Bölüm süresi kısa ama etkisi yüksek 10 dizi önerisi.

Son zamanlarda her birimiz daha kısa ama güzel diziler arayışına girdik. Evde olduğumuz bu zamanlarda hemen kısa bir şeyler izleyelim diyoruz. Hem saatlerce bilgisayar başında oturmayalım istiyoruz hem de gerçekten iyi işler izlemek istiyoruz. İşte bu isteklerimize kulak verip hem 30 dakikadan kısa süren hem de iyi dizileri sizler için derledik. İyi seyirler.

1) Normal People

Normal People Sally Rooney'nin 2018 Booker Ödülü'nde adaylığa görülen aynı adlı romanında uyarlanmış. Hem kitap hem de dizi çok sevilmiş. Diziyi hem Hulu'dan hem de Blutv'den izleyebilmektesiniz. Imdb puanı ise 8.5. Dizi aslında iki başrol oyuncusu olan Marianne ve Connell arasında süren  bir yolculuk. Buradaki ilişkiye ne aşk demek mümkün ne arkadaşlık. Bir büyüme hikayesi demek çok daha doğru. Erkek başrolü "En İyi Erkek Oyuncu" rolünde bulunuyor. 12 bölümden oluşan sezonun bölüm süreleri 23 dakika civarında.

Kendi hayatlarında tutunmaya çalışıp bir şekilde yollarına devam etmeye çalışırken aynı zamanda yaşadıkları toplum içerisinde kendi kişilikleriyle var olmaya çalışıyorlar ve bunun yanı sıra bir de bu toplumdan özgürleşme mücadelesi veriyorlar. Ayrıca bu iki karakterin cinsel yaşantılarını keşfetme biçimleri etkileyici şekilde ekrana yansıtıyor. Tensel sinema adı verilen bu kavramı tam anlamıyla bu dizide anlıyoruz ve bize çok güzel bir şekilde yansıtıyor. Bu ikilinin büyüme hikayesine gözlerimizle çok samimi bir şekilde dahil oluyoruz

2) After Life

Dizinin yönetmen ve yapımcı koltuğunda Ricky Gervais oturmakta. After Life Imdb’den ise 8,4 puan almıştır. Başrolü de yine Ricky Gervais(Tony)'in kendisi oynuyor. İki sezonluk bu mini dizinin her sezonu 6 bölümden oluşuyor ve bu bölümler yaklaşık 30 dakika civarı sürüyor. Dizi Netflix platformu üzerinden izleyiciye sunuldu. Hatta üçüncü sezon onayını bile almış durumda

Meme kanserinden dolayı eşini kaybeden Tony'nin bu yaşadığını atlatmak adına istediği her şeyi yapmaya başlamasını konu alıyor. Hayatta artık kaybedeceği hiçbir şey olmadığının farkına varıyor. Daha doğrusu öyle düşünüyor. Etrafındaki insanların ne söylediğini asla umursamadan hayatına devam etmeye çalışıyor ve bu umursamazlık Tony'nin bir gücü haline dönüyor. Çevresindeki insanların Tony'i eski haline döndürmek için çaba sarf ediyorlar ancak bunda pek de başarılı olamıyorlar, üstüne üstlük işleri daha çok sarpa sarıyor. Dizi bize aslında ilk bölümden son bölüme kadar bir değişim hikayesini yansıtıyor.

3) Russian Doll

2019 yılında Netflix platformunda izleyicye sunulan ve başrolünde Natasha Lyonne(Nadia) yer aldığı bir dizi. Dizinin Imdb puanı ise 7.9'dur. Nadia'nın eğlenceli karakteri ile çok güzelleştirdiği dizinin bölümleri ise ortalama olarak 30 dakikayı geçmemektedir. 

36. yaşına girecek olan Nadia, arkadaşlarının onun için düzenlediği doğum günü partisine katılır. Burada bolca alkol ve uyuşturucu alan Nadia gecenin sonunda ise geçirdiği bir trafik kazası nedeniyle hayatını kaybeder ya da biz böyle düşünürüz. Ancak öldüğü anda kendisini katıldığı partinin tuvaletinde aynaya bakarken bulur yani gecenin en başında tekrar geri dönmüştür. Bu döngü Nadia’nın her ölüşü ile tekrarlanmaya başlar. İlerleyen zamanlarda kendisi ile aynı durumları yaşayan ancak farklı bir döngü içerisine sıkışmış olan Alan ile tanışır. Bu kısır döngü içine sıkışmış ikili içerisinde oldukları durumu anlayabilmek aynı zamanda da bundan kurtulabilmek için beraber çaba göstereceklerdir.

4) Brooklyn Nine Nine

Başrollerinde Jake Peralta (Andy Samber), Rosa Diaz (Stephanie Beatriz), Terry Crews (Terry Jeffords) gibi isimlerin e daha fazlasının yer aldığı kalabalık bir kadroya sahip bir dizi Brooklyn Nine Nine. Zaten bu kalabalık kadrosu da dizi yükselten ve komik yapan bir durum. Diziyi Netflix platformu üzerinden izlemeniz mümkün. Bölümleri yaklaşık 22 dakika civarında olan dizinin Imdb puanı ise 8.4'tür.

Brooklyn Nine Nine, Brooklyn bölgesinde bulunan 99 numaralı bir polis karakoludur. Dizi adını da buradan alıyor. Her bölümünde farklı birinin peşine takılan bu ve bu takılma sırasında yaşanan komik olayları izliyoruz. Ekibin her üyesi birbirinden özel karakterlere sahip. Dizide bu karakolda dedektiflerin ve bir grup çalışanın yaşadığı birbirinden eğlenceli olaylar konu alınıyor. Aynı zaman da bu kalabalık polis ekibi bir karakolda olmaması gereken neler varsa hepsini yapıyor. Bu özelliği ile de son zamanların fenomen dizileri arasına girmeyi başarıyor.

5) Ramy

Mısır asıllı Amerikalı komedyen ve oyuncu Ramy Youssef’in yazdığı başrolü ve yapımcılığını üstlendiği dizi. Dizi için düşündüren bir komedi diyebiliriz. Hem Hulu'dan hem de Blutv'den şu anda ulaşabilirsiniz. Bölümleri yaklaşık 30 dakika civarında olan ve Imdb puanı ise 8 olan bir dizi.

Ramy, dört kişilik Müslüman bir ailede yetişen, örf ve adetlerine bağlı kalma konusunda kafası karışık bir genç. Bu kafa karışıklığına dizinin birinci bölümünde şahit olmaya başlıyorsunuz. Çevresinde kendi kültürünü ait birçok insan olmasına rağmen bu insanların yaşadığı değişimler ve bu değişimler yaşanırken Ramy'nin ruhsal karmaşa, dizinin genelini de etkiliyor. Böylece hikâye sadece Ramy odaklı ilerlemekle kalmayıp diğer karakterleri de dizinin içine alıyor.

6) Fleabag

2016 yapımı bir dizi olan Fleabag Amazon Prime tarafından izleyicilere sunulmuştur. Bölümleri yaklaşık 25 dakika civarı olan dizinin yaratıcısı ise Phoebe Waller-Bridge'dir. Imdb puanı ise 8.7'dir. Yönetmenin, oyuncularının ve senaristinin başarısı sebebi ile Fleabag dizisi toplamda 6 Emmy Ödülü'ne layık bulunmuştur. Aynı zamanda final sezonundan çok iyi olmasından kaynaklı en çok aday gösterilen dizi olarak da rekor kırmıştır.

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadın ve çevresindeki insanların ilişkisine odaklanan bir dizi. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları anlatıyor. Aynı zamanda da dizi Londra geçiyor. Arkadaşıyla birlikte bir kafe işleten Fleabag, arkadaşının intiharından sonra onun anılarını yaşatmak adına kafesini işletmeye devam eder. Dizide genellikle ablası ile bir rekabet halinde olan ve daha çok üvey annesiyle yaşadığı durumlar ile ön plana çıkan Fleabag, hayatına girip çıkan erkeklerle olan ilişkilerini ve aile üyeleri ile yaşadığı olaylar silsilesini bize anlatmaktadır.

7)The Good Place

Netflix platformundan ulaşabileceğimiz bu dizinin bölümleri yaklaşık 23 dakika civarında. Başrollerinde Kristen Bell, Ted Danson, William Jackson gibi isimlerin yer aldığı dizinin Imdb puanı ise 8.2’dir. Dizinin şu anda toplam 4 sezonu bulunmakta.

Konusuna gelecek olursak The Good Place dediğimiz diziye de adını eren yer hayatları boyunca iyi bir insan olanların öldükten sonra gidecekleri bir yerdir. Bir nevi cennet diyebiliriz. Michael ise bu yeri denetleyen bir mimardır. Eleanor’un bir kaza sonucu ölüp kendini bu şehirde bulamasıyla başlıyor hikaye. Dizi burada yaşanılan konuları ele alıyor. Dizinin heyecan verici noktası ise Eleanor’un dünyada pek de parlak bir geçmişi olmaması. Yani bu yere yanlışlıkla gönderilmiş. Kendisinin başka bir Eleanor ile karıştırıldığını fark etse bile bu sırrı başkalarından saklamaya çalışıyor. Hem kendine özgü konusu hem de ince esprileriyle seyir zevkinizi yükseklere çıkartacak bir yapım.

8) The Office

2005 yılında yayınlanmaya başlayan The Office dizisini şuan da Netflix platformundan izlemek mümkün. Bölümleri yaklaşık 25 dakika civarında olan dizinin Imdb puanı ise 8.9'dur. Oyuncuları arasında Michael Scott, Dwight Schrute, Jim Halpert, Pam Beesly, Ryan Howard gibi isimler yer alıyor. Dizi Emmy ve Altın Küre ödüllerine sahip. Tam 8 yıl boyunca, Amerika’nın NBC kanalında yayınlanmış gerçek bir komedi.

Amerika’da bir kağıt şirketi olan Mifflin’in Scraton şubesindeki ofisinde gerçekleşen durumlar aşırı komik bir şekilde bizlere dizi üzerinden yansıtılmış. Dizide ofis müdürü Michael Scott ve yanında çalışan kişilerin ofis içerisinde geçen olaylar anlatılırken birbirinden ilginç karakterler olması da diziyi daha ilginç hale getirmiş. Ofiste geçen günlerini belgeselvari bir havayla bize aktaran dizide Michael Scott şimdi neden bunu yaptı ki, diyeceğiniz ilginç ve utandırıcı şakaları ve davranışları ile adeta size sinir krizleri geçirtiyor. 

9) The End Of The Fucking World

2017 yılında Netflix platformu üzerinden izleyiciye sunulan dizi yayınlandığı zaman da çok konuşulmuştur. Imdb puanı 8.1'dir. Bölüm süreleri ise yaklaşık 20 dakikadan oluşmaktadır. Başrollerinde Jessica Barde ve Alex Lawther yer almaktadır.

İki gencin yolcuğunu izlediğimiz bu dize de James hayvanları öldürme arzusu içerisinde olan ve bunun artık yetmediğini fark edip insan öldürmeye yeltenen ve kendini psikopat olarak niteleyen bir çocuk. Dizinin diğer karakteri olan Alyssa ise kimseye ihtiyacı olmayan, bağımsız ve bencil bir kız. Bu iki karakterin diziyi izlemeye başlayınca yansıttıkları karakterlerden ne kadar farklı olduklarına şahit oluyorsunuz. Birbirlerinin kişisel çıkarlarını bir kenara bırakarak nasıl aynı yolda buluşup bu yolun sonuna doğru ilerlediklerine dizi boyunca şahit oluyoruz.

10) Sex And The City

Hem dizisi hem de iki filmi bulunan HBO yapımının dizisini şuan da Blutv'den izlemek mümkün. Filmlerini izlemek isterseniz de Netflix platformu üzerinden ulaşabilirsiniz. Dizinin bölümleri yaklaşık 25 dakika civarında değişmekte. 8 kere Altın Küre, 7 kere de Emmy almış bu ikonik dizinin Imdb puanı ise 7.1'dir. Başrollerinde Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis, Cynthia Nixon yer almaktadır.

30'lu yaşlarında olan dört bekar New York'lu arkadaş grubunun çok uzun soluklu bir hikayesi bu dizi. Carrie köşe yazarı ve kadın erkek ilişkileri üzerine yazmakta. Miranda bir avukat ve kadın erkek ilişkileri konusunda aşırı katı biri aşık olmadan hayatına devam etmek istiyor. Samantha ise genelde sadece tek gecelik ilişkiler yürütüyor. Son olarak ise Charlotte'un en büyük isteklerinden biri zengin ve mükemmel bir erkekle evlenmek. Bu dizi birbirinden farklı bu dört arkadaşın uzun soluklu bir hikayesi.

Şimdiden iyi seyirler diliyoruz.


BENZER YAZILAR

Elizabeth Filmi – 1998

1998'de çekilen, Elizabeth I'in taç giymesini ve o dönem yaşadığı zorlukları konu alan film Elizabeth hakkındaki bilinmeyenleri, konusunu, fragmanını ve izleyici yorumlarını sizler için derledik. Keyifli okumalar.

Metin Erksan Sineması: Sevmek Zamanı Filmi

Metin Erksan Sineması Nedir? Sevmek Zamanı Filmi, Metin Erksan sinemasında nasıl bir yere sahiptir?


Paylaş