Sosyal medyada fenomen olan sanal bir isim, yer aldığı çalışmalar ve pazarlama dünyasının geleceği

Miquela gerçek mi?

“En az Rihanna kadar gerçek. ”- Brud

Sosyal medya araçlarının yaygınlaşmasıyla beraber, birçok kişi bu araçlar sayesinde ün kazandı. Hatta sosyal medya uygulamaları öyle bir hale geldi ki, ün kazanan bu insanlar için bu uygulamalar birer gelir kapısı haline dönüştü. 

Sosyal medya fenomenleri olarak adlandırdığımız ve bu araçlardan gelir elde eden isimler, yer aldıkları ortamlarda yaptıkları paylaşımlarla dikkat çekiyor ve toplum tarafından yakından takip ediliyor.

Lil Miquela Gerçek mi?

Son dönemde dikkat çeken bir sosyal medya fenomeni ise diğerlerinden oldukça farklı. Bu fenomen; Lil Miquela diğer ismiyle Miquela Sousa. Lil’i farklı kılan ise kendisinin gerçek bir insan olmaması. Yani kendisi bir sanal insan. Ancak sanal bir insan olmasına rağmen Instagram’da şu anda 2,4 milyon takipçiye sahip. Bunun yanında dünyaca ünlü markalarla ve dünyaca ünlü sanatçılarla çalışmalar yapıyor.

Doğrudan kameraya bakarken yüzünü ellerinin arasına alan ve yüzünde düşünceli bir ifade olan Lil Miquela

Lil Miquela

Lil Miquela Kimdir?

Lil Miquela, 19 yaşında Brezilyalı/Amerikalı model, şarkıcı, sosyal medya fenomeni ve bilgisayar ortamında oluşturulan sanal bir kişi. Tüm bunların yanında kendisi aynı zamanda toplumsal ve sosyal konulara da oldukça duyarlı. Kadınların karşılaştığı zorluklar, ırkçılık, Black Lives Matter, LGBTQ+ ve gençler hakkında da paylaşımlar yapıyor. Bazı insanlar onu Miley Cyrus'un yer aldığı Black Mirror dizisindeki "Ashley O" karakterine de benzetiyor.

Kendisi hayatımıza ilk olarak Nisan 2016’da girdi ve girdikten sonra dünyada büyük ses getirdi. Çünkü oldukça gerçekçiydi. İlk bakışta ayırt edilemeyecek kadar gerçek. Tıpkı gerçek insanlar gibi giyiniyor, aynadan fotoğraf çektiğinde yansıması gözüküyor, festivallere gidiyor, New York ve Los Angeles'ta restoranlarda gerçek insanlar ve ünlü isimlerle vakit geçiriyordu. Bunlardan dolayı da onu gerçek kabul eden insanlar Lil'in fotoğraflarını filtreleyen, photoshop yapan biri olduğunu düşündü. Ortaya çıkan sanal mı gerçek mi tartışmalarına ise sonunda açıklık getiren Lil, Instagram hesabından gerçek bir insan olmadığını duyurdu ve böylelikle dikkatleri daha çok çekti.

Lil Miquela’nın yaratıcıları Brud adlı bir start-up firması. Firmanın kurucuları Trevor McFedries ve Sara Decou. Firma, Miquela’nın sanal alandaki konumu ve benzersiz yetenekleri konusunda oldukça iddialı. Çünkü ortaya çıkardıkları bu sanal kişilik bir anda öyle popüler oldu ki, Lil ile beraber 2018 yılında Times’ın "Most Influential People on the Internet" adlı, internet üzerindeki en etkili insanlar listesine girdiler. Aynı zamanda sanal erkek tasarımları da yapıyorlar ve projelerine devam ediyorlar.

97.1k Likes, 1,292 Comments - *~ MIQUELA ~* (@lilmiquela) on Instagram: “PLOT TWIST: I’m back with my family. . I spent a lot of time in the past couple months being angry.…”

Lil Miquela ve Brud ekibi

Lil Miquela şu anda  Instagram’da, TikTok’da, YouTube’da ve şarkılarıyla Spotify’da yer alıyor. Kendisi ürün tanıtıyor, şarkı söylüyor, klip çekiyor ve birçok ünlü markaya modellik yapıyor. Böyle bir sanal kişiliğin gelecekte de birçok sektörde özellikle de pazarlama alanında önemli değişikliklere yol açacağı öngörülüyor. Yaratıcılarının yakın gelecekteki hedeflerinden biri de Miquela’yı bir film veya dizide oynatabilmek.

96.5k Likes, 893 Comments - *~ MIQUELA ~* (@lilmiquela) on Instagram: “It Takes Three @garage_magazine  Fashion Editor: @gabriellak_j Makeup and Art Direction:…”

Lil Miquela Gibi Başka Sanal Kişiler Var Mı?

Lil Miquela oldukça popüler fakat onun gibi bu alanlarda ün kazanmaya başlamış başka sanal kişilikler de var. Örneğin bir başka dikkat çeken isim: Shudu Gram. Shudu, henüz daha Lil Miquela kadar popüler olmasa bile dünyanın ilk dijital modellerinden. Hatta kendisi Lil’den daha gerçekçi. 

Artificial Influencers - Meet Shudu & Miquela - PR Smith

Shudu Gram

Shudu fotoğrafçı Cameron James Wilson'ın bir projesi olarak bilgisayarda 3 boyutlu modelleme kullanılarak hayata geçirildi. Business Insider ile yaptığı röportajda yaratıcısı Wilson, Shudu'nun tek bir görüntüsünün ortaya çıkmasının ortalama üç gün sürdüğünü ve en sevdiği Barbie bebek olan Güney Afrika Prensesi'nden sonra onu yarattığını belirtti. Bununla beraber Shudu'yu "sanat eseri" ve "dünyanın ilk dijital süper modeli" olarak tanımladı. 

Shudu şimdilik yaklaşık 200.000'den fazla takipçiye sahip. Aynı zamanda siyahi bir sanal karakter olması açısından da oldukça dikkat çekiyor ve günden güne bilinirliği artıyor.

Shudu

Dijital Fenomenler Nasıl Tasarlanıyor? Lil Miquela Nasıl Yapıldı?

Dijital fenomenler her ne kadar montaj gibi dursa da hareketli grafikler, gelişmiş yazılımlar ve 3 boyutlu modelleme teknikleri kullanılarak baştan aşağı en ince detayına kadar tasarlanıyor. Lil Miquela’da bir hareketli grafik ürünü. Sosyal medyadaki gönderi ve hikayeleri de 3 boyutlu olarak hazırlanıyor ve paylaşılıyor.

Lil, insanların daha kolay anlamaları adına kendini bir robot ve duygusal 3 boyutlu bir karakter olarak tanımlıyor, ancak aslında tam olarak bir robot veya yapay zeka ürünü değil. Tam anlamıyla bir yapay zeka ürünü olmasalarda, bu sanal kişilikler birçok girişimci ve sanal yaratıcıya bu teknolojiyi ileri taşımak adına ilham veriyor. 

Üzerinde parlak renkli bir giysiyle kameraya kendine güvenli bir şekilde bakan Lil Miquela’nın boydan tanıtım amaçlı çekimi

Bunların yanında Lil gibi sanal kişiler de diğer birçok gerçek sosyal medya fenomeni gibi para kazanıyor ama kendilerini tasarlamak da oldukça maliyetli. Lil Miquela’nın yaratıcısı olan Brud'da, son zamanlarda Silikon Vadisi yatırımcılarından 6 milyon dolarlık fon aldı.

Dijital Modeller ve Pazarlama Dünyasının Geleceği

Sosyal medya üzerinden tanıtımların yaygınlaştığı dünyamızda, markalar özellikle takipçisi ve kitleleri etkileme gücü yüksek isimlerle çalışmayı tercih ediyor. Influencer marketing olarak adlandırılan pazarlama stratejisinde dijital medya araçlarında fenomen olarak adlandırılan kişiler aracılığıyle markalar kendilerini gösteriyor. Lil Miquela’da şu ana kadar birçok ünlü markayla işbirliği yaptı ve yapmaya devam ediyor. 

Lil Miquela ve bilgisayar tarafından üretilen diğer sanal kişiler markalara büyük kolaylık sağlıyor. Bu nedenle pazarlama dünyasında önemli değişiklikler başladı bile.

Öncelikle sanal kişiler markaları çeşitli kriterler koyarak zorlamıyor, ürünler arasında seçim yapmıyor ve markalar ürünlerini istedikleri şekilde, rahatlıkla bu kişiler aracılığıyla gösterebiliyor. 

Ayrıca sanal kişilerin pazarlama dünyasında rekabeti de arttıracağı düşünülüyor. Gerçek fenomenler zaten birbirleriyle rekabet ediyorken, yavaş yavaş bir de sanal fenomenlerle rekabet edecekler gibi duruyor. 

Elinde bir kalem ve defterle yerde oturup kameraya gülümseyen Lil Miquela

Lil Miquela’nın Yer Aldığı Projeler

Lil Miquela şu ana kadar çeşitli projelerde yer aldı, reklamlarda oynadı, afişlerde kendini gösterdi ve kendi şarkılarına klip çekti. Hatta bazı kampanyalarda dünyaca ünlü Bella Hadid, Millie Bobbie Brown, Steve Aoki gibi isimlerle birlikte yer aldı. İşte onlardan bazıları:

1. SAMSUNG Galaxy Kampanyası

2. Chanel

3.UGG

4. Netflix Etkinliğinde Lil Miquela

Resim

5. Calvin Klein Kampanyası

Lil Miquela Sosyal Medya Hesapları:

Instagram: @lilmiquela

YouTube: Miquela

TikTok: @lilmiquela

Twitter: @lilmiquela

Facebook: @lilmiquela

Kaynaklar:

https://www.thecut.com/2018/05/lil-miquela-digital-avatar-instagram-influencer.html

https://variety.com/2020/digital/news/miquela-virtual-influencer-signs-caa-1234599368/

https://www.businessinsider.com/shudu-gram-is-a-fake-instagram-star-2018-5

https://www.theverge.com/2019/1/30/18200509/ai-virtual-creators-lil-miquela-instagram-artificial-intelligence

https://www.highsnobiety.com/p/how-virtual-influencers-are-made/ 


BENZER YAZILAR

Eylül 2021 Gökyüzü Olayları

2021 Eylül ayında gökyüzünde gerçekleşecek astronomik olaylar ve bilinmesi gerekenler.

Puantiye Kraliçesi Yayoi Kusama ve Benekli Dünyası

Eserlerinde puantiyeler kullanmasıyla tanınan Yayoi Kusama, “avant-garde” sanatının en büyük temsilcilerinden.


Paylaş