Walt Disney Animasyon Stüdyoları’nın 2021 yılının sonunda çıkardığı yeni animasyon filmi Encanto hakkında bilgiler ve yorumlar.

Encanto, Walt Disney Animasyon Stüdyoları’nın 2021 yılının sonunda çıkardığı yeni animasyon filmidir. Özellikle Lin-Manuel Miranda tarafından yazılan orijinal şarkılarıyla öne çıkan film birçok ülkede popülerdir. Film, Kolombiyalı özel güçleri olan bir aileyi anlatmaktadır.

Yönetmen: Jared Bush, Byron Howard

Senarist: Charise Castro Smith, Jared Bush

Oyuncular (Seslendirenler): Stephanie Beatriz, John Leguizamo, Diane Guerrero, Wilmer Valderrama

Yapımcılar: Walt Disney Stüdyoları

Puanları: IMDB – 7.3, Rotten Tomatoes - %90, Letterboxd – 3.8 

Encanto Filmi Fragmanı

Encanto Filminin Konusu

Encanto, büyülü bir evde yaşayan ve büyülü güçler sahip Kolombiyalı bir aileyi anlatmaktadır. Ailedeki herkes belli bir yaşa gelince kendilerine ait bir odaya ve özel güçlere sahip olurlar. Daha önceden güçlerinin ne olacağını bilmeyen aile üyeleri, güçlerini yaşadıkları kasabadaki insanlara yardım etmek için kullanırlar. Güçler konusunda şansı pek iyi gitmeyen Mirabel, ailenin güçleriyle ilgili yeni şeyler keşfeder ancak anneannesi onun sorgulamayı bırakmasını ister. Yıllar önce evi terk eden amcası Bruno ve onun gördüğü şeyleri öğrenen Mirabel ise ailenin güçlerini kurtarmanın peşine düşer. 

Geniş bir ailenin ve onların jenerasyonlar arası travmalarını ve sorunlarını anlatan Encanto, bu özelliği ile Pixar’ın 2017 yapımı Coco filmine benzetilmektedir. İki film de geçtikleri ülkelerin kültürlerinden önemli parçaları yansıtmaktadırlar ve iki filmde de aileler yaşadıkları olaylardan sonra sorunlarını konuşarak çözmeye başlarlar. 

Encanto Filminin Müzikleri

Encanto filminin müziklerini Hamilton müzikalinden tanınan ünlü Broadway müzik yazarı ve oyuncusu Lin-Manuel Miranda yazmıştır. Lin-Manuel Miranda kendi tarzını parçalara yansıtmıştır ve şarkılardaki etkileri fazlasıyla belli olmaktadır. Şarkılar içinde İspanyolca olanlar da vardır ve bunlardan Sebastian Yatra’nın seslendirdiği Dos Oruguitas şarkısı 2022 Oscar Adayları Kısa Listesi’nde En İyi Özgün şarkı kategorisinde aday olmuştur. Filmin en popüler şarkısı olan We Don’t Talk About Bruno ise rekor üstüne rekor kırmaktadır. Billboard Hot 100 listesinde giderek yükselen film geçtiğimiz yılların popüler Disney animasyon şarkısı Let It Go’yu geçmiştir. Ayrıca şarkı, Disney’in şimdiye kadar en yüksek ikinci sıraya çıkan şarkısı olmuştur. Bazı izleyiciler ve eleştirmenler We Don’t Talk About Bruno şarkısını da Oscar’a aday göstermeyerek Disney’in hata yaptığını düşünmektedir.

Encanto Filmi ve Kolombiya 

Disney’in diğer kültürleri ve beyaz olmayan karakterleri yansıtışı günümüzden geçmişe bakılınca sorunlu bulunmaktadır. Bu yüzden de Disney’in günümüzde yaptığı işlere de genellikle şüpheyle yaklaşılmaktadır. Aynı şekilde Encanto filminin duyurulmasından sonra filmin Kolombiya’yı nasıl yansıtacağını insanlar merakla beklemeye başlamış. Filmi izledikten sonra ise, Kolombiyalılar ve Kolombiya kökenli insanlar filmin ülkelerini yansıtışından genel olarak memnun kalmışlar. Kolombiya’da yıllarca süren çeşitli şiddet olaylarına da gönderme yapan filmin, asıl olarak bu olaylar sırasında sıkıntılar ve acılar çeken halka ve onların kendilerine tekrar bir yuva kurmasına odaklanması beğenilmiş.

Filmin Kolombiya’yı bu başarılı aktarışının arkasında ciddi bir çalışma olduğu da gözükmekte. Beş yıl süren filmin yapım süresi boyunca filmin ekibi Kolombiya’ya gidip orada Kolombiya’nın mimarisine hakim olan mimarlarla, bitki örtüsünü bilen botanistlerle ve yemeklerini bilen aşçılarla görüşmüşler. Filmin her anında Kolombiya’yı olabildiğince yansıtmaya çalışmışlar. Bu amaçla filmde Kolombiya’daki halkın farklı dış görünüşlerini, farklı ten renklerini aktarmak için uğraşmışlar. Karakterleri kurgularlarken ise her ailede olabilecek, ailenin yükünü üstlenen büyük kız kardeş veya bazen unutulabilen ortanca kardeş tiplerini kullanmışlar. Filmin konusu ve geçtiği coğrafya ile de bu tipleri geliştirip derinleştirmişler. Ek olarak, filmdeki sihirli güç kavramının kullanımı da Kolombiya’daki büyülü gerçekçilik sanat akımıyla uyumlu olmuş.

Encanto Filmi Hakkındaki Yorumlar 

Öncelikle filmin Kolombiya’yı aktarış şekli izleyiciler ve eleştirmenler tarafından fazlasıyla beğenilmiş. Film, hem Kolombiya’nın geçmişini ve tarihini anlamayı başarmış hem de ülkeye ve karakterlere sevgiyle yaklaşabilmiş. Filmdeki ailenin evlerini tekrar kurtarmaya çalışma çabaları bütün ülkenin kendini yeniden kurmaya çalışma çabasına benzetilmiş. Bazı insanlar Disney’in Kolombiya’yı olabildiğince doğru ve iyi bir şekilde yansıtmaya çalışmasını, artık medyada farklı kültürlerin temsilinin izleyicinin gözünde önemli olduğunu bilmesine ve bundan para kazanmak istemesine dayandırmaktadır. Yine de bu doğru temsilin önemini ve doğru temsille yarattıklarının değerini azaltmamaktadır.

Filme dair negatif eleştirilerse filmde kötü karakter veya antagonist denilebilecek bir karakter olmaması üstüne yapılmış. Böyle bir karakter olmayınca da filmde çekişmenin daha az olduğu söylenmiş. Ayrıca, şarkıların başarısına ve izleyiciler tarafından beğenilmesine rağmen filmi izleyen bazı eleştirmenler şarkıları pek beğenmemişler. Hatta bu eleştirmenler şarkıların başarılı olacağını da düşünmemişler. Ancak popülerlikleri tam tersini gösteriyor.

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Encanto_(film)

https://www.latimes.com/entertainment-arts/movies/story/2021-11-29/encanto-explained-disney-colombia-consultants

https://www.polygon.com/22851932/encanto-disney-latine-colombia-in-movies

https://www.rogerebert.com/reviews/encanto-movie-review-2021


BENZER YAZILAR

18 Yıllık Bir Hikaye: Before Trilojisi

Sinema tarihinin en iyi film serilerinden biri olan, Jesse ve Celine arasındaki yıllara meydan okuyan ilişkiyi konu alan Before trilojisini ve onu benzersiz hale getiren özelliklerini inceledik.

Ferzan Özpetek ve Filmleri

Ödüllü yönetmen Ferzan Özpetek hakkında bilgileri ve filmlerini derledik.


Paylaş