Yazın en iyi dizilerinden biri olarak adını duyuran, Jeremy Allen White'ın başrolünde bulunduğu The Bear dizisinin incelemesi ile karşınızdayız.

The Bear Hakkında Genel Bilgi

The Bear mini dizisi, yönetmen Christopher Storer tarafından yapılmış ve 23 Haziran 2022’de Amerika’da vizyona girmiştir. Dizinin başrolünde Shameless dizisinden tanınan ünlü oyuncu Jeremy Allen White bulunmaktadır. Kendisi dizide ünlü bir şefi canlandırmaktadır.

Eleştirmenlerce oldukça güzel yorumlar alan dizi 2022 yazına oldukça iddialı bir başlangıç yapmıştır ve ikinci sezon için de onay almıştır. IMDb puanı olan 8,5/10 olan diziyi Hulu adlı online platformdan ve çok yakında Disney Plus üzerinden de izleyebilirsiniz. 

The Bear Fragmanı

The Bear Konusu ve İncelemesi

Sekiz bölümden oluşan mini dizi Carmen adlı genç yaşta çok ünlü olmuş bir şefin, kardeşi Mike’ın trajik ölümünden sonra memleketi Chicago’ya geri dönmesiyle başlıyor. Mike, geride hiçbir not bırakmadan ölüyor ve Chicago’daki restoranını da Carmen’e bırakıyor.

Carmen ise kardeşinin mirasını devam ettirmek için elinden geleni yapıyor. Ancak bıraktığı restoran tam bir enkaz halinde ve içerisinde delice bir kaos hakim. Mike varken bile iflasın eşiğinde olan restoran Carmen geldiğinde daha da kaosa sürükleniyor.

Carmen ise inanılmaz hırslı bir genç, harika yemek yapmasının yanında kardeşine olan bağlılığı ile restoranı idare edebilmek için var gücüyle uğraşıyor. Bir yandan da kendisiyle uzun süredir konuşmayan hatta restoranında çalışmasına izin bile vermeyen kardeşinin neden restoranı ona bıraktığını anlamaya çalışıyor.

The Bear

Dizi oldukça gerçekçi bir şekilde yapılmış, restorandaki kaoslar adeta bugün bir mutfaktan çekilip alınmış gibi. Ayrıca restorandaki ekip de oldukça gerçek.

Ekip eski alışkanlıklarına bağlı kalmakta oldukça ısrarcı, Carmen ise restorana yeni bir düzen getirebilmek ve kâra geçmesini sağlayabilmek için kurulu sistemi düzeltmeye uğraşıyor. Bu durum da şef ve ekip arasında ciddi çatışmalara yol açıyor.

Restoranda İngilizce bilmediğini iddia eden İtalyan Tina, tatlı ve hamur işinden sorumlu; yenilikler konusunda diğerlerinden biraz daha açık olan Marcus, müslüman bir aşçı olan Ebraheim ve kuzen lakabıyla Richie bulunuyor. Richie aynı zamanda bu restoranın ortağı ve Mike’ın çok yakın bir arkadaşı.

Zaten dağılmış bir hayatı olan Richie, Mike’ın da vefatıyla daha da kaybolmuş durumda. Restoranda genelde yönetimde ve siparişte çalışıyor. Bu ekibe kısa bir süre sonra Carmen’in stajyer olarak aldığı Sydney dahil oluyor. Sydney Carmen’i tanıyan ve onunla çalışmak isteyen genç bir şef. Kısa sürede ekibe dahil oluyor ve ekibe zıt bir şekilde yeniliklere karşı Carmen’nin yanında ve ona yardımcı oluyor. 

The Bear dizisi

Dizi bir kaybın ardında bıraktıklarını bize gerçekçi bir yönle anlatmayı seçmiş. Dizideki özellikle mutfak sahneleri gerçek bir mutfaktan fırlamış gibi. Tüm kaos, tüm o çılgınlık bizlere oldukça iyi yansıtılmış. Dizi ayrıca ikinci sezonu için de onay almış, The Bear‘ın maceralarını izlemek için bu diziyi hepinize tavsiye ediyoruz.

--Spoiler--

Dizideki bizce en güzel bölümler elbette sona saklanmış. Özellikle yedinci bölüm gerek tek plan olmasıyla gerek içinde barındırdığı kaos ve gerginlik miktarının bu kadar iyi yansıtılmasıyla tüm eleştirmenlerden ve bizden tam not alıyor.

Bölüm Sufjan Stevens’ın Chicago şarkısıyla çok sakin bir açılış yapıyor, daha sonra mutfakta çıkan sipariş makinesinin bozulması sonucu bir sürü siparişi yetiştirme çabasıyla gerginlik artıyor, en sonunda Sydney’nin istifası ve Marcus’un işi bırakıp gitmesiyle kaos zirveye ulaşıyor. Mutfakta olabilecek kötü bir günü oldukça güzel anlatan bölüm kesinlikle inanılmaz.

The Bear Konusu

Final bölümünde ise dizide merakta bırakılan olaylar çözülüyor, ilk bölümde ortaya çıkan ve aileyi sembolize eden domates soslu makarna tekrar pişiriliyor ve böylece aile yani ekip tekrar birlikte oluyor ve çözülmeyen sorunlar çözülüyor.

Bölüm de geleceğin ön gösterimi olarak Sydney ve Carmen’in birlikte “The Bear” adlı yeni bir restoran açma isteğini göstererek bitiyor. Biz finalde olan küçük plot twist’i de çok sevdik. The Bear’ın yeni sezonu için çok heyecanlıyız.

The Bear Oyuncuları, Yönetmeni ve Müzikleri

The Bear Oyuncuları

Dizimizin yönetmeni Ramy ve Eighth Grade adlı yapımları ile bilinen Christopher Storer. Dizinin baş rolünde Shamless dizisinde Lip Gallagher karakteriyle tanınan Jeremy Allen White bulunuyor. Oyuncunun dizideki performansı eleştirmenlerce de çok dikkat çekmiş, önümüzdeki günlerde güzel ödüller alması bekleniyor. Diğer oyuncular arasında ise bu diziyle yıldızı daha da parlayan Ayo Edebiri bulunuyor. Sydney rolüyle harikalar yaratan oyuncu da eleştirmenlerin radarları arasında.

Diğer oyuncular da Ebon Moss-Bachrach, Abby Elliott, Lionel Boyce, Liza Colón-Zayas, Edwin Lee Gibson şeklinde.

Dizinin müziklerine gelirsek, müzikler oldukça farklı türlerden ve özenle seçilmiş. Restoranın kaos dolu anları için giren hızlı ve akıcı müzikler, karakterlerin yıkılış anları için onlara uygun tempoda yavaş akan müzikleri ile oldukça etkileyici. Biz de bazı sevdiğimiz müzikleri sizler için aşağıya derledik. Resimlerin üzerine tıklayarak dinleyebilirsiniz.

1- New Noise

2- Sisyphus

3- Old Engine Oil


BENZER YAZILAR

GAİN'in Yeni Dizisi: Hamlet

Ölümsüz eserlere güncel uyarlamalar yapan GAİN, bu sefer de Kaan Müjdeci yorumuyla Hamlet'i dizi haline getiriyor.

Çocukluğun Gözünden Yas Süreci: Küçük Anne

Yas süreciyle başa çıkma ve bağlanma üzerine minimal ama yoğun bir anlatıma sahip olan Küçük Anne filminin konusu ve incelemesi.


Paylaş