise tatlı demek. Geçmişte Ppopgi ve Dalgona aslında iki farklı şekeri anlatıyordu. Ppopgi beyaz şekerle, Dalgona ise katı glikoz ile yapılıyordu. Fakat zamanla bu isimler birbiri ile aynı anlamda kullanılmaya başladı ve artık tek bir şekerleme türünü ifade ediyor. 

Oyunda oyuncular, Dalgona şekeri adı verilen kurabiyeden, ortasında bulunan şekli çıkarmaya çalışıyorlar. 

1960'larda ve 1970'lerde Kore'de çok popüler bir oyundu. Bu geleneksel Kore şekeri, sokak satıcıları tarafından, özellikle okulların dışında satılıyordu ve sonuna ödül koyulan oyunlarda çocuklar, şekerlemenin ortasındaki şekli kırmadan ve bozmadan çıkarmak için yarışıyorlardı. Yarışlarda bazen merkezdeki şekli çıkarmak için çocuklara bir iğne ya da kürdan verilirdi. 

Squid Game Dalgona Oyunu Nasıl Oynanır?

İnternette trend olan Dalgona Şekeri yarışması için; şekli şekerin ortasından orijinal haliyle çıkarmanız gerekiyor. Bunun için bazı farklı yöntemler bulunuyor.

-İlk olarak şekeri ısırarak şeklin etrafını temizleyebilirsiniz. 

-Kürdanınızı veya iğnenizi ıslatabilirsiniz. Bu, Squid Game'deki yarışmacıların benimsediğini gördüğümüz bir numara. İşe yarıyor çünkü Dalgona Şekeri'ni kırılmadan, daha düzgün kenarlı bir şekil çıkarmanıza yardımcı oluyor. Ancak, bir zaman kısıtlaması altındaysanız, bu da işe yaramayabilir.

-Kürdanınızı veya iğnenizi ısıtmak da bir yol, ancak birçok insan bunun hile olduğunu düşünebilir.

-Netflix dizisi Squid Game'de oyuncunun yaptığı gibi geleneksel Kore şekerini düz olduğu kısımdan yalayabilirsiniz. Bu, merkezdeki şekli çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Bunun nedeni, girintili şeklin çevresindeki alanın şekerin geri kalanından daha ince olması.

Şeklin çıkarılmasını kolaylaştırmak için, kalıbı daha sert bastırabilir ve daha derin bir çizgi oluşturabilirsiniz.


BENZER YAZILAR

Makaron Nedir?

Fransa'nın en ünlü tatlısı makaronun tarihi ve özellikleri

Çek Cumhuriyeti’nde Bir Sağlık Kenti: Karlovy Vary

Kaplıcaları, kendine has tatları ve tarihiyle dikkat çeken Çek Cumhuriyeti'nin küçük ve turistik kenti Karlovy Vary.


Paylaş