The Platform filminin konusuna, yönetmenine ve alt metnindeki mesajlarına değindik.

''Dünyada üç tür insan vardır: Yukarıdakiler, aşağıdakiler, düşenler.''

21 Şubat 2020 tarihinde Netflix tarafından yayınlanan İspanyol yapımı olan film; Bilimkurgu, korku ve gerilim türünde. Yayınlandığı ilk günden bugüne kadar popülerliği giderek artan Platform'un yönetmen koltuğunda Galder Gaztelu-Urrutia yer almakta. Urrutia bu başarılı film sayesinde sektöre adını altın harflerle yazdırmayı başardı.

The Platform Filminin Konusu

Adından da anlaşıldığı gibi film bir platform içinde geçiyor. Dikey şekilde tasarlanan platformun en dikkat çekici noktası ortasındaki boşluk. En iyi restaurantın en iyi aşçıları tarafından hazırlanan "Ziyafet" olarak nitelendirebileceğimiz bir sofra yukarıdan aşağıya doğru katları dolaşmaya başlıyor. 333 Kat bulunan bu platform aslında bir hapishane, 666 kişi buraya gönüllü olarak girebiliyor.

Filmin başında, başrol oyuncumuz Goreng ile tanışıyoruz. Goreng safiyane bir biçimde zihnini dinlendirmek ve kendini bulmak için buraya gelmiş gibi gözüküyor ancak kendini bir savaşın ortasında buluyor. İnsanların en savunmasız anlarında bile ırkçılık, aç gözlülük ve bencillik dürtülerini bastıramadığını, bu dürtülerin açlık ve yaşama isteğiyle beslenerek has kötülüğe dönüşmesini izliyoruz.

Filmin IMDb Puanı ve Değerlendirmeleri

The Platform (El Hoyo) IMDb puanı: 7.0.

Bazı sitelerde yer alan yorumlar ve eleştiriler; ''Felsefi inceleme için güzel bir film ama tabii ki işkence ve iğrençlik dolu. Empati insani iyileştirir mi kötüleştirir mi? Kötu koşulları görmüş olan biri kendi iyi koşullara sahip olduğunda, kötü koşuldakilere yardım mı ediyor, yoksa "kimse bana yardım etmedi ben çok çektim onlar da çeksin" mi diyor? bu kişiden kişiye göre değişir mi yoksa Hobbes’un dediği gibi insanın doğası kötü müdür?''

''Son derece orijinal, rahatsız edici, sorgulatan, gerilim yüklü, sembolizm yüklü olan ve çok anlamsız şekilde sonlanan bir film oldu.''

Beyazperde platformundan yapılan seyirci yorumlarından alınmıştır.

Filmin Verdiği Mesajlar ve Metaforlar

Platform aslında kapitalist sistemin temsili olarak yansıtılmış. Eşitsizlik, aç gözlülük ve yukarıda olanların sahip olduğu şans gözler önüne serilmiş durumda. Filmde bir dikkat çekici nokta ise; Katlarda bulunan kişilerin sofradan kendilerine yemek ayırmaları yasak. Süre boyunca yiyebilir ama yanlarına ayıramazlar. Ayırdıkları zaman Platform'un sıcaklık seviyesi giderek artıyor ve kavurucu bir hale dönüşüyor. Bu da Cehennem kavramının tasvir ediliş şekli. Yaptığın her aç gözlülük, bencillik sadece senin sonunu getirecek. Belki de en büyük kötülük bunlardır, büyük suçlar değil. "Bencillik ve aç gözlülük seni kavuracak ve doğrunun ne olduğunu acı bir şekilde öğretecek" mesajını taşıyor.

Goreng tüm bu eşitsizliği durdurmanın, adaleti sağlamanın bir yolunu arıyor. Tüm katlara yemek eşit dağılırsa savaş durdulabilir diye düşünüyor. Ancak bu pek mümkün olmuyor. 

Kendi dünyamızda da böyle değil mi? Herkesin derdi kendine büyük, herkesin hayatına kendine özel... Peki ya perspektifimizi başkaların hayatlarına çevirsek? Bakmak değil, görmekten bahsetsek ve bunu yapsak? Kendi dünyamız için adaleti sağlamanın bir yolu budur belki de.

Başrolümüz durumu fark ediyor ve bir çözüm arıyor. Sıfırıncı kata yani platformun sonuna ulaşabilmeyi ve en altta kadar yemek indirmeyi amaçlıyor. 666 kişi arasında bunu başarabilir mi? Hayır. Baştan beri Goreng'in yemekleri eşit dağıtma misyonu işe yaramıyor ve başka bir çözüm arıyor.

Goreng en sonunda, tüm bu adaletsizliğin sorumlusu, eşitsizliğin kaynağını hedef alıyor; yönetimi. Onlara bir mesaj verebilirse, eşitlik sağlanabilir. İnsanlar kaynaklardan yeterince faydalanabilir, yaşama hakkı gasp edilmez ve eşitlik lüks değil bir hak haline gelebilir. En alt katta platformda bulunması yasak olan nereden ve nasıl geldiği bilinmeyen bir kız çocuğu adaletin temsili haline getiriliyor. En masum, en savunmasız ve en acı gerçekleri yaşayan bir çocuk... 

Bu distopik hapishaneyi izlerken; Bırakın mesajlar yüreğinize dokunsun, düşünceleriniz doğruya ışık olsun, kendi hayatlarımız için bir adım atma sebebi haline gelsin. Ve bir tavsiye olarak; yemekten hemen sonra bu filmi izlemek mide bulantısına yol açabilir.

 Filminin Oyuncu Kadrosu

Ivan Massague: Goreng

Zorion Eguileor: Trimigasi 

Alexandra Masangkay: Miharu

Emilio Buale: Baharat

The Platform Filminin Aldığı Ödüller

Goya En İyi Özel Efekt Ödülü (2020)

Gaudi Award for Best Visual Effects (2020)

European Film Award for Best Visual Effects (2020)

Film Hakkında Daha Çok Yoruma Ulaşmak İsterseniz; 

http://www.beyazperde.com/filmler/film-258016/kullanici-elestirileri/en-yeniler/


BENZER YAZILAR

Masumiyet: Bir Filmi Okumak

Hayata tutunmak için aşkı seçen veya aşkın kader olduğuna inananların hikâyesi: Masumiyet

Devil Wears Prada Film Eleştirisi

Devil Wears Prada filminin detaylı eleştirisi, moda dünyasının çarpıcı arka yüzü, Meryl Streep'in oyunculuğu, Anna Wintour ve Vogue dergisinin filmle ilişkisini inceledik.


Paylaş