Altın Koza, Yaşam Boyu Onur Ödülleri, Xiaomi'nin yeni akıllı gözlüğü, tarihi uzay yolculuğu, Van Gogh'un yeni keşfedilen çizimi ve Metallica grubunun yeni albümü ile ilgili haftanın güncel haberleri.

Altın Koza'da "Yaşam Boyu Onur Ödülüleri" Verildi

Bu yıl Adana'da 28’incisi düzenlenen Adana Altın Koza Film Festivali'nde, oyuncular Haluk Bilginer ve Şerif Sezer ile yönetmen Yavuz Turgul'a "Yaşam Boyu Onur Ödülü" layık görüldü.

Bir restoranda düzenlenen törene Dolunay Soysert ve Volkan Severcan ev sahipliği yaptı. Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Hale Soygazi'den ödülü kabul eden Haluk Bilginer, "Bu onuru çok sevdiğim iki ustam Yavuz Turgul ve Şerif Sezer ile paylaşmaktan onur duyuyorum. Size çok minnettarım." dedi.

Hastalık nedeniyle ödül törenine katılamayan yönetmen Yavuz Turgul, ödülü kızları Nisan Turgul, Ali Haydar Bozkurt ve Eşber Yağmurdereli'den devraldı. Törenin tamamlanmasından sonra Ferhat Livaneli tarafından bir konser verildi.

Facebook'tan Sonra Xiaomi Kendi Akıllı Gözlüklerini Piyasaya Sürdü

Facebook’un akıllı gözlükleri piyasaya sürmesinin ardından Xiaomi şirketi de kendi akıllı gözlüklerini çıkartarak Facebook'a meydan okumaya hazırlanıyor. Cihaz, gerçek zamanlı olarak gözlerinizin önünde fotoğraf çekebilecek, mesajları ve bildirimleri görüntüleyebilecek, arama yapabilecek, metinlerde gezinebilecek ve metinleri çevirebilecek.

Xiaomi akıllı gözlükleri yalnızca 51 gram ağırlığında. Aynı zamanda dört çekirdekli bir ARM işlemci kullanıyor. Cihaz, MicroLED görüntüleme teknolojisini kullanıyor ve şirket bu kararın birkaç nedenini sıraladı. Her şeyden önce bu, Xiaomi'nin yapısal tasarımda gerekli tasarım alanını azaltmasına ve böylece cihazı daha hafif hale getirmesine olanak tanıyor. İkincisi, MicroLED'ler daha parlak ekranlar ve daha derin siyahlar elde edebilen, doğal ışık yayan özelliklere sahip, böylece daha basit bir yapıyı korurken daha yüksek piksel yoğunluğuna ve daha uzun hizmet ömrüne sahip olabilirler.

Cihazda kullanılan ekran çipi 2,4 mm x 2,02 mm ölçülerinde ve tek bir pikselin boyutu ise sadece 4 mikron. Xiaomi, monokrom ekran çözümü kullandığı için giyilebilir cihazlarla çekilen fotoğrafların renkli görüntülenemediğini açıkladı, bunun "karmaşık optik yapıdan yeterli ışığın geçmesine izin vermek" olduğunu belirtti.

Xiaomi, yaptığı basın açıklamasında akıllı gözlüklerinin fiyatını veya ne zaman piyasaya çıkacağını açıklamadı.

Üç Gün Süren Tarihi Dört Kişilik Uzay Seyahati Sona Erdi

Dört kişilik üç günlük uzay yolculuğu yapıldı, Inspiration 4 adlı bu roket bir astronot değil, ilk kez Kennedy Uzay Merkezi'nden, 3 gün boyunca dünyanın dört bir yanına 4 özel yolcu taşıyan Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX tarafından fırlatıldı. Dört "amatör astronot" üç günlük uzay yolculuğu yaptı. Elon Musk'ın şirketi SpaceX tarafından üretilen Dragon kapsülünde, Falcon-9 roketi ile dörtgen kapsül 16 Eylül'de yörüngeye fırlatıldı.

Dört astronot üç gün boyunca yörüngede kadı ve bu sürede çocukluk çağı kanser ilacı kampanyası yürüterek bağış topladı. Uçuş, ekibin bir parçası olan Amerikalı milyarder işadamı Jared Isaacman tarafından finanse edildi. Milyarder iş adamları Richard Branson ve Jeff Bezos'un benzer yolculuklarını takip eden bu uzay yolculuğu, uzay turizminin gelişmesinde önemli bir adım olarak görülüyor. Ekipteki diğerleri sağlık çalışanı, bilim eğitimcisi ve veri analisti.

Bu maceraya başkalarının katılmasını da teşvik etmek için tasarlanan dörtlünün adı bu nedenle ''İlham veren dörtlü (Inspiration4)" olarak biliniyor. Florida'dada bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden Florida'danın yerel saatiyle 20:03'te fırlatılan roket 10 dakika içerisinde yörüngeye ulaştı. Kapsülün Dünya'dan 575 kilometre yükselmesi planlandı, bu nedenle uçuş sırasında Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan 150 kilometre daha yüksek yörüngedeydi. Dört kişilik grup, dünyayı devasa bir cam kubbeden görmek için üç günlük yolculuk sırasında deneyler yaptı. Ardından Dragon kapsülü Florida açıklarına, Atlas Okyanusu'na paraşüt ile güvenli bir iniş yaptı.

Kubbe, Uluslararası Uzay İstasyonuna bağlı olan Dragon kapsülünün ucuna yerleştirilmişti. Bu uçuşun Uluslararası Uzay İstasyonu'na bağlı olmayacak olması SpaceX'e böyle bir imkan sağlıyor. Mürettebat 6 aylık eğitim almış olmasına rağmen, uçuş sırasında kontrol noktasında kaldı ve kapsülün idaresi otomatik bir şekilde dünyadan yapıldı. 

Yeni Keşfedilen Vincent Van Gogh Çizimi İlk Kez Sergilendi

Vincent Van Gogh'un henüz yeni keşfedilen karakalem çizimi ilk kez Amsterdam'da sergilendi.2 Ocak'a kadar sergilenecek olan çizim, ardından özel koleksiyonculara iade edilecek. 

19. yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olarak görülen Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh'un henüz yayınlanmamış bir eseri ortaya çıktı. ''Study for Worn Out'' başlıklı karakalem, kimliği belirsiz bir kişi tarafından Van Gogh Müzesi'ne bağışlandı. 

BBC'den alınan bilgilere göre, Van Gogh Müzesi, sanatçının yorgun yaşlı bir adamın yayınlanmamış bir çiziminin yeni keşfini doğruladı: Ressamın 1882'de tamamlanan "Sonsuzluğun Eşiğinde" resminin bir eskizi. Hollandalı bir ailenin özel koleksiyonunda bir asrı aşkın süredir saklanan ünlü çizim, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da ziyaretçilerle buluştu. 

Van Gogh Müzesi, "Yıpranmışlık Çalışması"nın Van Gogh'un kariyerinin başlangıcında, 1882'de çizildiğini duyurdu. "Vincent" imzalı kara kalem çalışması, tahta bir sandalyede oturan, yelek pantolon ve çizme giymiş, başı elleri arasında yaşlı bir adamı temsil ediyor.

Metallica Yeni Albüm Çıkarıyor

Metallica üyeleri yeni Metallica albümünün sinyallerini verdi. Grup, Zoom plarformu üzerinden görüşerek yeni şarkılarını ortaya çıkardı. Heavy metal grubunun davulcusu Lars Ulrich, SiriusXM radyo kanalında Eddie Trunk'ın konuğu olduğu programda grubun yeni albümü için iyi haber sayılabilecek sinyaller verdi. 

Grubun gitaristi Kirk Hammett Temmuz ayında yeni albüm için konuşmuştu.  Albümün "dünyadaki bölünmeleri bitireceğini ve insanları bir araya getireceğini" açıklamıştı. 

Metallica, Covid 19 salgınının başlamasından bu yana evde müzik üretmeye devam ediyor. Solist James Hetfield, Zoom uygulaması üzerinden grubun şimdiye kadar 10 şarkı yazıp tamamladığını duyurmuştu.

Kaynaklar:

https://www.gazeteduvar.com.tr/metallicadan-yeni-album-sinyali-kollari-sivadik-haber-1535293

https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sanat/altin-kozada-yasam-boyu-onur-odulleri-torenle-verildi/2367886

https://www.cnnturk.com/dunya/tarihi-an-dort-yolcunun-uc-gun-surecek-uzay-yolculugu-basladi

https://www.haberturk.com/uzay-turistleri-geri-dondu-spacex-in-3-gunluk-uzay-yolculugu-sona-erdi-3195965

https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-58586492

https://uzmanmobil.com/facebooktan-sonra-xiaomi-de-kendi-akilli-gozlugunu-tanitti/


BENZER YAZILAR

GauGAN : Yapay Zeka'nın Sanata Yönelen Ürünü

GauGAN nedir, nasıl çalışır? Ortaya çıkardığı resimler nelerdir?

Büyük İskender ve Diyojen

Diyojen'in hayatı, Büyük İskender ve Diyojen arasında geçen tarihi sohbet.


Paylaş