Kıyıda köşede kalmış Atlanta dizisinin konusu, oyuncuları ve verdiği gizemli mesajları yazımızda bulabilirsiniz.

Bir Siyahi Şehri, Gizemler ve Rap: Atlanta

Turistlerin pek ilgisini çekmeyen, gitmeye çekindiği o şehir; birçok rap sanatçısı yetiştirmiş ve kendini rap müzikle bütüleştirmeyi başarmış. Atlanta dizisi sayesinde ayrımcılığa maruz kalan siyahilerin penceresinden bakma imkanına sahip oluyorsunuz.

Atlanta Dizisinin Konusu Nedir? Nerede Yayınlanıyor?

Amerikan komedi-dram televizyon dizisi olan Atlanta, Community'den tanıdığımız Donald Glover tarafından geliştirilmiş. FX aracılığıyla 2 sezon yayınlanmış, şu an izlemek için ücretsiz olan herhangi bir dizi izleme platformunu kullanabilirsiniz.

Atlanta'nın konusu nedir?

Kendilerine ve ailelerine daha iyi bir hayat sunmak ve rap piyasısında adını duyurmak isteyen iki kuzenin başlarından geçen olaylar dizinin konusu. Atlanta komedi türüne sığınmış, toplumsal olayları, ayrımcılığı ve eşitsizliği alay ederek seyirciye işlemiş, derin, duygusal ve zeki bir dizi ancak kıyıda köşede kalmış ve beklenilen ilgiyi görememiş. 

Dizide yer alan müzikler kulağa oldukça hoş geliyor ve almanız gereken tadı müzikler karşılıyor. Türü komedi olarak geçiyor ancak burada bahsedilen komedi gülme efektleriyle seyirciye "Burası komik olan yer" denmediği, kahkahalarınızın zorlama çıkarıldığı bir komedi değil. Atlanta'nın türüne ''Histerik Gülüş'' demek daha doğru olur.

İki kuzenin rap yıldızı olmak için çırpınmasından ziyade; günlük hayatın sıkıntılarına, azınlıkta olanların maruz bırakıldığı sorunlara, ikili ilişkilerin sürüklenişine, popüler kültürün esir aldığı hayatlarımıza eleştiriler yapmış ancak bunu seyirciye bağıra bağıra göstermemiş, görmek isterseniz işte gerçekler denilerek konunun alt metnine yedirilmiş. 



Atlanta Dizisi Karakterleri ve Oyuncuları

Oyuncuların gerçek hayatlarını yansıtır rahatlıkta olması, uyum ve performansları seyiricinin beklentisini çok üstlere çıkarıyor. Atlata'nın kadrosuna beraber bir göz atalım;

Earnest 'earn' Marks: Donald Glover

Alfred Miles: Brian Tyree Henry

Darius:  Lakeith Stanfield

Van:  Zazie Beetz

Atlanta: Michael Jackson Göndermesi

Baktığımızda, anlattığımızda normal gelen, konusu etkileyici, kendini ciddiye almadan başarılı olan bir dizi gibi gelen Atlanta aslında oldukça gizemli mesajlar içeriyor.

Michael Jackson için ortaya atılan ölmediği yönündeki teoriler herkes tarafından biliniyor. Bu konuda birçok video çekildi, haber yazıldı ve ortaya atılan iddialar herkesin kafasını karıştırdı. Bu teorilere yeni bir soluk olarak Atlanta dizisi ekleniyor. İşte o teori; 

Dizide malikanın sahibi olan Teddy Perkıns, gerçekte olmayan maske takılmış bir karakter. Garip sesli ve ürtücü görünüşünün yanı sıra kendisinin çok nadir bir cilt hastalığı olmasından bahsediliyor (tıpkı Michael Jackson gibi). Karakter bir sahnede babasıyla ve kardeşiyle ilgili bir anısını anlatıyor. Babasının, prova yaparken onları dövdüğünü anlatan Teddy, Michael Jackson hayranlarının ilgisini çekiyor.

Çünkü Michael Jackson'da bir röportajından babasının prova sırasında şiddet uyguladığını anlatmıştı. Sadece bununla sınırlı kalmayan gizemli mesajların içinde, Teddy bir sahnede kardeşiyle olan bir fotoğrafını gösteriyor iş daha da tuhaflaşıyor. Göstediği fotoğraf Michael Jackson'ın bir fotoğrafı ve ekliyor:  

''O ölmedi sadece güneşe çıkamıyor, nadir görülen bir cilt hastalığı var. Belki bu sayede bir gün harika bir albüm çıkarır''.

Sonuç olarak; dizi piyasısında farklı bir soluk olan Atlanta izlemeye değer, derin mesajlar içeren başarılı bir dizi olarak yorumlanabilir.

Seyirciye gerçek bir hayat izleten, kendimizden parçalar bulabileceğimiz bu dizi umuyoruz ki hak ettiği değeri görür. Gizemli mesajları da diziye olan ilgiyi arttırabilir.

Teddy Perkıns ve Michael Jackson benzerliği:

 
 

Atlanta 2. sezon Fragman


BENZER YAZILAR

Wednesday

Netflix Türkiye'de en çok izlenen diziler arasında ilk sıraya yerleşmiş dizi Wednesday'in konusunu, fragmanını, oyuncularını ve hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. İyi okumalar.

Quo Vadis, Aida?: Nereye Gidiyorsun Aida?

1995 Srebrenitsa soykırımını konu alan ve Oscar Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışan Quo Vadis Aida? film incelemesi.


Paylaş