Günümüz arabalarının neden birbirine benzer üretildiğini, artan SUV popülerliğini, benzer tasarımların sebeplerini ve ileride araba tasarımlarında farklı neler çıkacağını işledik.

 

SUV’lar Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Spor amaçlı taşıtlar (Sport Utility Vehicle) veya SUV’lar, normal otomobile benzer özellikleri, vagon pratikliğini ve arazi kabiliyeti ile birleştiriyor. Bu kasa tipli araçlar son 20 yıldır popülerliğini gittikçe arttırdı ve artık çoğu markanın ana ürünü haline geldi. Bu araçların neden popülerliğinin artmasının sebepleri ise şunlar:

Kullanılabilir Alanları Fazla

Geniş hacme sahip SUV’lar fazla eşya koymak için veya 5 kişi binmek için ideal araçlar. Aileler bu sebeplerden dolayı bu arabaları tercih ediyor. Bunun yanı sıra araç alan kişinin köpeği varsa, yüksek tavan oluşu ve  ve arkasının geniş oluşu, SUV almak için sebepler arasında gösterilebilir.

Sürücüler Güvende Hissediyor

SUV’lar daha alçak olan sedan veya roadster gibi araçlardan daha güvenli değil. Araçtaki her şeyin yerden daha yüksekte olması aracın genel ağırlık merkezini yükseltiyor. Bu sebepten dolayı SUV’lar herhangi bir kazada takla atmaya daha müsait arabalar ancak sürücüler, daha büyük bir araçta olmanın, daha yüksek bir pozisyonda oturmanın daha güvende hissettirdiğini düşünüyorlar ve bundan dolayı SUV’ları aynı fiyattaki sedanlara tercih ediyorlar.

Her Alanı Karşılayan Bir Kasa Tipi

Günümüzde üretilen SUV’lar her alanda başarılı durumda; motor performansı, arazi performansı, yakıt ekonomisi, içerisindeki hacim, sürüş zevki gibi alanlarda belli seviyelerde performans sağlıyorlar. Araştırma ve geliştirmenin bu tip arabalara yapılması da gün geçtikçe bu alanlardaki performanslarını arttırmaya devam ettireceklerini gösteriyor. Bu tek beden herkese uyar yaklaşımı SUV’ları araç alımında iyi bir tercih yapıyor ve bu sebeplerden dolayı SUV’lar şu anda araba marketindeki en popüler kasa tiplerinden biri.

Neden Günümüz Arabaları Benzer Tasarımlara Sahip?

Günümüz arabalarında eski arabalarda olmayan bir tekdüzelik söz konusu. Araba üreticileri artık eskisi gibi radikal dizaynlara sıcak bakmıyor. Şu an farklı tasarımlara sahip arabaların çoğu, eski jenerasyonlarının devamı olduğu için farklı tasarımlara sahipler. Bunun dışında kalan araçların ise çoğu yakın tasarımlarla üretiliyor. Bunun sebepleri ise şunlar:

Aracın Aerodinamiği

Arabaların bu kadar benzer üretilmesinin farklı nedenleri arasında, aerodinami en bariz nedendir. Aracınızın aerodinamik olarak iyi olması, yakıt tasarrufu ve daha iyi bir performans getirdiğinden üreticiler artık belli konseptleri arabalarına otomatik olarak entegre ediyorlar. Bunlar aracın mermi şeklinde olması, yumuşak yüzeylere yer verilip keskin hatların kullanılmaması, keskin bir arka ile yere basma gücü sağlanması gibi sebeplere yol açıyor. Bu özellikleri koymak isteyen üreticiler de ister istemez tasarımdan feragat ediyor.

Güvenlik Önlemleri

Devletlerin araç güvenliğine verdiği önemi arttırması ile belli tasarım özellikleri güvenlik sebebiyle saf dışı bırakıldı. Bu önlemler arabaları daha güvenli hale getirdi ancak tasarımcıların yaratıcı olmasını engelledi. Açılır kapanır farlar buna örnek olarak gösterilebilir.

Fonksiyonellik

Araçlar birbirine benzemeye başladı ancak çok daha işlevli oldular. Artık daha güvenilir motorlara sahipler, daha uzun ömürlüler, daha az yakıt kullanıyorlar ve daha verimliler. Bu sebeplerden ötürü artık şirketler daha az tasarımla uğraşıp bunun yerine aracı daha güvenli ve verimli yapmaya çalışıyor.

-Nissan GTR R34(sağ) ve serinin yeni modeli olan R35(sol).

Gelecekte Araba Tasarımlarında Neler Göreceğiz?

Her ne kadar günümüzde çoğu araba birbirine benzese de, 90'lardan beri aynı serileri yürüten markalar hala farklı tasarımlara sahip modeller çıkarıyor. Bunlara örnek olarak yeni Toyota Supra, Mazda ND MX-5, Nissan GTR R35 gibi arabaları gösterebiliriz. Bunun yanı sıra markalar çıkardıkları arabaların yanına bir tane farklı tasarımda araba çıkarabiliyor. Buna örnek olarak ise Fiat 124 Spider, Alfa Romeo 4C, Hyundai Veloster gibi arabalar gösterilebilir. Gelecekte ise çıkmasının beklenmesi gereken arabalardan biri ise Nissan 400Z. Nissan'ın 70'lerden beri ürettiği Z serisinin yeni modeli 2023'de çıkacak. Subaru ve Toyota'nın 8 yıldır birlikte ürettiği BRZ ve GT86 serisinin yeni modeli de 2022 de çıkacak. Hyundai ise RM20 N isminde ortadan motorlu bir hatchback çıkarması bekleniyor. Bunların hepsi göz önünde bulundurulduğunda yakın gelecekte yollarda fark yaratacak arabaların çıkacağını söylemek mümkün.

-Nissan'ın çıkarmayı planladığı 400Z.

Kaynakça:

https://www.conceptcarcredit.co.uk/why-do-all-cars-look-the-same/

https://thenewswheel.com/why-do-modern-cars-look-similar/

https://www.caranddriver.com/features/g28985154/future-cars/

 


BENZER YAZILAR

Geleceğin İnterneti ve Starlink Uyduları

Starlink uyduları ile dünyanın her yerinden internete erişim sağlanacak mı? Peki bu uydular neden endişe yaratıyor?

Freelance Çalışma Nedir? En İyi 5 Freelance İş Bulma Sitesi

Freelance nedir? Nasıl freelancer olunur? Freelance iş nasıl bulunur? En iyi 5 freelance iş bulma sitesi bu yazımızda.


Paylaş