Genç Caz, 20. yılında yolculuğunu caz ve ötesine taşımak ve yaratıcı genç müzisyenleri teşvik etmek amacıyla ismini “Genç Caz+” olarak yeniliyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti BBVA sponsorluğunda 25 Haziran – 7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan 29. İstanbul Caz Festivali kapsamında düzenlenecek Genç Caz+ için başvurular başladı.

Bu sene 20. yaşını kutlayacak olan Genç Caz+, Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen, 30 yaş altındaki genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform sağlıyor.

Başvurular sonrasında belirlenecek müzisyen ve topluluklar, İstanbul Caz Festivali kapsamında şehrin farklı semtlerindeki parklarda ücretsiz olarak gerçekleştirilen Parklarda Caz etkinliklerinde uluslararası sanatçılarla aynı sahneyi paylaşma imkânını yakalayacak ve daha sonra yayımlanacak Genç Caz+ albümünde yer alma hakkı kazanacak.

 

İstanbul Caz Festivali’nin gelenekselleşen bölümü Genç Caz, 20. yılında yaratıcı genç müzisyenleri daha geniş bir çerçevede desteklemek amacıyla isim değiştiriyor.

Kimler Başvurabilir?

“Genç Caz+” caz, funk, R&B, neo-soul, elektronik müzik, hip-hop ve türler arası doğaçlama içeren müzikler yapan tüm genç müzisyenlerin başvurularına açık.

Genç Caz+ için seçilecek topluluklar, hem 29. İstanbul Caz Festivali’nde konser verme imkânı yakalayacak,  hem de festival sonrasında Genç Caz+ albümünde yer alacaklar.

Genç Caz+’ya profesyonel bir albüm yayımlamamış ve 30 yaşın altında olan müzisyen ve topluluklar başvurabilir. Seçmelere caz, funk, R&B, neo-soul, elektronik müzik, hip-hop gibi farklı türler, türler arası doğaçlama içeren müzikler ve benzeri tarzlardaki demoları ile katılınabilir.

Müzisyenler, kendi özgün eserlerinin yanı sıra başka parçaların yorumlarından oluşan bir repertuar ile başvurabilirler. Yayımlanacak albümde yer alabilmek için sanatçıların kendi özgün eserleri (söz-beste) ile katılmaları özellikle tercih edilecektir.

 

Sonuçlar Nerede Açıklanacak?

Değerlendirme Konseri’nde yer almaya hak kazanan isimler 9 Mayıs Pazartesi günü festivalin web sitesi üzerinden açıklanacak.

Festival ekibi ayrıca, Genç Caz+ seçmelerine katılmayı düşünen adaylarla başvuru süreci ile ilgili haberleşebilmek için, Genç Caz+ web sitesinde belirtilen e-posta adresine Genç Caz+’ya başvurmayı düşündüklerini belirten kısa bir e-posta atmalarını rica ediyor.

 

Son Başvuru Tarihi

Başvurular için son gün 2 Mayıs Pazartesi

Genç Caz+ Albümü

İlk defa geçen sene Mehmet Uluğ Fonu’nun desteği ve Sony Music Türkiye işbirliğiyle hayat geçirilen Genç Caz+ Albümü bu sene de devam ediyor.

Genç Caz+ konserlerine seçilecek toplulukların birer özgün eseri, dijital platformlarda yayınlanacak bu albümde yer alacak.

2013 yılında aramızdan ayrılan müzik insanı Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu desteği ile albüm projesinin gerçekleşmesinin yanı sıra, genç, yetenekli, umut vadeden müzisyenlerin yaratıcılık ve kariyer gelişimleri desteklenecek ve Türkiye’den dünyaya seslerini duyurmaları sağlanacak.

Geçen yıl yayımlanan Genç Caz 21 albümünü dinlemek için tıklayın

Genç Caz+ Seçici Kurulu

Bu sene Genç Caz Seçici Kurulu’nda müzisyen Ayşe Tütüncü, müzisyen Cenk Erdoğan, müzisyen Selen Gülün, müzisyen Kalben,  müzisyen Volkan Öktem, radyo programcısı Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, yazar Yekta Kopan, Sony Music Türkiye Genel Müdürü Özden Bora, Pozitif ve Babylon’un kurucularından Ahmet Uluğ ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer yer alıyor.


BENZER YAZILAR

Zürih Balesi'nden Anna Karenina İstanbul'a Geliyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM, İKSV’nin 50. yıl kutlamaları kapsamında, gerçekleşecek bale gösterisi hakkında bilgiler.

Tayland Krallığı’nın Işığı: Ratchaprapha Dam Gölü

Tayland’da “Krallığın Işığı” olarak bilinen Ratchaprapha Dam Gölü hakkındaki bilgileri bu yazımızda derledik.


Paylaş