Renk paletleri ve simetri takıntısı ile bilinen dünyaca ünlü yönetmen Wes Anderson imzalı Oscar ve BAFTA adayı Moonrise Kingdom film incelemesi.

Wes Anderson, senaryosu yine insan ilişkilerine odaklanan bir film ile karşımızda. Anderson, çocuk-ebeveyn ilişkisi ve disfonksiyonel aile yapısı gibi temalar üzerinde duruyor. 1965 yılında geçen film, 12 yaşındaki Suzy’nin evden ve arkadaşı izci Sam’in kamptan kaçmaya karar vermesi ile gelişen olayları anlatıyor. Anderson filmlerinde görmeye alışık olduğumuz yıldız isimler, teknik ekip, izleyici yorumları gibi birçok detayı bu yazımızda topladık. Keyifli okumalar.

Tür: Romantik komedi-dram

Süre: 94 dakika

Orijinal Dil: İngilizce

Yükselen Ay Krallığı IMDb

IMDb Puanı: 7.8/10

Metascore: 84

Moonrise Kingdom Fragman

Moonrise Kingdom Konusu

Lokasyonu bir ada olan ve izcileri konu alan bir film olan Moonrise Kingdom ya da Türkçe adıyla Yükselen Ay Krallığı, sarı ve toprak tonlarından seçilmiş renk paleti ile izleyicilere konu ve sinematografi bütünlüğü sunuyor. Bahsettiğimiz bu izciler henüz 12 yaş ortalamasına sahip çocuklardan oluşan bir izci grubu.

Aralarında Sam Shakusky adlı bir çocuk 1964 yılında bir tiyatro gösterisinde tanıştığı Suzy Bishop adlı bir kız ile mektuplaşmaya başlar. Aynı adanın iki farklı ucunda yaşayan ikili uzun süre mektuplaşmayı sürdürür. En sonunda Moonrise Kingdom yani Yükselen Ay Krallığı adını verdikleri bir koya plan yapıp birlikte gizlice gitmeye karar verirler. Sam arkasında izci kampındaki görevini sonlandırdığını belirten bir mektup bırakıp çıkar ve Suzy ise eşyalarını toplayıp ailesi ile birlikte yaşadığı evden kaçar. İkili mektuplarında kararlaştırdıkları yerde buluşur; amaçları Yükselen Ay Krallığı’na ulaşmaktır.

Sam’in yokluğunu fark eden arkadaşları ve izci grubunun sorumlusu Oymakbaşı Ward (Edward Norton) çocuğu her yerde aramaya başlar. Ward, Sam’in yetim olduğunu ve şimdiki ailesinin ise onu evlatlık aldığını öğrenir. Yani çok mutlu bir çocuk değil, Suzy gibi içine kapanık ama oldukça zeki biridir. Suzy’nin de ailesi ile yani daha çok ebeveynleri ile ilgili problemleri vardır. Bu iki çocuk aslında kendi hayal dünyalarında Moonrise Kingdom: Yükselen Ay Krallığı adlı ütopik bir yer yaratmış ve bu adı verdikleri koya ulaştıklarında yetişkinlerin dünyası ve beraberinde getirdiği sorunlardan tamamen uzaklaşıp orada birlikte mutlu olmayı umarlar. Anderson’ın Sam ve Suzy üzerinden izleyicilere sunduğu saf aşk temasını da barındıran bu filme dair çok ayrıntıya girmeden konusunu kısaca özetlemiş olduk. Filmin büyüsünü bozmak istemeyiz, Oscar ve BAFTA adayı bu filmi izleyip detayları öğrenmeyi sizlere bırakıyoruz.

“İşte bunlar benim kitaplarım. Dünyada ya da başka bir gezegendeki krallıklarda sihirli güçleri konu alan hikayeleri seviyorum.”

Moonrise Kingdom Oyuncular ve Karakterler

Anderson filmlerinde aynı oyuncular ile çalışmayı sever ve bazı isimler artık filmlerinin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Moonrise Kingdom filminde de bu isimler karşımıza çıkıyor. Özellikle Bill Murray ve Jason Schwartzman, Anderson’ın en çok çalıştığı oyuncular arasında yerini koruyor. Edward Norton ve Tilda Swinston’ı da bu filmde görüyoruz. Şimdi kısaca karakterlere bir göz atalım.

Sam Shakusky (Jared Gilman) ve Suzy Bishop (Kara Hayward)

Sam Shakusky içe dönük ve zeki bir çocuktur. İzci bir grubun üyesi olan Sam ailesini kaybetmiş ve evlatlık verilmiştir. Suzy ise erkek kardeşleri ve ebeveynleri ile birlikte yaşamakta olan 12 yaşlarında bir kızdır. İkilinin bir tiyatro oyunu sırasında tanışması ile olaylar gelişir.

Edward Norton, Oymakbaşı Randy Ward ve Jason Schwartzman, Kuzen Ben rolü ile izci çocuklardan sorumlu iki farklı grubun lideri.

Yüzbaşı Sharp (Bruce Willis) 

Ada güvenliğinden sorumlu polis. Çocukları bulmak için izci kamp üyeleri ve Suzy’nin ailesini bir araya getiriyor.

Bill Murray, Suzy’nin babası Walt Bishop ve Frances Mcdormand ise annesi  Laura bishop olarak karşımızda.

Tilda Swinston’ın ise büyük ölçekli bir rolü yok. Filmin sonunda senaryoya dahil olan sosyal hizmetler görevlisi olarak yer alıyor.

Moonrise Kingdom Teknik Ekip

Filmin yönetmen koltuğunda Wes Anderson oturuyor. Anderson filmin senaristliğini ise Ford Cappola’nın oğlu Roman Cappola ile birlikte üstleniyor. Moonrise Kingdom film müziği ise Anderson flmlerinin vazgeçilmezi Alexandre Desplat’a ait.

Moonrise Kingdom Sinema Dünyası

Toplamda 36 ödül ve 122 adaylığı bulunan ve galası Cannes Film Festivali’nde yapılan Moonrise Kingdom filmi Oscar (Akademi), BAFTA, Altın Küre ve Altın Palmiye adaylıkları ile dikkat çekiyor. 2016 yılında BBC tarafından 21. Yüzyılın En İyi 100 Filmi listesine alınan filmin 16 milyon dolar bütçesi bulunuyor ve dünya çapı hasılatı ise 68.3 milyon dolar değerinde. Peki izleyiciler film hakkında ne düşünüyor? Sıradaki başlığımızda birkaç yorumu derledik.

Moonrise Kingdom İzleyici Yorumları

Fikir olması açısından filme dair gelen birkaç alıntı yorumu aşağıya bırakıyor ve böylelikle yazımızın sonuna geliyoruz. Moonrise Kingdom filmini Wes Anderson’ın simetrik kadrajından izledikten sonra İyi ki Görmüşüm okuyucuları olarak sizlerin de yorumlarınızı bizlerle paylaşmanızı heyecanla bekliyoruz.

“Film gerçekten "FARKLI" bu yüzden hiç sıkılmadığımı söylemem gerek zaten Edward Norton ve Bruce Willis gibi iki büyük usta oyuncu var böyle bir yapımda yer aldıklarına göre boş bir film değildir diye düşünüyorsunuz izlemeden önce. Kurgu, senaryo ve filmin geçtiği mekan harikulade diyebilirim. 12 yaşında ki 2 çocuğun başından geçen bir aşk hikayesini anlatıyor çocuk dediğime bakmayın filmi izleyip oyunculuklarını gördüğünüz zaman çok şaşıracaksınız çünkü çok iyiler. -Jack1n1nt1Kam1 Sinemalar üye yorumu.

“İzlediği şeyin genel izleyici kitlesine hitap eden bir gişe filmi olmadığını fark edebilecek düzeyde sinema birikimi olan ve Wes Anderson işlerini sevenlere tavsiye edebilirim.” -salamanto Sinemalar üye yorumu.

“Sıradışı bir film olsa da ben fazla beğenmedim, beni kendine çekemedi diyebilirim, kısa sürede unutacağım tarzda bir film...” -jamesbond-2 Beyazperde üye yorumu.

“Muhteşem bir Wes Anderson filmi. Yönetmenin tarzını sonuna kadar hissettiren, izleyiciyi hemen içine çeken ve kusursuz bir 90 dakika sunan bir film. Çocuk oyuncular mükemmel. Ustalar zaten mükemmel. Filme dair övülecek çok şey var. Sanat yönetimi, çekimleri, karakterleri, senaryosu...” -rudeonerudeone Beyazperde üye yorumu.

Yükselen Ay Krallığı İzle

Moonrise Kingdom ya da diğer bir adıyla Yükselen Ay Krallığı filmini 2012 yapımı olduğu için maalesef beyaz perdede izlemek artık mümkün değil. Ancak Netflix, Amazon Prime veya MUBI gibi dijital platformlarda yer alan Wes Anderson imzalı bu filme çeşitli sitelerden ulaşabilmeniz oldukça mümkün.

Kaynaklar

https://www.imdb.com/title/tt1748122/?ref_=tttr_tr_tt

https://www.sinemalar.com/film/147340/moonrise-kingdom#comments

https://www.beyazperde.com/filmler/film-187864/

https://en.wikipedia.org/wiki/Moonrise_Kingdom#Reception


BENZER YAZILAR

Don't Look Up (2021) Filmi Hakkında Her Şey

Netflix'in kadrosu yıldızlarla dolu en yeni filmi Dont Look Up izleyici karşısına çıktı. İşte eleştirmenleri ikiye bölen film hakkında bilgiler ve incelemesi.

AWAARA (Avare) – 1951

1951 yılında çekilen ve o dönem birçok ülkede çok ses getiren Bollywood filmi Avare'nin konusu, fragmanı, izleyici yorumları, ve hakkında bilinmeyenlerini sizler için derledik.


Paylaş