Oyun dünyasının yeni çılgınlığı haline gelen Wordle isimli kelime oyunu, son zamanlarda internette en çok oynanan oyunlar arasında. Oyun hakkında tüm merak edilenler.

Wordle nedir, özetle bir kelime bulmaca oyunu. 2021'in sonbahar aylarında ilk kez kullanıma sunuldu ve çok kısa bir sürede hem dünyada hem de ülkemizde popüler hale geldi. 

Peki Wordle oyunu nasıl oynanıyor? Kutucukların renkleri ne anlama geliyor? Oyun hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda derledik. 

Wordle Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı

Wordle, Josh Wardle tarafından geliştirilen web tabanlı bir tahmin ve bulmaca oyunu. İsmini de geliştiricisinin soyisminin uyarlamasından alıyor. 

Oyunda her gün yenilenen 5 harfli bir kelime bulunuyor ve oyuncular da bunu tahmin etmeye çalışıyor. Bu kelime herkes için aynı. Her oyuncunun günlük olarak toplam 6 tahmin hakkı bulunuyor. 

Wordle Nedir: Oyunun Ortaya çıkışı

Wardle, aslında oyunu en başında sevgilisi ile beraber oynamak için oluşturdu. Daha sonra 2021'in Ekim ayında herkese açık hale getirdi. Ardından Wardle, oyuncuların günlük sonuçlarını bir emoji olarak kopyalama özelliğini geliştirdi. Bu da Twitter'da çokça paylaşıldı ve Aralık ayında popüler hale geldi. 

Wordle Oyununun Hızla Yayılması

Geçtiğimiz Kasım ayında, Wordle oyununu oynayan kişi sayısı yalnızca 90'dı. Fakat şu an bu sayı 2 milyonu aşmış durumda. 

Wordle oyunu, 2022'nin Ocak ayında The New York Times Company tarafından satın alındı. Ne kadara satıldığı bilinmiyor fakat başlangıçta tüm oyuncular için ücretsiz olarak oynanabileceği açıklandı.

Wordle Oyununun Faydaları

Psikologlar bu oyunun, beynin hem mantık hem de dil işleme alanını uyardığını söylüyor. Diğer oyunlarda da olduğu gibi, Wordle oyununu oynarken vücut dopamin salgılıyor. Bu da, oyunun çok sayıda kullanıcıyı kendine çekmesini sağlıyor. 

Wordle, renk körleri için de farklı bir seçeneğe sahip. Yüksek kontrastlı bu temada renk düzeni yeşil ve sarı değil, turuncu ve mavi olarak değişiyor. 

Biliyor Musunuz?

Eğer Google'de "Wordle" kelimesini aratırsanız, sitenin logosu Wordle'ın animasyonlu bir oyunu haline dönüşüyor. Google, oluşturduğu bu özel Doodle ile oyunun popülerliğini birkez daha kanıtlıyor. 

Wordle Türkçe

Wordle, dünya tarafından 2022'nin en çok oynanan ve viral oyunu haline geldikten sonra Wordle Türkçe versiyonu da çıkarıldı. Buraya tıklayarak Türkçe versiyonunu görebilirsiniz. 

Bunun dışında oyunun orijinal versiyonunun İngilizce, Rusça, Galce, Flemenkçe, İbranice, İspanyolca, Tamilce, Katalanca, Portakizce, Galiçyaca, Fransızca, Almanca, Japonca, Urduca, Macarca ve Yidiş dili olmak üzere farklı uyarlamaları da mevcut. 

Wordle Türkçe Nasıl Oynanır: Wordle Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Wordle oyununda oyuncuları yönlendirmek amacuyla yeşil, sarı ve gri renkleri kullanılıyor. Oyunda her rengin bir anlamı var. 

Wordle Yeşil Kutu

Oyunda tahmininizden sonra yeşile dönen kutucuklar, o harfin kelimede var olduğunu ve doğru yerde durduğunu gösteriyor. 

Wordle Sarı Kutu

Sarı kutu ise harfin kelimede var olduğunu fakat yanlış yerde durduğunu söylüyor. 

Wordle Gri Kutu

Gri kutuda bulunan harf ise günün kelimesinin içinde bulunmayan harf oluyor. 

wordle türkçe

Wordle Türkçe Nasıl Oynanır?

6 Tahmin Hakkı

Oyunda her gün yeni ve farklı bir WORDLE geliyor ve her oyuncunun en fazla 6 tahmin hakkı bulunuyor. Kullanılmayan tahminler ertesi güne devretmiyor ya da biriktirilemiyor. Her gün bu tahmin hakkı yenileniyor. 

Her tahmin mutlaka 5 kelimeli olmalı. Tahmin ettiğiniz kelimeyi girdikten sonra enter tuşuna basıyorsunuz. Tahmininizin yakınlığına göre, her tahmininizde kutucukların rengi değişiyor. Anlamsız bir kelime giremiyorsunuz. 

İlk Kelime Tahmini

Oyunda ilk yaptığınız kelime tahmini önemli. Başarılı bir açılış yapmak istiyorsanız ilk kelimenin tüm harflerinin farklı olmasına dikkat edin. Bunun yanında iki sessiz ve üç sesli harf içeren bir kelime düşünmek de sonuca daha kısa sürede ulaşmanızı sağlayabilir. 

Doğru Harfi Seçmek

Burada en çok dikkat etmeniz gereken nokta doğru harf seçimi. Tahmin ettiğiniz kelimelerde bazı harfler gri görünüyorsa, diğer tahminlerde o harfleri kullanmamalısınız. Yoksa zaten sınırlı sayıda tahmin hakkınız olduğu için, bunu boşa harcamış olursunuz. 

Yeşile dönen kutucuklardaki harfleri de tekrar kullanmamaya ya da farklı yerlerde kullanmaya çalışın. Sarıya dönen kutucukları ise kesinlikle bir sonraki tahminlerde tekrar kullanmalısınız çünkü onlar aslında kelimenin içinde var olan fakat yeri doğru olmayan harfler. Her tahminde o harfi başka bir sırada kullanmayı deneyin. 

wordle nasıl oynanır

Wordle Nereden Oynanır?

Oyunun Google Play ya da App Store gibi uygulama mağazalarında bir uygulaması yok. Wordle sadece web sitesi üzerinden oynanabiliyor. Fakat uygulama mağazalarında birçok benzeri de yapılmış ve kullanılır durumda. 

Oyunun İngilizce versiyonunu buradan, Türkçe versiyonunu da buradan oynayabilirsiniz. Oynamak için herhengi bir ücret ödemenize ya da üyelik oluşturmanıza gerek yok. 

Wordle Kuralları

Wordle Günün Kelimesi

Her gün yeni bir kelime oyunda belirlendiği için, bu kelime "günün kelimesi" olarak adlandırılıyor. Oyun her gün sadece bir kez oynanabildiği için insanlar da kelimeyi Google'da aratarak, daha önce bulan kişilerden ipucu almaya çalışıyor. 

Özetle;

İnsanlar, skor tablolarını sosyal medya hesaplarında paylaşıyor ve bu da onların başarılarını ve kelimeyi kaçıncı tahminde bulduklarını gösteriyor. Oyunun mantığının oldukça basit olması ve kolay erişilebilir olması, Wordle'ı rakiplerine oranla benzersiz ve popüler kılıyor. 

Aynı şekilde günde sadece bir kere oynanabiliyor olması da trend olmasının nedenleri arasında. Oyuncular, uzun süre oyunda kalamadığı için oyundan sıkılmıyor.


BENZER YAZILAR

Işıklar Saçan Bir Festival: Loy Krathong

Bir Budizm geleneği olan Loy Krathong festivali.

Kutsal Doğuş: Noel

İsa Mesih’in "doğuş bayramı" anlamına gelen Noel’in ne zaman kutlandığını, tarihçe ve simgelerini sizler için hazırladık.


Paylaş