Baharatın bolca kullanıldığı Hint mutfağının en popüler baharatları, özel çeşnilerle hazırlanmış yemekleri

Yemeklere tat vermek için birçok çeşni kullanılıyor. Çeşniler, baharatların karışımlarından oluşur. Türk mutfağı dahil bütün mutfakların vazgeçilmezi olan belli başlı baharatlar yemeklerde kullanılıyor. Baharatlar yemeklere tat vermek için kullanılsa da sağlığa da faydalılar.

Baharatların anavatanı tam olarak bilinmese de Hindistan ve Doğu Akdeniz’in baharatlar için yarıştığı biliniyor. Fakat bir kazananın olup olmadığı bilinmiyor. Tek bilinen, Hindistan’ın kendi mutfağında yani Hint mutfağında yemeklerinde kullandığı baharatların leziz olması. 

Hint Mutfağında Baharatların Kullanımları

Hint mutfağında her ne yemek yapılırsa yapılsın; acı, ekşi ve hatta tatlılar bile baharatlarla taçlandırılıyor. Ayrıca tatlıdan tavuğa pişirilen ürünler ve kullanılan yöntemlere bakılmaksızın en az üç baharat kullanılıyor. Özellikle kırmızı biberi çok seven Hintliler, mutfaklarında en az 30 çeşit baharat bulunduruyor. En ünlü baharatları ise; asafoetida, kara hardal tohumu & hardal yağı, zerdeçal ve kimyon.. Tatlılarda tarçın; tavuklarda ise kırmız biber, kimyon ön planda. Kimyon, içecekler dahi kullanılıyor. Zerdeçal için “baharatların kraliçesi” deniyor. Asafoetida, hing baharatı, güçlü bir baharat olarak biliniyor. “Peki ya köri?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

Köri Bir Baharat Mı Yoksa Değil Mi?

Hint yemeklerinin çoğunda kullanılan köri aslında bir baharat değil. İngilizce kökenli olup aslında Tamil dilinde karabiber anlamında olan “kari” kelimesinden ortaya çıkmış. Bütün Hint yemekleri -özellikle bol soslu olanlar- için bu kelime kullanıldı. Köri içinde tam 8 farklı baharat bulunduruyor. Bunlar; kimyon, zerdeçal, zencefil, karanfil, kişniş, demirhindi, acı kırmızı biber ve kakule. 

Hint Mutfağı Hakkında Bilinmeyenler

Hindistan, ürettiği baharat çeşitliliğinden dolayı Baharatlar Ülkesi olarak adlandırıldı. Hint mutfağı; Kuzey ve Güney Hint mutfağı olmak üzere ikiye bölündü. Kuzey Hint mutfağında genellikle kimyon, tarçın, kişniş gibi hafif baharatlar tercih edilirken, Güney Hint mutfağında baharat miktarı az olmasına rağmen acı seviyesi yüksektir.  Vejetaryenler için inanılmaz geniş bir ürün çeşitliliği olduğu biliniyor. Nedeni ise Hindu inanışına dayanıyor. Bu inanca göre belirli etleri yemek yasak olduğundan sebzeli yemekler odak noktası oluyor. Ayrıca bu inançtan dolayı Hint mutfağında etten çok tavuk yemekleri pişirilir en bilinen de tikka masala soslu olanı. Aslında Hint mutfağından çıktığı düşünülse de bu lezzet İskoçya’da ortaya çıkmıştı.

Hint Mutfağından Lezzetler

Eğer baharatlı lezzetleri seviyorsanız, işte size Hint mutfağından dört lezzet önerimiz. 

Biryani

Bilenler bilir Biryani, Hint mutfağının vazgeçilmezidir. Çoğunlukla yemeğinin yanında servis edilen pilav gibi düşünülse de aslında kendileri bir ana yemek diyebiliriz. İçerisinde bazen et, bazen tavuk bazen de balık bulunduruyor. 

Biryani

Kher

Adını hiç duymamış olabileceğiniz, kendi mutfağımızda ise sütlaca benzeyen içerisinde süt, pirinci ve bolca baharat bulunduruyor. 

Palak Paneer

Palak Paneer vejetaryen bir Hint yemeği olarak biliniyor. Palak, hintçe ıspanak ve paneer de hintçe süzme peynir olarak biliniyor. Türkiye’de birebir yapılması zor olsa da birkaç değişiklik ile kendi mutfağımızda da yapabiliriz.  

Palak Paneer

Mirchi Bajji

Mirchi Bajji için Hindistan’ın cipsi olarak biliniyor. Yeşil biberin unla ve bolca baharatla harmanlanıp, kızartılması sonucu oluşan Hint mutfağının atıştıştırmalığı.

Daha önceden hiç denemediyseniz, ya da nasıl olacak korkusundan tatmadıysanız kesinlikle öneriyoruz. Tabii baharatlı yiyecekleri, farklı lezzetleri ve de farklı mutfakları denemeyi seven biriyseniz. Tekrar altını çizmek isteriz ki, kullanılan baharat miktarı kendi mutfağımıza oranla biraz fazla. Bir kere bile olsa ister evinizde ister bir restoranda bu özel ve renkli mutfakla tanışmanızı öneriyoruz. Ağzınızda kalacak olan o tada hayran kalacaksınız. Şimdiden afiyet olsun. 

Kaynaklar:

https://yemek.com/hint-yemekleri/

https://www.etstur.com/letsgo/adim-basi-yemek-hindistanin-sokak-lezzetleri/

https://blog.flypgs.com/geleneksel-hint-yemekleri/

https://gezipgordum.com/hindistan-da-ne-yenir-hint-yemekleri/

https://www.themagger.com/hint-mutfagi/

https://enlezzetlitarifler.net/kori-baharati/

https://gastromanya.com/hindistanin-unlu-baharatlari/

 


BENZER YAZILAR

Dünyadaki Sıra dışı Metro İstasyonları

Metro istasyonları sadece sıradan birer durak değil aynı zamanda medeniyetin ikonlarından biri. Dünyadaki bazı durak istasyonları insanları önemli noktalara götürüyor. Bazı metro istasyonları ise ziyaret edilmesi gereken bu önemli turistik cazibe noktasının ta kendisi. 

Eyvah Aşçı Oldum!

Dışarı çıkamadığımız ve evde geçirdiğimiz zamanlarımızı nasıl kullanabiliriz diye düşündük ve bu yazımızda evde yapabileceğimiz kolay 10 yemek tarifini ele aldık.


Paylaş