Son zamanlardaki filmleri ile dikkat çeken A24 yapımlarının popüler ve sevilen 10 filmini sizin için derledik.

Euphoria, The Lighthouse, The Green Knight ve Minari gibi filmlerin de yapım şirketi olan A24, 2012 yılında Daniel Katz, David Fenkel ve John Hodges tarafından kurulmuş olan bir Amerikan bağımsız eğlence, film ve televizyon prodüksiyonu ve dağıtımı şirketiydi.

2012’de Spring Breakers filminin piyasaya sürülmesi ile birlikte film hayatına başlayan A24, 25 tane Akademi Ödülleri adaylığına, 2016’da Brie Larson, Room filmi ile Akademi Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne sahip oldu. Aynı yıl Amy filmi ile En İyi Belgesel Film Ödülü’ne ve Ex Machina filmi ile En İyi Görsel Efekt Ödülü’ne sahip olmuştur. 2017’de ise Moonlight filmi ile En iyi Film Akademi Ödülleri’ne sahip oldu.

Son zamanlardaki yapımları ile dikkat çeken A24 yapımlarının popüler ve sevilen 10 filmini sizin için derledik.

The Tragedy of Macbeth (2021)

William Shakespeare’in aynı isimli tiyatro oyunundan bir adaptasyon olan filmin yönetmen koltuğunda Joel Coen oturuyor. Film siyah beyaz ve 1.37:1; görüntü oranlarına sahip. Bu, Coen kardeşlerden birinin diğerinin katılımı olmadan yönettiği ilk film.

Başrollerini bu filmdeki rolü ile 94. Akademi Ödülleri’nde de En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterilen ve Fences, Training Day gibi filmlerden tanıdığımız Denzel Washington ve Nomadland, Fargo ve Moonrise Kingdom filmlerinden tanıdığımız Frances McDormand bulunmakta.

Filmin IMDb puanı 7.2 ve Rotten Tomatoes Tomatometer puanı 76.

The Tragedy of Macbeth Konusu

Bir İskoç lordu, üç cadı tarafından bir sonraki İskoçya Kralı olacağına ikna edilir. Bu bilgi ile ne yapacağını bilemeyen Macbeth ve hırslı eşi, var olan kralı tahtından etmek için planlar yaparlar. Kralın ölümü ve tahtı koruma çabası birçok ölüm daha getirir. 

Tragedy of Macbeth Oyuncuları

Denzel Washington - Lord Macbeth

Frances McDormand - Lady Macbeth

Alex Hassell - Ross

Bertie Carvel - Banquo

Corey Hawkins - Macduff

Harry Melling - Malcolm, Duncan'ın büyük oğlu

Kathryn Hunter - Cadılar / Yaşlı Adam

Brendan Gleeson - King Duncan

Miles Anderson – Lennox

The Tragedy of Macbeth Fragmanı

Yaşamaya Değer: C’mon C’mon (2021)

Kendini-iyi-hisset filmlerinden sayılabilecek olan C’mon C’mon filmini, Beginners ve 20th Century Women filmlerinin de yönetmeni olan Mike Mills yönetmekte.

Siyah-beyaz bir yapım olan filmin başrollerinde Joker, Her ve The Master filmlerinden tanıdığımız Joaquin Phoenix ve 2022 BAFTA ödüllerinde ‘En İyi Yardımcı Oyuncu’ dalında aday olan 11 yaşındaki Woody Norman paylaşmakta. Türü drama olan filmin IMDb puanı 7.4 ve Rotten Tomatoes Tomatometer puanı 94.

C’mon C’mon Konusu

Johnny isimli bir belgeselci ve radyo gazeteci, ailesi içindeki sıkıntılar dolayısıyla kız kardeşinin oğlu olan Jesse’nin bakımını üstlenmek durumunda kalır. Johnny ve Jesse bir yandan radyo gazetecilik yapıp ülkeyi gezmekteyken aralarındaki ilişki de büyüyecektir. Aile dinamiklerini ve ilişkilerini konu alan film bir şans vermeye değer!

C’mon C’mon Oyuncuları

Joaquin Phoenix - Johnny

Gaby Hoffmann - Viv

Woody Norman - Jesse

Scoot McNairy - Paul

Molly Webster - Roxanne

C’mon C’mon Fragmanı

The VVitch: Cadı (2015)

Drama ve Korku türlerinde olan Vvitch son zamanların ilgi çekici filmlerinden biri. Yönetmen koltuğunda The Lighthouse ve The Northman filmleriyle dikkatleri üzerine çekmeye devam eden Robert Eggers bulunmakta. Kullandığı mitolojik öğeler ve sembolizmler ile Amerika’nın karanlık denebilecek geçmişine ve batıl inançlarına bir ışık tutmakta. Queen’s Gambit ve Last Night in Soho filmlerinden tanıdığımız Anya Taylor-Joy, The Green Knight ve Filth gibi filmlerden tanıdığımız İskoçyalı oyuncu Kate Dickie ve Game of Thrones ve Ready Player One gibi yapımlarda yer almış Ralph Ineson bulunmakta.

Filmin IMDb puanı 6.9 ve Rotten Tomatoes Tomatometer puanı 90. Netflix ve Amazon Prime Video platformlarından izlenebilir.

The VVitch Konusu

1630larda geçen filmde, Amerika’da Püriten bir ailenin yaşadıkları şehirden kovulduktan sonra vahşi doğada bir yaşam kurmaya çalışır. Fakat oldukça dindar denebilecek bu ailenin ormanın derinliklerinden gelecek olan bir cadı ve doğaüstü olaylar huzurlarını kaçıracaktır.

The VVitch Oyuncuları

Anya Taylor-Joy - Thomasin

Ralph Ineson - William

Kate Dickie - Katherine

Harvey Scrimshaw - Caleb

Ellie Grainger - Mercy

Lucas Dawson - Jonas

Julian Richings - The Governor

Bathsheba Garnett – Cadı

The VVitch Fragmanı

Midsommar: Ritüel (2019)

Geleneksel bir korku filmi olan Midsommar, A24’ün en ünlü yapımlarından biri. Film bir İsveç Amerika ortak yapımı. Aydınlık görselleriyle diğer korku filmlerinden farklılaşan Midsommar’ın yönetmenliğini Hereditary isimli korku filminin de çeken Ari Aster oturuyor.

Filmin başrollerinde son zamanların yükselen oyuncularından biri olan ve Little Women ve Black Widow filmlerinden tanıdığımız Florence Pugh, The Good Place dizisinden tandığımız William Jackson Harper ve The Revenant ve The Maze Runner filmlerinde de izlediğimiz Will Poulter gibi oyuncular bulunuyor.

Görselliğiyle izleyicilerini adeta büyüleyen Midsommar'ın ImDb’de 7.1 puana ve Rotten Tomatoes Tomatometer puanı da 83.

Midsommar Konusu

Korkunç bir aile trajedisinden sonra erkek arkadaşı ve onun arkadaşlarıyla kültürel bir geziye çıkan Dani İsveç’teki Midsommar isimli yaz ortası festivaline katılır. Fakat bu festival hayallerindeki gibi çıkmayacaktır. Kendini bir İskandinav pagan kültünün ortasında bulan Dani ve arkadaşları çıkış yolları arar.

Midsommar Oyuncuları

Florence Pugh - Dani Ardor

Jack Reynor - Christian Hughes

Vilhelm Blomgren - Pelle

William Jackson Harper - Josh

Will Poulter - Mark

Ellora Torchia - Connie

Archie Madekwe - Simon

Henrik Norlén - Ulf

Gunnel Fred - Siv

Isabelle Grill - Maja

Agnes Rase - Dagny

Midsommar Fragmanı

Lady Bird: Uğur Böceği (2017)

Bir büyüme hikâyesi olan Lady Bird’ün yönetmenliğini ve yazarlığını Greta Gerwig yaptı. Son zamanların yükselişteki yönetmenlerinden olan Gerwig, Francis Ha ve Mistress America’daki oyunculuğu ve Little Women ve çekimleri sürmekte olan yeni Barbie uyarlamasıyla ilginin odağında. 90. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Film’in de içinde olduğu 5 kategoride adaylığı bulunmakta. The Grand Budapest Hotel ve Atonement gibi filmlerde oynayan Saoirse Ronan, son zamanların popüler oyuncularından olan Dune, Beautiful Boy ve Call Me By Your Name gibi filmlerde oynayan Timothée Chalamet ve A24’ün bir başka yapımı olan Booksmart’da oynayan Beanie Feldstein gibi oyuncular filmde yer alıyor. Filmin ImDb puanı 7.4 ve Rotten Tomatoes Tomatometer puanı 99. Amazon Prime Video üzerinden izlenebilir.

Lady Bird Konusu

Gerwig’in ilk yönetmenlik deneyimi olan film 2002-2003 tarihleri arasında Sacremento California’da geçiyor. Film annesi ile problemli bir ilişkisi olan lise son sınıftaki Christine’i konu alıyor. Bu büyüme hikayesinde izleyici de Lady Bird ile ergenlik sıkıntılarını yaşıyor.

Lady Bird Oyuncuları

Saoirse Ronan - Christine "Lady Bird" MacPherson

Laurie Metcalf - Marion MacPherson

Tracy Letts - Larry MacPherson

Lucas Hedges - Daniel "Danny" O'Neill

Timothée Chalamet - Kyle Scheible

Beanie Feldstein - Julianne "Julie" Steffans

Lois Smith - Sister Sarah Joan

Stephen McKinley Henderson - Father Leviatch

Odeya Rush - Jenna Walton

Lady Bird Fragmanı

The Killing of a Sacred Deer: Kutsal Geyiğin Ölümü (2017)

Dogtooth, The Favourite ve The Lobster gibi filmlerle ünlenen Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un yönettiği film bir psikolojik gerilim filmi. Birçok mitolojik sembol de içeren film, 2017 Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo dalında ödüle sahip olmuş ve En İyi Filme aday olmuştur. Film, Euripides’in İphigeneia Aulis'te adlı Yunan trajedisinden esinlenilmiş.

Başrollerinde The Batman, The Gentlemen gibi filmlerde izlediğimiz Colin Farrell, Moulin Rouge ve Dogville gibi birçok yapımda yer alan ünlü oyuncu Nicole Kidman ve Dunkirk ve The Green Knight gibi filmlerde yer alan Barry Keoghan paylaşıyor.

Filmin IMDb puanı 7 ve Rotten Tomatoes Tomatometer puanı 80. Mubi üzerinden izlenilebilir.

The Killing of a Sacred Deer Konusu

Film, geçmişiyle bir bağlantısı olan genç bir çocula gizli bir arkadaşlık kuran bir kardiyak cerrahı takip ediyor. Steven, hayatı dağılmaya başlarken akıl almayacak bir fedakarlık yapmak durumunda kalacaktır.

The Killing of a Sacred Deer Oyuncuları

Colin Farrell - Steven Murphy

Nicole Kidman - Anna Murphy

Barry Keoghan - Martin Lang

Raffey Cassidy - Kimberly "Kim" Murphy

Sunny Suljic - Robert "Bob" Murphy

Alicia Silverstone - Martin's mother

Bill Camp - Matthew Williams

The Killing of a Sacred Deer Fragmanı

The Florida Project: Florida Projesi (2017)

Drama türündeki film, kendini-iyi-hisset filmlerinden biri olarak sayılabilir. Amerika’nın çok da göz önünde olmayan insanlarına dikkat çeken film, aynı zamanda modern Amerika’ya karşı da birçok soru oluşturmakta. Yönetmenliğini Tangerine ve Red Rocket filmlerinin de yönetmeni olan Sean Baker yapıyor. Film 35mm film ile çekilmiş. Bir çocuğun perspektifinden izlediğimiz filmin başrollerinde Brooklyn Prince, Bria Vinaite ve Spider-man, At Eternity’s Gate ve The Lighthouse gibi filmlerde oynayan Willem Dafoe bulunmakta.

Akademi ve BAFTA ödüllerinde En İyi Yardımcı Oyuncu dalında adaylık getiren filmin IMDb puanı 7.4 ve Rotten Tomatoes Tomatometer puanı 96.

The Florida Project Konusu

Birçok oyuncusunun ilk film deneyimi olan The Florida Project ismini erken planlama dönemlerinde Walt Disney World’e verilen kod adından alıyor. Film, Kissimmee, Florida’da işsiz annesiyle birlikte bir motelde yaşayan 6 yaşındaki küçük bir kızı takip ediyor. Hayatlarını devam ettirmeye çalışan, evsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve maddi sıkıntılar içinde olan bu aile ve birçok aynı durumda olan insanların yaşamı, yakınlarında bulunan Wat Disney Wolrd’ün zenginliğiyle de çatışmaktadır.

The Florida Project Oyuncuları

Brooklynn Prince - Moonee,

Bria Vinaite - Halley

Willem Dafoe - Bobby Hicks

Christopher Rivera – Scooty

Mela Murder - Ashley

Valeria Cotto – Jancey,

Josie Olivo - Grandma Stacey

Aiden Malik - Dick

The Florida Project Fragmanı

20th Century Women: 20. Yüzyıl Kadınları (2016)

20th Century Women bir komedi-drama filmi. Yönetmeni Mike Mills filmi yazarken kendi annesi ve kız kardeşlerinden esinlenmiş.

Filmin başrollerinde American Beauty filminden tanıdığımız Annette Bening, daha önce de değinilen oyuncu ve yönetmen Greta Gerwig, Somewhere, Maleficent ve A Rainy Day in New York gibi yapımlarda da yer alan Elle Fanning ve Anne With An E dizisinde yer alan Lucas Jade Zumann paylaşıyor. Filmin, Müzikal- Komedi En İyi Film dalı da dahil olmak üzere 2 Golden Globe adaylığı, 89. Akademi Ödüllerinde de En İyi Özgün Senaryo adaylığı bulunuyor.

Filmin IMDb puanı 7.3 ve Rotten Tomatoes Tomatometer puanı 88.

20th Century Women Konusu

Kısmen yönetmen Mills’in hayatına da dayanan film, 1979’da lisede olan Jamie Fields’in hayatına odaklanır. Güney California’da annesi ve iki diğer kadın ile birlikte yaşayan Fields’in dönemin politik ortamında büyüme hikayesi anlatılır.

20th Century Women Oyuncuları

Annette Bening - Dorothea Fields

Elle Fanning - Julie Hamlin

Greta Gerwig - Abbie Porter

Billy Crudup - William

Lucas Jade Zumann - Jamie Fields

Vitaly A. LeBeau - genç Jamie

Alison Elliott - Mrs. Hamlin

Thea Gill - Gail Porter

Waleed Zuaiter - Charlie

Curran Walters - Matt

Darrell Britt-Gibson - Julia

Alia Shawkat - Trish

20th Century Women Fragmanı

Mid90s (2018)

Don’t Look Up, Moneyball gibi filmlerde yer alan ünlü oyuncu Jonah Hill’in ilk film yönetmenliği deneyimi olan Mid90s, Hill’in 1990’ların ortasındaki kendi çocukluğuna dayanmakta.

Komedi-drama türündeki film galasını Toronto Film Festivali’nde yaptı. Filmin başrollerinde Sunny Suljic, Mancehster by the Sea ve Boy Erased gibi filmlerde oynayan Lucas Hedges ve Euphoria’nın ünlü oyuncusu Alexa Demie gibi oyuncular yer alıyor.

Filmin IMDb puanı 7.3 ve Rotten Tomatoes Tomatometer puanı 80.

Mid90s Konusu

1990'larda Palms Los Angeles’da yaşayan 13 yaşındaki bir erkek çocuğunu takip ediyor film. Evdeki problemli hayatı ve bir kaykay dükkânından tanıştığı arkadaşları arasında yazını geçiren Stevie etrafındaki dünyayı anlayıp uyum sağlamaya ve kendine ait bir yer bulmaya çalışacaktır.

Mid90s Oyuncuları

Sunny Suljic - Stevie "Sunburn"

Na-Kel Smith - Ray

Olan Prenatt - Fuckshit

Lucas Hedges - Ian

Katherine Waterston - Dabney

Gio Galicia - Ruben

Ryder McLaughlin - Fourth Grade

 Alexa Demie - Estee

Mid90s Fragmanı

Enemy: Düşman (2013)

Jose Saramago’nun Kopyalanmış Adam kitabından esinlenilmiş olan film son zamanların yükselişte olan yönetmenlerinden Dune, Blade Runner 2049 ve Arrival gibi filmlerin de yönetmeni Denis Villeneuve’ün yapımı. İspanya, Fransa ve Kanada ortak yapımı olan filmin başrollerinde Nightcrawler, Brokeback Mountain ve Donnie Darko filmlerinde de yer alan Jake Gyllenhaal filmde iki karakteri canlandırmakta, Inglorious Bastards ve Now You See Me gibi yapımlarda yer alan Mélanie Laurent yer almakta.

Filmin IMDb puanı 6.9 ve Rotten Tomatoes Tomatometer puanı 71.

Enemy Konusu

Adam Bell isimli bir tarih profesörü monoton bir hayat yürütmekteyken bir gün kendisine tıpatıp benzeyen başka bir adamla karşılaşır. Adam, Anthony isimli fiziksel olarak birbirinin aynı olan adamı takip eder ve hayatına kadar girer.

Enemy Oyuncuları

Jake Gyllenhaal - Adam Bell ve Anthony Claire

Mélanie Laurent - Mary

Sarah Gadon - Helen Claire

Isabella Rossellini - Mother

Kedar Brown - güvenlik görevlisi

Darryl Dinn - Video dükkanı çalışanı

Joshua Peace - Carl

Enemy Fragmanı

A24 burada yer vermeye fırsat bulduğumuz ya da bulamadığımız birçok filmiyle ve hala da yapımına devam edilen birçok filmiyle öne çıkmaya devam ediyor. Siz de A24 yapımlarına bir şans verin!

Kaynakça

https://a24films.com/

https://www.imdb.com/

https://www.rottentomatoes.com/


BENZER YAZILAR

Cem Yılmaz'dan Erşan Kuneri Dizisi Geliyor

Ülkemizde çok sevilen ve filmleri gişede büyük başarı sağlayan komedyen Cem Yılmaz’dan Erşan Kuneri dizisi geliyor.

The Trial of the Chicago 7

Aaron Sorkin imzalı The Trial of the Chicago 7, 1968’de Chicago’da Vietnam Savaşı’na karşı yapılan protestolar bağlamında haklarında suçlamalar bulunan bir grup insanın dava sürecini anlatıyor.


Paylaş