Apple, 11 Kasım'da Intel işlemcileri kullanmayı bırakıp kendi ürettiği işlemcilere geçeceğini açıkladı. Peki M1 işlemcisinin Intel den farkı nedir?

Bilgisayar İşlemcisi Nedir?

İşlemciyi bir bilgisayarın beyni olarak düşünebiliriz. Elinde bulunan komponentlerin(Ram, Ekran kartı, Anakart, Hafıza) yöneten, bunların birlikte çalışmasını sağlayan, aralarındaki veri akışını sağlayan ve bu verileri işleyen yapıya işlemci denir. Bir bilgisayarın çalışması için olmazsa olmazlardandır. Bilgisayar işlemci marketinde şu an bulunan iki büyük marka var. Bunlardan biri AMD, diğeri ise Intel. Bunun dışında daha küçük çapta Samsung, IBM, Fujitsu gibi şirketler de kendi işlemcilerini üretiyor.

Apple uzun bir süredir bilgisayarlarında Intel işlemcileri kullanmaktaydı ancak artık kendi işlemcilerini üreteceklerini ve bilgisayarlarında kendi işlemcilerini kullanacaklarını açıkladı. Bu açıklamadan sonra ise yeni M1 işlemcisini tanıttı ve üç adet bilgisayarı bu işlemci ile piyasaya sürdü. Bunlar , Macbook Air, Mac Mini, Macbook Pro. 

Apple Neden Intel’den Vazgeçti?

Apple, Intel’i bırakma sebepleri olarak ürünlerinin yeni jenerasyonlarını yaratmada bir adım olarak gördüklerini söylüyor. Apple zaten Iphone ve Ipad ürünlerinde kendi ürettiği işlemcileri kullanıyordu. Yine Apple’ın açıklamasına göre kendileri en az enerji kullanan ve bu az enerji kullanımında daha iyi performans sağlayan işlemcileri ürettiklerini, bu verimliliği bilgisayarlarında da görmek istediklerini ve bu sebeple Intel’i bıraktıklarını açıkladı. Bunun yanı sıra Apple elinde kendi işlemcisini üretmenin kontrol ve esnekliğini istiyor. Eğer bunları istemese Apple kolaylıkla Intel’i bırakıp AMD’ye geçebilirdi.

M1'in Intel İşlemcilerden Farkı Nedir?

M1 işlemcisinin yapısına bakarsak Apple’ın sitesindeki karşılaştırmalar Intel’in farklı işlemci modellerine karşı yapılmış. 8 çekirdekli M1 işlemcisi benzeri Intel işlemcilere göre 3.5 kat daha hızlı olduğu belirtiliyor. İşlemci bu 8 çekirdeğin yarısını yüksek performans için, kalan yarısını ise yüksek verimlilik için kullanıyor. Performans odaklı çekirdekler tek bir göreve odaklanıyor ve performansı maksimize etmeye çalışıyor. Verimlilik odaklı çekirdekler ise daha düşük güçle çalışıyor ve daha az performans gerektiren hafif işlerde kullanılıyor.

Apple yine verdiği bir örnekte en son çıkan bilgisayar işlemcisine oranla 2 kat daha hızlı bir performansa sahip olduğunu ve maksimum bilgisayar performansına %25 güç kullanımında ulaştığını açıkladı. Bu örneklerin yanı sıra işlemci performansının güç kullanımına oranının 3 kat daha iyi olduğunu açıkladı. Grafik kısmında ise durum çok da farklı değil. M1 işlemcisinin 2 kat daha hızlı grafik performansına sahip olduğu ve maksimum grafik performansına %33 güç kullanımında ulaştığı açıklandı.

Günlük Kullanımda Bu Avantajlar Ne Kadar Fark Edilecek?

Günlük kullanımda verimlilik kısmında gözle görülür bir fark gözüküyor. M1, pil ebatını değiştirmeden neredeyse iki kat daha uzun bir pil ömrü sağlamakta. Kullanıcı yorumları ortalama 10 saat karışık kullanım ile hala %10 ile %20 arası şarj kaldığını söylemekte. Performans kısmında ise M1, tek çekirdek performansında (Geekbench ile ölçüldüğünde) Apple’ın şu ana kadar ürettiği tüm Intel bilgisayarlardan daha iyi bir performansa sahip. Çoklu çekirdek kullanımında ise en iyi dizüstü bilgisayar durumunda. Günlük kullanımda ise herhangi bir uygulama açarken, kullanırken, dosya aktarımlarında, fotoğraf düzenleme, video  aktarımında dengi Intel işlemcilere göre çok daha hızlı durumda. Intel işlemcilere göre M1 işlemcisinin tek dezavantajı optimizasyon eksikliği. Optimizasyon eksikliği olan uygulamalar Apple’ın kendi uygulamalarına göre daha fazla pil tüketecek ve daha yavaş çalışacak ancak zamanla ana uygulamalarında optimizasyonu geldikçe bu uygulamalar da M1’in tüm gücünü kullanabilecek.

Kaynakça:

https://www.apple.com/mac/m1/

https://www.digitaltrends.com/computing/mac-apple-silicon-transition-explained/

https://www.tomshardware.com/news/Apple-M1-Chip-Everything-We-Know

https://www.republicworld.com/technology-news/gadgets/apples-m1-chip-vs-intels-i7-chip-which-one-is-better-in-power.html


BENZER YAZILAR

Apple 2023 Lansmanı ve Yararlanabileceğiniz Sunum İpuçları

5-9 Haziran 2023 tarihlerinden gerçekleşen Apple lansmanından etkili sunum ipuçları.

Netflix Games: Nedir? Oyunları, Özellikleri ve Ücretleri

Netflix, oyun dünyasına giriş yaptı ve Netflix oyunları 2 Kasım'da 5 farklı oyunla birlikte tüm dünyada kullanıma açıldı. Tüm üyeler için sunulan oyunlar hakkındaki merak edilenler bu yazımızda.


Paylaş