101 Dalmaçyalı'nın acımasız kötüsü Cruella'nın hikayesini farklı bir bakış açısıyla konu alan filmin incelemesi.

Bir bedende iki karakter; Estella ve Cruella. Cruella, acımasız, kötü, kural tanımayan biriyken Estalla onun tam tersi. Hayalleri olan, değer veren, kırılmış bir kız çocuğu. Peki bir bedendeki bu iki karakterin gerçek hikayesi nedir?

Yönetmen: Craig Gillespie  

Senarist:  Dana Fox, Kelly Marcel, Aline Borsh McKenna, Tony McNamara, Steve Zissis                                                                                                                         

Yapım Yılı: 2021                                                                                                         

Tür: Komedi/ Suç, Çocuk, Drama, Macera                                                                

IMDb: 7.4

Cruella Fragman

Cruella Filminin Konusu

Disney yapımı olan Cruella 27 Mayıs 2021 tarihinde Disney Plus aracılığıyla izleyicisiyle buluştu. Şu anda sinemada da yer alan Cruella aslında 101 Dalmaçyalı'dan tanıdığımız o zalim kötü. Ancak bu filmin farklı bir yönü var. 101 Dalmaçyalı'dan gördüğümüz dışında bir yönü. "Cruella neden kötü? Neden bunları yapıyor?" sorularına cevap niteliğinde bir film.

Filmin başında siyah beyaz saçlarıyla dünyaya gelen, farklı olduğu için zorbalığa uğrayan ancak hep kendisi suçlu bulunan Estella'yla tanışıyoruz. Annesi Estalla'nın farklılığını biraz kapaması gerektiğini ve derinlere gömmesi gerektiğini söyler. Estella'da annesinin dediğini yapar ve yeni bir hayata başlamaya karar verirler. Annesinin hayali başarılı bir moda tasarımcısı olmak olduğu için Estalla'yı Londra'ya götürmeye karar veriyor ve yolculukları böyle başlıyor. Ancak yolculukları sırasında bir arkadaşa uğramaya karar veren annesi ve Estella'nın ''Hellman Hell'' yazılı binada durmalarıyla hayatları tamamen değişiyor.

Estella'nın hayatı bir daha eskisi gibi olamayacak şekilde değişiyor. Tek başına kalan Estella, kendisi yaşlarında hırsızlık yapan iki çocukla tanışır ve onlarla yaşamaya başlar. Ancak hayali hep çok iyi bir modacı olmaktır. Bunun için arkadaşları Estella'ya yardım ederler ve hep olmak isteği kişi olan Baroness'in yanına girmelerini sağlarlar. Ancak öğrendikleri gerçekler sayesinde Estella bir bedenin içindeki en derin boşluğa gömülür ve yerine Cruella gelir.

Cruella, Estella gibi değildir. Cesaretli, farklı, kural tanımayan, moda anlayaşı tüm klasikleri yıkabilecek kadar farklı olan bir kadındır. Ortaya çıktığı ilk günden itibaren tüm gazeteler ondan bahseder. Cruella'nın tasarımları bir o kadar avangartken bir o kadar da şıktır. Ve Cruella Estalla'nın düşmanı olan Baroness'i alt edebilecek tek kişidir.

Cruella Filminin Oyuncu Kadrosu

Emma Stone / Cruella de Vil

Emma Thopmson / Baroness

Joel Fry / Jasper

Paul Walter Hauser / Horace

Mark Strong / Boris

Emily Beecham / Catherine

Kirby Howell Baptiste / Anita

John McCrea / Artie

Cruella ve 101 Dalmaçyalı Arasındaki Bağlantı

İngiliz yazar Dodie Smith, 1949'da dikkat çeken ''Capture the Castle'' çocuk kitabı sonrasında kaleme aldığı ''The Hundred and One Dalmatians'' kitabı ile 101 dalmaçyalı evreninin kapılarını aralıyor. Aslında eser dalmaçya köpeği derinden kürk yapmak istediği için hayvanları kaçıran Cruella de Vil ve ekibinin köpeklerle olan mücadelesini anlatıyor.

Walt Disney bu kitapları görüyor ve ne kadar sevildiğini fark ediyor. 1961 yılında eserleri animasyon filmine uyarlayan Disney, büyük ses getiriyor. Yıllar sonra Disney bu çocuk hikayesine farklı bir bakış açısı sunarak 101 dalmaçyalı evreninin bir boyut daha atlamasını sağlıyor. Gençlik filmi olarak da adlandırabileceğimiz tüm yaşlara hitap eden bu film kötümüzün nasıl kötü olduğunu gösteriyor.

Filmde de 101 Dalmaçyalı animasyon filmine ufak ufak selam verdiğini görebiliyorsunuz. Bazı abartı ve absürt olan sahnelerin aslında o animasyon etkisinden çıkmamaya çalıştığını ancak filmin kendini de bambaşka bir noktaya konumlandırdığını anlamamızı sağlıyor. 

Yine aynı şekilde Baroness'in 3 tane dalmaçyalı köpeğinin olması, Cruella'nın o köpekleri kaçırmaya çalışması ve kürk yapmış izlenimi yaratması aslında unutulmaz eseri hafızalarda tazelemek için eklenen ufak ve güzel detaylandırmalar olmuş diyebiliriz.

Cruella Filmi İzleyici Yorumları

Bu izleyici yorumları sinemalar.com'dan alınmıştır.

''Kamera açıları, sahne geçişleri, kostümler, karakterler, senaryo, oyuncu performansları... Hepsi birbirinden başarılı, hepsi birbirinden etkileyiciydi!''  SinefOkan

''Kostüm, sahneler, moda ve muhteşem oyunculuklarla göz dolduran bir senaryo. 2 saat nasıl akıp gitti anlamayacaksınız. '' DenizG

''Çok başarılı buldum. 101 dalmaçyalı içinde kötü karakter olan Cruella'nın dönüşüm hikayesini konu alıyor. Emma Stone bu role çok yakışmış ve mükemmel bir performans göstermiş!'' BerfinP

Genel Değerlendirme

Film aileyle birlikte izlemeye oldukça uygun. Özellikle 101 Dalmaçyalı serisini bilen kişiler için izlemesi oldukça keyifli. Filmin müzikleri, kostümleri, seyiriciye yarattığı hava filmi bir çırpıda bitirmenize sebep oluyor. Orjinal hikayelerdeki kötüleri ayrı bir hikayede anlatmak sevilen ve başarıya ulaştıran tercihler arasında. Cruella'yı izlemek isterseniz sinemalardan ve internet üzerinden izleyebilirsiniz.


BENZER YAZILAR

Türk Uyarlama Dizileri: Sadakatsiz ve Bizim Hikaye

Neden uyarlama dizi yapmayı tercih ediyoruz? Uyarlama dizi yapmanın riskleri nedir? Toplumsal ögeler uyarlama dizilere nasıl ekleniyor?

Sekiz Dağ Kitabı Film Oluyor!

Türkiye’de Kafka Kitap tarafından yayımlanan, Paolo Cognetti’nin ödüllü otobiyografik romanı filme çekiliyor!


Paylaş