Uykuya dalmadan önce hiç yarınlarınızı düşündüğünüz oldu mu? Elbette olmuştur. Bu film bizi bugünden alıp yarının dünyasına götürecek.

Yarının Dünyası, orijinal ismiyle Tomorrowland filmi Lindelof, Bird ve Jensen’in hikâyesinden uyarlandı. 2015 yılında gösterime giren ABD yapımı bu film Bilim kurgu ve Macera türünde çekildi.

Yarının Dünyası filminin yönetmenliğini Ratatuy ve İnanılmaz Aile filmlerinin yönetmeni Brad Bird üstleniyor. Senaryosunu Jeff Jensen ile Prometheus ve Cowboys & Aliens filmlerinden tanıdığımız Damon Lindelof yazdı.

Bu film Türkiye'de 7 hafta boyunca gösterimde kaldı ve bu süre zarfında 162.651 seyirci tarafından izlendi. Bu 7 haftalık süreçte toplam 1.949.630 TL hasılat elde edildi.

Yarının Dünyası Konusu

Yarının Dünyası filminde erkek başrol olan Frank Walker kendi zamanında hayal kırıklıklarına uğrayan, her şeyden bıkmış ve yıllar önce sürgün yemiş bir mucittir. Kadın başrol olan Casey Newton ise zeki, iyimser, güzel ve bilime aşırı derecede merakı olan bir kişidir. Casey eline geçtiği bir broş sayesinde Tomorrowland'a kısa bir yolculuk yapma şansı bulmuştur. Bunun üzerine broşu araştırmaya başlar. Bunların sonuncunda Frank ile yolları kesişir.  Casey ve Frank, Dünya'yı ve Tomorrowland'i kurtarmak için çıkacakları  "Yarının Dünyası" olarak bilinen, zaman ve uzayda esrarengiz bir şekilde var olan yerin, sırlarını ortaya çıkarmak üzere tehlikeli bir yolculuğa çıkarlar. Filmin başrollerinde George Clooney, Britt Robertson, Hugh Laurie, Kathryn Hahn, Judy Greer gibi ünlü oyuncular var.

Yarının Dünyası Fragman

Yarının Dünyası Yönetmeni, Senaristi

Yönetmen: Brad Bird

Yapımcı: Damon Lindelof, Brad Bird, Jeffrey Chernov

Senarist: Damon Lindelof, Brad Bird

Hikâye: Damon Lindelof, Brad Bird, Jeff Jensen

Görüntü yönetmeni: Claudio Miranda

Kurgu: Walter Murch, Craig Wood

Stüdyo: Walt Disney Pictures, A113 Productions

Vizyon Tarihi: 22 Mayıs 2015

Süre: 107dk

Tür: Bilim Kurgu

Müzik: Michael Giacchino

Bütçe: $180–190 milyon

Hasılat: $209 milyon

Yarının Dünyası IMDb Puanı

Bilim kurgu kategorisinde yer alan filmin IMDb puanı 178 bin kişinin oyuyla 6.4 olarak belirlenmiştir.

Yarının Dünyası Oyuncular

Britt Robertson

Casey Newton, iyimser ve teknoloji meraklısı bir genç

George Clooney

John Francis "Frank" Walker rolünde bir mucit.

Hugh Laurie

Tomorrowland'ın lideri David Nix

Raffey Cassidy

Athena, Audio-Animatronic droid görevlisidir.

Diğer Oyuncular

Tim McGraw: Eddie Newton rolünde, bir NASA mühendisi ve Casey'nin babası.

Kathryn Hahn: Ursula, mağaza sahibi ve Nix'in suikastçilerinden birisidir.

Keegan-Michael Key: Hugo, mağaza sahibi ve Nix'in suikastçilerinden birisidir.

Chris Bauer: Bay Walker, Frank'in babası rolünü üstleniyor

Thomas Robinson: Frank Walker’ın gençlik yılları rolünü üstleniyor

Pierce Gagnon: Nate Newton, Casey'nin kardeşi rolünü üstleniyor.

Matthew Maccaull: Dave Clark rolünü üstleniyor.

Judy Greer: Jenny Newton, Casey'nin annesi

Garry Chalk: Jokey

Yarının Dünyası Filmi Hakkında Birkaç Bilgi

Film ilk kez Haziran 2011'de Walt Disney Pictures tarafından duyuruldu ve adı da "1952" olacaktı. Fakat yapımda Disnet tema parklarındaki fütüristik temalar üzerinde yoğunlaşıldığı için Tomorrowland ismini aldı. 

Senaristler Lindelof ve Bird, filmin hikayesini oluştururken Uzay Çağı'nın ilerici kültürel hareketlerinden ilham aldılar. Aynı zamanda Walt Disney'in EPCOT olarak bildiğimiz planlı topluluk için kavramsal vizyonu başta olmak üzere Disney'in geleceğe yönelik iyimser felsefesinden etkilendiler. Ana çekimler 2013 yılının Ağustos ayında başladı ve sahneler beş farklı ülkede, çeşitli mekanlarda çekildi.

Tomorrowland, 22 Mayıs 2015'te hem geleneksel hem de IMAX (Tam adıyla Image Maximum, yüksek boyutta ve netlikte görüntü kapasitesine sahip olan bir film gösterim sistemidir.) formatlarında gösterime girdi ve Dolby Vision ve Dolby Cinema’da gösterime giren ilk film oldu. Film, gösterime girmesinin ardından eleştirmenlar tarafından farklı yorumlara maruz kaldı. Filmin orijinal hikayesi, oyunculuklar, aksiyon sahneleri müzikleri, görselliği ve işlediği temalarından dolayı övgüler aldı fakat senaryo tarafında da eleştiriler geldi. Filmde bahsedilen şehre odaklanılmadığı üzerine eksiklikler tespit edildi. 

Filmin Yönetmeni Brad Bird Kimdir?

Phillip Bradley "Brad" Bird (24 Eylül 1957; Kalispell, Montana), iki defa Akademi Ödülü alan Amerikan yapımcı, sinema yönetmeni ve animatör.

Disney ve Pixar'ın gişe hasılatı açısından başarılı ve olumlu eleştiriler alan filmleri İnanılmaz Aile (2004) ve Ratatuy (2007) yapımlarıyle iki defa En İyi Animasyon Filmi Akademi Ödülü almaya hak kazanmıştır. Aynı zamanda 1999 yılında yayınlanan bir Warner Bros. filmi olan The Iron Giant'ın hem yapımcılığını hem de yönetmenliğini üstlenmiştir.

Yönetmenliğini yaptığı filmler şunlardır; Family Dog (1987), Demir Dev (1999), The Incredibles (2004), Jack-Jack Attack (2005), Ratatouille (2007), 1906 (2009) ve son olarak Tomorrowland (2015).

Senaristliğini yaptığı filmler ise; Family Dog (1987), Batteries not included (1987),

The Iron Giant (1999), The Incredibles (2004), Ratatouille (2007), Tomorrowland (2015) filmleridir.

Yarının Dünyası Film Müzikleri

1) Disney's Tomorrowland - 01 - A Story About A Future(Score)

2) Disney's Tomorrowland - 02 - A Prologue(Score)

Yarının Dünyası İzleyici Değerlendirmeleri ve Eleştirileri

Film alışılmışın dışına çıkmayı başarmış. Efektler geniş bir hayal gücünün ürünü ve senaryoyu destekler nitelikte. Gerçekten sırf görsellik için bile izlenebilir. Brad Bird bu konuda iyi iş çıkarmış. Kurgusu birkaç yer dışında bizden tam puanı aldı. Eğer boş vaktiniz varsa bu film gayet güzel bir seçenek olacaktır. Filmin sonu çok aceleye denk gelmiş. İnsanların aklında "Bu muydu yani?" gibi cümlelerin dolaştığını düşünürsek pek de yanılmış olmayız. Diyaloglara değinecek olursak genel olarak basit kaldığı için beğenmediğimizi söyleyebiliriz. Filmlerin çoğunda verilmek istenen mesajlar vardır. Filmin mesajının konusu çok iyi olsa da mesaj tam olarak iletilememiş. Çok iyi bir hayal ürünü olan bu film çok daha iyi olabilirdi. Bu filme bizim puanımız 5.8/10 olurdu.

Bir de başka izleyicinin yorumuna göz atacak olursak;

"Filme genel olarak bakılırsa hoş ve güzel bir film ama sürükleyicilik açısından problemleri var. Sinemada bu filme girmeden önce beni içindeymiş gibi sürükleyeceğini düşündüm ama filme girince bu iş değişti. Bazı yerleri biraz sıkıcı gibiydi. Filmde Casey'nin rozete dokununca farklı bir dünya gördüğü sahneler daha fazla olsa çok daha iyi olurdu. Filmin sonu daha duygusal olabilirdi. Filmi ilk kez izleyen birinin anlamakta birazcık zorlanacağını düşünüyorum çünkü ufak tefek karışıklıklar vardı. Takdir ettiğim yönlerinden birisi oyuncu seçimi, tüm oyuncular filmdeki rollerine tam oturmuş. Başka bir takdir ettiğim yönü ise gerçekçilikti. Filmdeki fantastik sahneler cidden çok gerçekçi ve hoştu. Detaylara da dikkat edilmeye çalışıldığını düşünüyorum. Film sahnelerine uygun müzik seçimleri yapılmış gibi görünüyordu ama bu seçim daha iyi olabilirdi." şeklinde değerlendirilmiştir.

Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/Brad_Bird

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yar%C4%B1n%C4%B1n_D%C3%BCnyas%C4%B1

https://www.imdb.com/title/tt1964418/


BENZER YAZILAR

The Devil in The White City: Keanu Reeves'ın İlk Dizisi

Matrix serisiyle yıldızı parlayan Keanu Reeves, oyunculuk hayatında ilk kez bir dizide oynayacak. Üstelik dizinin yapımcıları da Leonardo DiCaprio ve Martin Scorsese.

Bireyselden Evrensele Bir Bakış: Kefernahum

Kimliksiz insanların hayatlarını anlatan Kefernahum filminin konusu, analizi ve karakterlerinin sosyolojik bakış açısıyla incelenmesi.


Paylaş