Sokak sanatının esrarengiz ve anlaşılmaz gerilla sanatçısı Banksy.

“Dünyayı daha iyi bir yere çevirmek isteyen birinden daha tehlikeli bir şey yoktur.”

Banksy

Hakkında çıkan bazı dedikodulara rağmen kimliği henüz bilinmemekte, Banksy onun imzasıdır. Kendisinin meselenin kalbine ulaşmak gibi  bir yeteneği var. Şiir, enerji ve mizah ile birleştirdiği güçlü politik ifadeleri ile ayırt ediliyor.

Duvara resmedilmiş bu çalışmada kalp şeklindeki kırmızı balonu yakalamak isteyen küçük bir kız çocuğu görüyoruz. Çocuk siyah ve soluk iken balonun kırmızı olması; canlı, basit ama elinden kaçırılması an meselesi bir nesneyi imgeliyor. Umut, belki mutluluk? Tartışılır. Fakat kesinlikle kent insanına verdiği mesajlar üzerine düşünmeye değer.

Sokak Sanatçısı Banksy Kimdir? Hayatı

Vandal mı Yoksa Sadece Sanatçı mı?

"Kapitalizm parçalanana kadar dünyayı değiştirmek için hiçbir şey yapamayız. Bu süre zarfında da hepimiz kendimizi teselli etmek için alışveriş yapmalıyız.

Banksy

Banksy Nasıl Ünlü Oldu?

10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle kısa sürede büyük bir üne kavuştu. Sanatçı, eserlerinde çalışmalarında savaş ve kapitalizm karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgılığını eleştiren mesajlar veriyor. Eserleri ile her köşe, görülmesi gereken bir yer haline geliyor. 

Kimse Banksy'nin kim olduğunu bilmemesine rağmen, herkes onu aslında tanıyor. Muhtemelen kendisi dünyanın gördüğü en ünlü ama en gizemli grafiti sanatçısı. Bazıları onu sarkastik bir dahi olarak görürken, bazıları ise yalnızca vandal diyor. Bristol'den Barselona'ya, Sidney'den San Francisco'ya herkesin hemfikir olduğu şeylerden biri de popülaritesinin reddedilemeyeceği.

2010 yılında Time dergisi, Barack Obama, Steve Jobs ve Lady Gaga'nın da aralarında bulunduğu dünyanın en etkili 100 tanınmış insanı arasından İngiliz sanatçıyı seçti. Eserleri milyonlar pahasına satışta. Buna rağmen elde edilen paranın ona gidip gitmediği meçhul.

Parlamentoyu maymun ve şempanzelerle dolu resmettiği “Geri Evrilmiş Parlemento” tablosu.

Bristol şehir merkezi sakinlerinin Banksy'nin işlerinin kaldırılmasını isteyip istemediklerine dair verdikleri oy sonucu %97'si bunun şehri tanıtıcı hoş bir katkı olduğunu söylemiştir. Eserleri, neredeyse kentsel manzarada insana sunulan sınırlı hediyelerden biri niteliğinde görülüyor.

Banksy Eserleri Filistin'de

Banksy Avrupa'daki eserlerinin yanı sıra Filistin'de yaptığı siyasi eserlerle de tanınıyor. Aynı zamanda ABD'nin ünlü televizyon dizisi The Simpsons adlı çizgi dizide içinde kapitalizm eleştirisi içeren bir giriş hazırladığı biliniyor.

İnsanların dikkatini artık yanıbaşlarındaki “gerçeklerin” değil de sevimli kedi resimlerinin çektiğini eleştirdiği çalışması.

Apple CEO'su Steve Jobs'u mülteci olarak resmeden sanatçı şu sözleri söylüyor: "Sıklıkla göç almanın ülke kaynaklarının tükenmesine neden olduğunu düşünürüz, ancak Steve Jobs Suriyeli bir göçmenin oğluydu. Apple şimdi dünyanın en kârlı şirketi, yılda 7 milyar doların üzerinde vergi ödüyor - ve bunu Humus'tan gelen genç bir adama izin verilmesine borçluyuz.

Banksy için #EvdeKal

İletişim kurduğu yegane yer sokaklar olan sanatçı sosyal izolasyon süresince ne yapıyor peki? Evden çalışıyor. Ancak bizden biraz farklı.

 

“Karım evden çalışmamdan nefret ediyor.”

Kaynaklar:

https://www.banksy.co.uk 

https://www.banksyexhibit.com/faq/

http://theartofbanksy.com/previous-exhibitions/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Banksy


BENZER YAZILAR

Discord nedir? Discord Nasıl Kullanılır? Adım adım yükleme ve ipuçları

Sunucuya bot eklemekten Spotify dinlemeye kadar farklı özellikler sunan sesli ve görüntülü konuşma uygulaması Discord nedir? Nasıl kullanılır? Uygulama ayrıntıları ve ipuçları.

Asur ve Dünya Kralı: Asurbanipal

Dünyanın ilk kütüphanesini kuran zalim ve gösterişli Asur Kralı Asurbanipal’in hikayesi.


Paylaş