Netflix'in başarılı yapımlarından biri olan La Casa de Papel, konusu, karakterleri ve aldığı ödüller.

La Casa de Papel 5 sezonluk bir dizidir, 2017 yılında yayınlanmaya başlanmıştır. Bu dizi birkaç ödül almıştır. Bunlardan biri 46. Uluslararası Emmy Ödülleri'nde En İyi Drama dizisi ödülüdür. 2017 Aralık ayında dizinin hakları Netflix tarafından Atresmedia’dan satın alınmıştır. Bu dizi Netflix satın aldıktan sonra altı ülkede en çok izlenen içeriklerden biri olmuştur. Bu ülkeler; Brezilya, Arjantin, Şili, İtalya, Portekiz ve Türkiye'dir. İzleyicilerden bazıları bu dizinin Prison Break'ı hatırlattığını söylüyor. Başarılı oyunculukları, güzel tasarlanmış senaryosu , kurulanması, flashback ve flashforward sahneleri ile her anlamda izlemeye değer bir dizi. Ayrıca İspanyolca öğrenmek ve pratik yapmak isteyenler için de iyi bir alternatif olabilir. 

Yönetmen: Jesús Colmenar

Senarist: Álex Pina

IMDb: 8.2/10

Rotten Tomatoes: %9

La Casa De Papel Konusu

Yapıtın konusunda ise, ilk sezonda büyük bir soygun planlanır. Bu soygunu planlayan kişi "Profesör" olarak adlandırılır. Kendine sekiz kişiden oluşan bir ekip kurar. Bu kişilerin kod adları şehir isimlerini içerir; Moskova, Berlin, Tokyo, Rio, Denver, Oslo, Nairobi ve Helsinki. Profesör’ün Tokyo ile yolları bir soygun sonrasında polisten kaçarken Profesör’ün Tokya’ya yardım teklif etmesi ile kesişir ve ona yeni soygunu için teklifte bulunur.

İlk soygunu ise İspanya Kraliyet Darphanesi’ne yapmayı planlamaktadır. 5 aylık bir eğitim süresinden sonra artık ekip soyguna hazırdır. Soygunu Salvador Dali’yi temsil eden kırmızı tulum ve maskeler ile yapmaya hazırlanırlar. Bu soygunda 67 rehine alırlar.

La Casa de Papel Ödülleri

La Casa de Papel Müzikleri

Dizinin tema müziği Manel Santisbean tarafından bestelenmiştir. Ayrıca dizide “Bella Ciao” şarkısı da birkaç kez kullanılmıştır. Bu şarkı İtalyanların anti-faşist şarkısı olarak bilinirBu şarkı birkaç sahnede kullanılmış bunlardan biri; Berlin karakteri ve Profesör’ün soyguna hazırlanırken şarkıyı söyledikleri sahnedir. İkinci kullanıldığı sahnede ise ekibin darphanedeki soygundan kaçarken özgürlük temasını belirtmek için kullanılmıştır.

La Casa de Papel İlk Sezon  Fragmanı:

Dizinin ikinci sezonunda ise Darphane soygunundan sonra üç sene geçmiştir. Önce soyguncuların farklı hayatlarına şahit oluyoruz. Ardından yeni bir plan ve soygun için bir araya geliyorlar. Bu kez aralarına yeni kişiler katılıyor. Bu sezonda polis Profesör'ün kimliğine ulaşmaya bir adım daha yaklaşır.

2. Sezon Fragman

Dizinin üçüncü sezonu 8 bölümden oluşuyor. Bu kez ekip Rio'nun yakalanmasından sonra bir araya geliyor ve yeni bir soygun planı yapıyorlar. Hedefleri İspanya Merkez Bankası. Bu kez ekibe Raquel, Lisbon adı ile katılıyor. Aynı zamanda Raquel ile Profesör arasında da yakın bir ilişki var. Soygun yaparken Nairobi vuruluyor ve aynı zamanda polisler ile karşı karşıya gelen ekip yeni bir acil durum planını devreye sokuyor. 

3. Sezon Fragmanı

4. sezonda ise seyirci önceki sezonda cevaplanmamış sorularına yanıt buluyor. 2. sezonun sonunda ölen Berlin karakterini, bu sezonda flashback sahneleri ile diziye dahil etmişlerdir. Bu sezon da 8 bölümden oluşur. İspanya Merkez Bankası soygununun devamı niteliğindedir. Sierra ile Profesör'ün savaşına tanıklık ediyoruz. Gandia, Palermo ve Nairobi esir alınıyor. Nairobi güvenlik şefi olan biri tarafından vuruluyor. Hayranlar dizinin mantığa uygun olup olmadığını bu sezon sorgulamaya başlamıştır. 

4. Sezon Fragmanı

La Casa de Papel 5. Sezon Fragmanı:

La Casa de Papel Karakterleri

Berlin Karakteri ile Pedro Alanzo

Dizideki en önemli karakterlerden biridir. Profesörün kardeşi ve sağ koludur. Hayranların favori karekterlerindendir. Pedro Alanzo bu rolü ile 2018 senesinde En İyi Yardımcı Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Polis Berlin'in (Andrés de Fonollosa) kimliğine ilk sezonda ulaşmıştır. Dizinin 2. kısmında Berlin karakteri ateş altında kalarak hayatını kaybetmiştir. Flashback sahneleri ile dizinin üçüncü kısmında da Berlin karakterini izleriz. İspanya Merkez Bankası soygunun başında olduğu anlaşılır.

Profesör Karakteri ile Alvaro Morte

Çetenin organize olmasını sağlayan liderleri Profesör. Hayranların en sevdiği karakterlerden biridir. Bu rol ile Alvaro Morte 2019 yılında 21. Premios Irıs En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü almıştır. Birkaç ödüle daha aday gösterilmiştir. Alvore Morte aynı zamanda tiyatro ile ilgilenmektedir ve yönetmenlik yapmaktadır. Bir tiyatro topluluğu kendisi ve eşi tarafından kurulmuştur. La Casa de Papel'den önce başka projelerde yer almıştır fakat ününü bu proje ile kazanmıştır. 

Tokyo Karakteri ile Úrsula Corberó

Tokyo karakterinin  La Casa de Papel'e giriş sahnesinde erkek arkadaşının öldürülmesiyle bir soygundan kaçarken polisler sıkıştırır. Yolları Profesör ile kesişir ve Profesör ona yeni bir iş teklifinde bulunur böylece ekibe seçilir ve kendine kod ad olarak Tokyo ismini seçer. Bu rolü ile 2018 senesinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır.  

Nairobi Karakteri ile Alba Flores 

Soygunlarda ekipteki parayı basmaktan ve altını eritmekten sorumlu olan karakterdir. Önce bu karakter senaryoda yokmuş fakat senarist sonradan böyle bir karakter eklemeye karar vermiş. 4.sezonun sonunda önce esir alınmıştır, işkence görmüştür ve daha sonra hayatını kaybetmiştir. Ekip Nairobi'nin intikamını almak için harekete geçer.

Rio Karakteri ile Miguel Herrán

İspanya Kraliyet Darphanesi soygununda ekibe katıldı. Tokyo'ya karşı hisleri ve daha sonrasında Tokya ile gizli bir ilişkisi vardı. Ekibe göre biraz daha saf,masum ve zayıftır. Daha çok teknolojik işler ile ilgilenir; hackleme gibi. Daha önce başka web sitelerine de saldırmış. Oyuncu daha önce Elite dizisinde de oynamıştır. 2016 senesinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü "Nothing in Return" filmi ile kazanmıştır.

Denver Karakteri ile Jaime Lorente 

Moskova karakterinin oğlu rolündedir. Ekiptekilere kıyas ile biraz daha saldırgan ve kavgacı bir karaktere sahiptir. Tokyo ile 4. sezonda flörtleşirler. Kahkası rol için seçilmesindeki büyük etkenlerden biridir. Babası ile birlikte ekibe katılmıştır. Oyuncu daha önce Elite dizisinde de yer almıştır. 

La Casa de Papel Oyuncuları

Pedro Alanzo-Berlin

Úrsula Corberó-Tokyo

Miguel Herrán-Rio

Álvaro Morte-The Professor

Jaime Lorente-Denver

Itziar Ituño-Raquel Murillo

Alba Flores-Nairobi

Esther Acebo-Mónica Gaztambide

La Casa de Papel İzleyici Yorumları

İzleyici yorumları beyazperde.com’dan alınmıştır.

Fazla popüler olduğu için önyargılı yaklaştım fakat izlerken çok zevk aldım. (Roottrx)

Soluksuz izledim. Harika bir dizi. Tavsiye ederim.(Bigbasaran)

Yeni sezonları sabırsızlıkla bekliyorum. Bayıldım.(Nilay E)

Profesör harika bir karakter. Birkaç kere izledim çok akıcı bir dizi. Akıllıca yapılmış.( Burhan Ün)

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Money_Heist

https://www.beyazperde.com/diziler/dizi-21504/kullanici-yorumlari/?page=4

https://en.wikipedia.org/wiki/Berlin_(Money_Heist)


BENZER YAZILAR

Hitchcockçu Gerilime Bakış "Arka Pencere"

Kahramanın gözetleme eylemine ortak olduğumuz ve merak duygusunun daima yenilendiği, Alfred Hitchcock, gerilim sineması serimizin son filmi "Arka Pencere".

Norm dışı Bir Kadının Hikayesi: Cabiria'nın Geceleri

Sevilmek isteyen bir kadının hikayesi... Trajikomik anlatımıyla yankı bulan Cabiria, norm dışı bir kadının hayat mücadelesi ve sevilme çabası ile karşımıza çıkıyor.


Paylaş