Bu haftaki içeriğimizde, 90 lar sonu 2000 ler başında dünyada hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinmiş ve birçok hit şarkıya imza atmış Alman söz yazarı ve şarkıcı Sarah Connor'ı ele alacağız.

Sarah Connor Kimdir?

Gerçek adı ''Sarah Marianne Corina Lewe'', sahne adı ise Sarah Connor olarak bilinen şarkıcı, 13 Haziran 1980 tarihinde Almanya'da dünyaya gelir. Connor, daha çok küçük yaşlarda sesinin güzelliğini keşfedip kilise korosunda şarkı söylemeye başlar, okul yaşamındaysa okul orkestrasına dahil olarak ilk vokal deneyimini yaşar. Sanatçı, vokal dersleri almak için garsonluk yaparak harçlığını çıkarmaya başlar.

Sarah'ın kariyerinde dönüm noktası diyebileceğimiz an ise, henüz 17 yaşındayken Michael Jackson'ın Almanya konserinde sahneye çıkma şansını yakalamasıdır. Connor, bu olay sonrasında eğitimini yarıda bırakarak müzik kariyerine yönelmeye karar verir. "Sarah Grey" ismi ile hazırladığı demoları plak şirketlerine göndermeye başlar ve Sony müzik ile bağlantılı X-Cell Recordsla kısa sürede anlaşma imzalar.

Sarah Connor Albümleri ve Şarkıları

Sarah Connor'un kronolojik olarak çıkardığı albümler şu şekildedir:

2001: Green Eyed Soul

2002: Unbelievable

2003: Key to My Soul

2005: Naughty but Nice

2005: Christmas in My Heart

2007: Soulicious

2008: Sexy as Hell

2010: Real Love

2015: Muttersprache

2019: Herz Kraft Werke

Connor, 2001 ve 2002 tarihli albümlerinde Almanya doğumlu Türk müzisyen Bülent Aris ile çalışmıştır. Bülent Aris, ülkemizde pek bilinmese de Türk müzisyenlerden Hande Yener, Mustafa Sandal, İzel gibi birçok müzisyenin şarkı yazarlığını yapmıştır. Sarah Connor'un da 2002 tarihli çıkış şarkısı ''Bounce'' nin söz yazarları arasındadır. 

Connor'un en bilinen şarkıları ise, Unbelievable, Bounce, Bye bye, Vincent, Music is the Key, Let's get Back to Bad- Boy, Stark, From Sarah With Love, Drachen, From Zero to Hero, Living to Love You'dur. Connor'un geçmişten günümüze çıkardığı İngilizce ve Almanca olmak üzere toplamda 10 adet albümü mevcuttur. 

Çalıştığı İsimler

2001 tarihli ''Green Eyed Soul'' isimli ilk albümünde Rob Tyger, Bülent Aris, Diane Warren, Kay Denar ve Toni Cottura ile çalışan Sarah Connor, bu albüme Amerikalı R&B sanatçısı TQ'yu konuk etmiştir. Albüm Almanya listelerinde 2 numaraya kadar yükselmeyi başardı. Connor'un esas başarısı ise, albümden piyasaya sürülen "From Sarah With Love" adlı 3. single ı oldu. Single ile Almanya dışında pek çok ülkede ilk 10'a girmeyi başardı. Böylelikle ismini Avrupa'da duyuran sanatçı, ayrıca albümden "French Kissing" ,"Let’s Get Back To Bed – Boy!", ve "If You Were My Man" adlı şarkılarını single olarak müzikseverlerin ve hayranlarının beğenisine sundu.

2002 senesine geldiğimizde, ''Unbelievable'' isimli 2. albümünü piyasaya süren Sarah Connor, bu albümde Wyclef Jean, Bülent Arış, Diane Warren ve Jerry Duplessis gibi isimlerle çalıştı. Albüm, Almanya listelerinde 10 numarada kadar yükseldi. Albümde yer verdiği Wyclef Jean ile düet çalışması "One Nite Stand (Of Wolves and Sheep)"'i ilk single olarak yayımladı ve böylelikle ilk albümdeki başarısını devam ettirmiş oldu. Single, Almanya listelerinde 5 numaraya kadar yükselirken, albümden çıkan 2. single, "Skin On Skin" listelerde aynı başarıyı yakalamaya devam etti. Albümden,  ''Unbelievable" adlı parçayı da single halinde müzikseverler ve hayranlarına sunan sanatçı, 4. single "Bounce" ile Amerikalı müzikseverlerle ilk buluşmasını gerçekleştirdi. Sanatçı diğer albümlerinde de Rob Tyger ve Kay Denar ile çalışmaya devam etti.

Şu An Ne Yapıyor?

2010-2012 yılları arasında X Factor'de akıl hocası George Glueck ve müzisyen Till Brönner'in yönlendirmesi ile jüri üyeliği yapmaya başladı ve çeşitli kategorilerde yarışmacılara vokal koçluğu yaptı. İki kez evlilik yapan müzisyenin ilk evliliğinden bir kızı ve bir oğlu var. İkinci evliliğini ise Şubat 2011 de gerçekleştirdi ve bu evlilikten de bir kızı ve bir oğlu bulunuyor.

Connor 2014 tarihinde , ''The Best Singers'' adlı dizinin Almanca versiyonu, ''Sing meinen Song - Das Tauschkonzert'' adlı reality televizyon dizisinde konuk oyuncu olarak yer aldı. 2015 tarihinde ise Connor, dokuzuncu stüdyo albümü ''Muttersprache''yi piyasaya sürdü. Sanatçının son albümü ''Herz Kraft Werke'' 2019 tarihinde yayınlanmıştır. Connor, eskisi kadar şarkı üretmese de, günümüzde aktif olarak konserler vermeye devam etmektedir.

Kaynaklar;

https://stringfixer.com/tr/Sarah_Connor_(musician)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sarah_Connor#:~:text=K%C3%BC%C3%A7%C3%BCk%

20ya%C5%9Fta%20kilisede%20%C5%9Fark%C4%B1%20s%C3%B6ylemeye,s%C4%B1ras%C4%B1nda%20sahneye%20%C3%A7%C4%B1kma%20%C5%9Fans%C4%B1%20yakalad%C4%B1.


BENZER YAZILAR

Anadolu Rock: Barış Manço

Ülkemizin “Barış Ağabey”i olarak tanınan sanatçımız, TV programı yapımcımız ve sunucumuzun hayatı.

27'ler Kulübü Nedir?

Bu haftaki içeriğimizde, müzik tarihinde bıraktıkları izlerle, '27' gibi çok erken bir yaşta aramızdan ayrılan müzik efsanelerinden bahsedeceğiz.


Paylaş