Psikolojik temellere dayanarak oluşturulmuş gerilim filmi önerileri.

Birbirinden farklı konular ve karakterler barındıran bu yapımların birçoğunun ortak noktası psikolojik ögelere yer vermesi. Listemizde yoğun korku hissiyatı veren filmlerden hoşlanmayan ama gerilim izlemeyi de seven ve psikolojiye ilgili izleyicilerin beğenebileceği 10 filmi derledik. İyi okumalar.  

1- The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği)

Clarice Starling genç bir FBI ajanıdır ve vahşi bir seri katilin izini sürmektedir. Katile ulaşma yolunda “denize düşen yılana sarılır” tabirinin yerinde olacağı üzere başka bir psikopata danışacaktır; ünlü manipülatif doktor ve yamyam katil Hannibal Lecter. Clarice sapık katile ulaşmak isterken Hannibal’dan ipuçları alabilmek için onun rahatsız edici manipülasyonlarına katlanmak zorunda kalacaktır. Bir devlet görevlisi ve bir suçlunun ilginç ve zorlayıcı iletişimi, Anthony Hopkins ve Jodie Foster’ın performanslarıyla en etkileyici biçimde izleyiciye sunulmuştur. 1997’de 7 dalda Oscar adaylığı olan filmin IMDb puanı 8.6’dır.

Kuzuların Sessizliği Fragman 

Kuzuların Sessizliği Oyuncuları

Anthony Hopkins

Jodie Foster

Brooke Smith

Ted Levine

Scott Glen

Kuzuların Sessizliği Aldığı Ödüller

1992'de 7 dalda Oscar'a aday gösterilen film, en iyi erkek ve kadın oyuncu ödülleri başta olmak üzere 4 akademi ödülü almıştır.

2- American Pyscho (Amerikan Sapığı)

Christian Bale’in başrolünde yer aldığı filmde Patrick Bateman adlı karakterin dışarıdan zengin ve kusursuz hayatının arka planında yer alan karanlık fantezilerini anlatıyor. Patrick kişisel bakımı ve hayat konforu konusunda hastalıklı bir takıntıya sahip, görünüşe aşırı önem veren bir karakterdir. Film bu açıdan bir Amerikan tüketim kültürü eleştirisi de ortaya koymaktadır. Ancak belirtilen bu takıntıların yanında Patrick’in çok daha büyük problemleri vardır. Gündüz işe gidip normal bir hayat yaşarken geceleri içindeki hastalıklı şiddet eğilimini cinsel yollarla veya  insanları öldürerek ortaya çıkarır. Bu alışkanlıkları artık başına ciddi işler açacak boyuta ulaştığında, psikolojik nevrozları kendisini ve izleyiciyi ikileme düşürür. Özellikle Christian Bale’in performansı için izlemeye değer olan Filmin IMDb puanı 7.6’dır.

American Pyscho Fragman

American Pyscho Oyuncuları

Christian Bale

Bret Easton Ellis

Willem Dafoe

Jared Leto

Reese Witherspoon

American Pyscho Aldığı Ödüller

Chlotrudis En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü

Chlotrudis En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

3- Split (Parçalanmış)

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu’nun (Çoklu Kişilik Bozukluğu) anlatıldığı filmin başrolünde James McAvoy ve Anya Taylor-Joy yer alıyor. 24 kişiliğe sahip Kevin Wendell Crumb karakteri için Billy Milligans’ın hayatından esinlenilmiş. Kevin 23 farklı kişiliğin ev sahipliğini yapan asıl kişiliktir ve terapi almaktadır. Her kişiliğin ayrı bir adı, karakter yapısı, yaşı ve hatta mesleği vardır. Beden bu karakterlerin sürdüğü yaşama göre giyinir, jest ve mimikleri o gün hangisi “ışığa” çıkarsa (yani beden kontrolünü ele alırsa) ona göre şekillenir. Karakterlerin kimisi çocuk ve saf, kimisi zeki ve lider, kimisi ise şeytanidir. Hepsinin ayrı travmaları ve hayat hikayeleri vardır. Bir gün baskın kişiliklerden Dennis’in üç kızı kaçırmasıyla birlikte olaylar karanlık bir boyuta evrilecek, kendisini hiç göstermeyen şeytani kişiliğin (canavar) gelişine zemin hazırlayacaktır. Terapist, filmde Kevin’ı ve kişiliklerini anlamaya çalışırken tuhaf olayların da izini sürüyor. İzleyeceğiniz en ilginç psikolojik vakalardan birini ele alan Split’in IMDb puanı 7.3’dür.

Split Fragman

Split Oyuncuları

James MCAvoy

Anne Taylor-Joy

Betty Buckley

Bruce Wills

Jessica Sula

4- Shutter Island (Zindan Adası) 

Martin Scorsese’in yönettiği filmin başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Mark Ruffalo yer alıyor. Rachel Solando isimli bir akıl hastasının kaybolması üzerine iki polis memuru Teddy ve Chuck “Zindan Adası”nda akıl hastalarının tedavi gördüğü bir hastanede soruşturma başlatır. İz sürülürken, uğursuz bir havaya sahip bu ada ve çevresindekiler hep şüpheli davranışlar sergilemektedir. Sık sık çıkmazlarla karşılaşılan filmin sırlarla dolu gergin yolculuğu unutulmaz bir sonla izleyiciyi derinden etkileyecektir. Filmin IMDb puanı 8.2’dir.

Zindan Adası Fragman

Zindan Adası Aldığı Ödüller

Teen Choice En İyi Korku/Gerilim Filmi Erkek Oyuncusu Ödülü

5- Clocwork Orange (Otomatik Portakal) 

Stanley Kubrick tarafından sinemaya uyarlanan yapım Anthony Burgess’ın en önemli eserlerinden biri.  Alternarif bir zaman diliminde ana karakter Alex çevreye zarar veren bir suç çetesinin lideri olarak hapse mahkum edilmiştir. Devletin “kötüleri ıslah etmek” üzerine tasarladığı bir deneye kobay olmayı kabul edince mahkumiyet süresi kısaltılacaktır. Distopik bir değer taşıyan film; insanın özündeki iyilik ve kötülüğün, şiddet eğiliminin kontrol edilebilirliğini sorgulatarak bir sistem eleştirisi de ortaya koyuyor. Malcolm McDowell’ın başrolünde yer aldığı Otomatik Portakal filminin IMDb puanı 8.3’dür.

Clocwork Orange Fragman

Clocwork Orange Aldığı Ödüller

New York Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Film Ödülü

New York Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Yönetmen Ödülü

6- The Shining (Cinnet) 

Bir Stanley Kubrick filmi daha.. Stephen King’in kitabından uyarlama olan film, farklı bir gerilim filmi tarzına sahip. İnsanın bilinç altının derinlikleriyle, korku filmlerinin “ıssız ev” temasını sentezleyerek ortaya çıkan bu gerilim filmi Jack Nicholson’ın performansının da etkisiyle tetikte bir biçimde ekrana kilitliyor.

Yazarlık yapan Jack Torrance işi için bir inziva fırsatı olarak değerlendirebileceğini düşünerek kışları kapalı olan Overlook Oteli’nde ailesiyle birlikte geçici olarak yaşamaya başlar. Ancak otelin uğursuz geçmişi, ekranda ailenin gerçekle hayali ayırt etmekte zorlanacağınız bulanık zihniyle birleşince psikolojik bir çıkmaz sunar. Jack bu ıssız otelde akıl sağlığını ve kontrolünü gittikçe yitirmeye başlayacaktır. İzlemesi kimi izleyiciler için zor olarak değerlendirilen ve üzerine birçok farklı analiz yapılmış olan filmin IMDb puanı 8.4’dür. Filmi izledikten sonra meraklılarına Room 237 belgeselini izlemeleri tavsiye edilir.

The Shining Fragman

The Shining Oyuncuları 

Jack Nicholson

Shelley Duvall

Danny Lloyd

Scatman Crothers

Lia Beldam

The Shining Aldığı Ödüller

Satürn Ödülleri En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü

7- Seven (Yedi)

Brad Pitt, Morgan Freeman ve Kevin Spacey’nin başrollerini paylaştığı polisiye akışındaki bu filmde (1995) iki polis seri cinayetler işleyen bir katilin peşine düşer. Psikolojik gerilim tarafı, katilin benzersiz kişiliği ve cinayetleri işlerken uyguladığı akıl almaz yöntemlerle başlar. Katil, işlediği cinayetleri hastalıklı bir felsefeye dayandıran, şeytani bir zekaya sahip izini sürmesi zor bir kişidir. Yedi cinayeti de Hristiyanlık inancında yer alan “yedi ölümcül günah”ı temsil ettiğine inandığı kişileri yok ederek gerçekleştiriyordu. İşlenen yedinci cinayet diğerlerinden oldukça farklı olacaktı. Çarpıcı bir sona sahip olan filmin IMDb puanı 8.6’dır. 

Seven Fragman

Seven Aldığı Ödüller

En İyi Kötü Karakter Dalında MTV Ödülü

En İyi Film Dalında MTV Ödülü

Londra Film Eleştirmenleri Birliği Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü

8- Black Swan (Siyah Kuğu) 

Yetenekli bir balerin olan Nina annesiyle birlikte New York’ta yaşamaktadır. Annesi de eski bir dansçıdır ve kontrolcü bir kadındır. Kareograf Thomas’ın Tchaikovsky’nin Kuğu Gölü balesini hazırlamak istemesi üzerine, oldukça hırslı ve mükemmeliyetçi olan Nina içindeki bastırılmış karanlık tarafla yüzleşecekti. Nina’nın her zaman kontrollü, zarif ve kusursuz olmayı dayatan tavırları, gösteride beyaz kuğu için biçilmiş kaftan iken, siyah kuğu için tam tersi bir imaj çizmektedir.

Thomas, siyah kuğu için şehvetli, kontrolsüz ve tutkulu bir performans istiyor ve Nina’yı bunun için sürekli kışkırtıyordur. Nina’nın baş dansçı olması için Thomas’ın istediği performansı canlandırması şarttır. Lily’nin kendisine ciddi bir rakip olmaya başlaması üzerine Nina’nın baş dansçı olma isteği hastalıklı bir boyuta evrilecek ve gerçekle hayali birbirinden ayıramadığı zihinsel bir bozukluğa dönüşecektir. Natalie Portman’ın başrolde yer aldığı filmin IMDb puanı: 8.0

Black Swan Fragman

Black Swan Oyuncuları

Natalie Portman

Mila Kunis

Vincent Cassel

Winona Ryder

Barbara Hershey

Black Swan Aldığı Ödüller

"En İyi Kadın Oyuncu" akademi ödülü başta olmak üzere 40'a yakın ödül.

9- Taxi Driver (Taksi Şoförü)

Martin Scorsese ve Robert De Niro ikilisinin sinemaya kazandırdığı şaheserlerden biri olan film (1976), Vietnam Savaşı’nın açtığı yaralar henüz kapanmamışken taksi şoförlüğü yapan Travis’in bir yandan da dışarıdaki karanlık dünyayla yüzleşme ve ona baş kaldırma hikayesini anlatılıyor. Bireyin topluma yabancılaşması, savaş; göçler ve diğer beşeri unsurlarla yapısı bozulan şehirlerin tekinsizliği üzerine kurulu kirli yaşamlar, Travis’in yalnız ve isyana dönüşen yaşantısı üzerinden resmedilirken psikolojik bir gerilime evriliyor. Harvey Keitel ve Jodie Foster’ın da yer aldığı filmin IMDb puanı 8.3’dür.

Taxi Driver Fragman

Taxi Driver Oyuncuları

Robert De Niro

Jodie Foster

Martin Scorsese

Harvey Keitel

Cybill Shepherd

Taxi Driver Aldığı Ödüller

BAFTA En İyi Kadın Oyuncu Ödülü / En İyi Fİlm Müziği Ödülü / En Çok Gelecek Vaad Eden Yeni Başrol Oyuncusu Ödülü

Altın Palmiye

ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

10- The Machinist (Makinist)

Insomnia (uyuyamama) hastalığına sahip fabrika işçisi Trevor, bir yıldır uyuyamamakta ve bu sebeple yüksek miktarda kilo ve dikkat kaybı yaşamaktadır. Uyku sorununun altında yatan sebep merak uyandırırken yavaş tempolu olarak değerlendirilebilecek film; eğer sabırlı olunursa Trevor’ın yaşamıyla birlikte suçluluk psikolojisinin insan üzerindeki etkilerini ince ince işleyerek anlatıyor. Christian Bale bu filmdeki rolü için 54 kiloya kadar düşmüştür. 2004 yapımı filmin IMDb puanı 7.7'dir. 

The Machinist Fragman

The Machinist Oyuncuları

Christian Bale

Jennifer Jason Leigh

Aitana Sánchez-Gijón

John Sharian

Michael Ironside

The Machinist Aldığı Ödüller

Çeşitli yarışmalarda filme 7 ödül verilmiştir.


BENZER YAZILAR

Türk Sinemasının Özgün Yapımları: Ağır Roman, Vicdan ve Aaahh Belinda!..

Türk sinemasının kült filmleri arasında yerini alan bu yapımların konuları, oyuncu kadrosu ve özgün yanlarına hep birlikte bakalım.

Kelly Reichardt’ın Son Filmi İlk İnek MUBI'de: Konusu ve Fragmanı

Western ve yol filmi gibi klasikleşmiş türlere özgün imzasını atan Kelly Reichardt’ın son filmi, İlk İnek (First Cow) MUBI'de.


Paylaş