Facebook Reels özelliği, yerli robot Mini Ada satışta, uzayda çekilecek ilk film, 2021 Nobel Fizik Ödülleri, 6 Saat süren Facebook kesintisi, yeni Instagram video formatı, yeni GetirBiTaksi uygulaması hakkında güncel bilgiler.

Facebook'a ''Reels'' Özelliği Geldi

Facebook, bünyesinde bulunan Instagram uygulamasındaki Reels özelliğini kendi bünyesine de açtı. Reels, içinde 15 saniyeye kadar kısa videolar oluşturmanıza ve düzenlemenize imkan tanıyor.

Test aşamasında olan özellik için ilk adres Amerika oldu. Bu yeni güncelleme sayesinde artık Facebook içerisinde Reels videoları oluşturulabilecek ve paylaşabilecek. Üstelik öteki ortak özelliklerde olduğu şeklinde Instragram tarafında paylaşılan Reels videolarını Facebook’ta da otomatik paylaşılması olası olacak.

Instagram'da bulunun Reels formatında kullanıcılar videolarına müzik ve efekt ekleyebiliyor ya da kendi seslerini kullanabiliyorlar. Bu durumla ilgili geçtiğimiz ay bir açıklamada bulunan firmanın CEO’su Adam Mosseri, özellikten hemen hemen tam olarak memnun olmadığını ve TikTok’un hala bu formatta fazlaca daha ileride bulunduğunu kabul etmişti.

Yerli Robot Mini Ada İnternette Satışa Çıktı

AkınRobotics tarafınca geliştirilen yerli robot Mini online alışveriş sitelerin üzerinden 162 bin 840 liraya satışa çıkarıldı. Mini Ada, birçok özelliğe sahip, böylece değişik amaçlarla farklı alanlarda kullanılabiliyor.

Konya'da bulunan AkınRobotics tarafınca üretilen Mini Ada isimli robot satışa sunuldu. Satın almak için 12 aya kadar taksit ya da alışveriş kredisi seçeneği bulunuyor ve satın alındıktan sonra birkaç gün içerisinde kargo şirketine teslim edileceği söyleniyor. 

Ürün tanıtımı yapabilen ve dans edebilen robot bununla beraber karşılama hostesi olarak da kullanılabiliyor. 45 kilo ağırlığında ve 130 santimetre yüksekliğinde olan Mini Ada, lityum iyon pilleri yardımıyla kesintisiz 8 saat çalışabiliyor.

Robot, Türkçenin dışında Arapça, Rusça ve İngilizce de konuşabiliyor. İçerisinde bulunan tam tamına 10 motor ile Mini Ada, kol, kafa, adım atma ve yönelim hareketlerini net bir biçimde gerçekleştirebiliyor.

Üzerinde 50 adet sensörün yer aldığı Mini Ada, engelleri ayrım ederek hareketlerini yönlendirebiliyor. Ayrıca gövdesine entegre edilmiş 10.1 inç büyüklüğündeki dokunmatik monitör sayesinde insanlarla yazılı olarak da iletişim kurabiliyor.

Uzayda Çekilecek İlk Film İçin Rus Oyuncu ve Yönetmen Uzaya Fırlatıldı

5 Ekim tarihinde Rusya'da bir oyuncu ve bir yönetmenin içerisinde bulunduğu bir ekip uzaya gönderildi. Rusyanın çekimlerini başlattığı uzay filmi, bir astronotu kurtarmak amacıyla uzaya gönderilen bir doktoru anlatacak. Rusya'nın uzay ajansı olan Roscosmos açıklamasında, başrolde olan kadın doktorun, senaryoda kurtarma amacıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na gideceğini açıkladı. 

Uzay filmleri ile ilgili ilk olarak ABD bir hamle yapmıştı ve Hollywood uzay filmi planını duyuran bir açıklamada bulunmuştu. Yılın başında yapılan bu açıklamaya göre, SpaceX ve NASA bir işbirliği ile Tom Cruise'un da yer alacağı bir uzay filmi yapacağını söylemişti. Rusya da buna rakip olarak bir hamle yaptı ve Holllywood'dan önce hareket ederek bir ilke imza attı. 

Dünyanın yörügesinde çekilecek olan film için Rusya, oyuncu Yulia Peresild ile birlikte yönetmen Klim Shipenko'yu uzaya gönderdi. Eğer proje başarıya ulaşırsa uzay filmini Rusya, ABD'den önce çekmiş olacak. 

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 12 gün kalacak olan Shipenko ve Peresild'in 17 Ekim'de Dünya'ya dönmesi planlanıyor. 

2021 Nobel Fizik Ödülleri Sahiplerini Buldu

2021 Nobel Fizik Ödülü, "Küresel Isınma" vurgusu yapan bilim insanları Giorgio Parisi, Klaus Hasselmann ve Syukuro Manabe'ye verildi. İtalya, Almanya ve Japonya'ya dağılan ödüllerin ortak noktası ise Dünya'nın iklim modellemesinin yapılması ve küresel ısınmanın tahmin edilmesiydi. 

Japon bilim insanı Syukuro Manabe ve Alman bilim insanı Klaus Hasselmann, Dünya'nın iklimini modelledi ve insanlığın iklimi nasıl etkilediği konusunda küresel ısınma tahminlerinde bulundu. İtalyan bilim insanı Giorgio Parisi ise, hem sıvılarda hem de gazlarda rastgele görünen hareketlerin ardındaki "gizli kuralları" keşfetmesi sebebiyle Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü. 

6 Saat Süren Facebook, Whatsapp ve Instagram Kesintisi İçin Özür Bildirisi Gönderildi

4 Ekim tarihinde Türkiye saatiyle 18:50 civarında, Instagram, Whatsapp ve Facebook erişimi kesildi. Facebook ise, kesintiden dolayı zarar gören reklamverenler ve kullanıcılar için özür bildirisi yayınladı. 

Yaklaşık 6 saat süren bu kesinti için anlık olarak herhangi bir açıklama yapılmamıştı ve neredeyse tüm dünya, özellikle reklamverenler bundan olumsuz etkilendi. İnsanların kafasında ise hacklenme ya da kullanıcı verilerinin çalınması korkusu oluştu. 

Facebook, daha sonra yaptığı açıklamada kesintinin yönlendiricilerinde başlatılan bir yapılandırma değişikliğinin sonucunda ortaya çıktığını açıkladı. Bunun sonucu olarak da Facebook, bir süreliğine aynı dükkanların kapalı olması gibi, internete kapalı olduğunu söyledi. Facebook'a yönlendirilmesi gereken hiçbir bağlantı ona ulaşamadı ve Facebook internetin geri kalanından izole oldu. Böylece hiç kimse Facebook'un sağladığı Instagram ve Whatsapp gibi sosyal medya araçlarına erişim sağlayamadı. 

6 saat sonunda hatanın çözülmesi ile birlikte her şey normale döndü. Facebook ise dünyanın her yerinde kendisine güvenen insanlar ve işletmeler için bir özür bildirisi yayınladı. Sistemlerin çevrimdışı olduğu süre boyunca reklamların yayınlanmadığını açıkladı. Bu süreçte reklamverenlerden reklamlar için ücret alınmadığını ve alınmayacağını belirtti. 

Instagram, IGTV ile Akış Videolarını Birleştirdiği Yeni Instagram Video Formatını Duyurdu

Instagram IGTV ve akıştaki videolar tek bir formatta birleştiriyor: Instagram Video.

Instagram başkanı Adam Mosseri, bir süredir platformda daha “basitleştirilmiş bir video deneyimi” için mesajlar veriyordu. Ardından şöyle bir açıklama yapıldı:

"IGTV ve Feed videolarını Instagram Video adlı tek bir video biçiminde birleştiriyoruz. Ayrıca video oluşturmayı ve keşfetmeyi kolaylaştırmak için daha da fazla güncelleme sunuyoruz."

Instagram, IGTV'yi akış videoları ile birleştirerek Instagram Reels videolarından daha net bir şekilde ayrılan ve daha uzun bir video içeriğe sahip olan bir format geliştiriyor. Instagram Video olarak isimlendirilen bu yeni formatta şu özellikler sunuluyor: 

Burada verilecek video reklamlar için ise önizlemenin 15 saniye ile sınırlı olacağı belirtiliyor. 

Yeni video sekmesi, kullanıcı profillerindeki eski IGTV sekmesini yeni bir "oynat düğmesi" simgesiyle değiştirecek. Instagram Video formatının nasıl şekilleneceği ya da ne zaman faaliyete geçeceği hakkında kesin bir bilgi yok. 

Getir'in Yeni İş Birliği "GetirBiTaksi"

Getir, geçtiğimiz günlerde bir yenilik daha yaparak taksi çağırma uygulaması olan BiTaksi ile anlaşma yaptı. Artık Getir uygulaması içinde olan GetirBiTaksi seçeneği sayesinde kullanıcılar kolayca taksi çağırabilecek. 

Getir, ihtiyaç duyulan ürünleri en kısa zamanda getirmeyi amaç edinen bir çevrimiçi market uygulaması olarak 2015 yılında kuruldu. Başlangıcından günümüze kadar hızlı bir şekilde büyüdü ve bugün İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere ülkemizde yaklaşık 30 şehirde hizmet veriyor. Hatta yurtdışına açılarak İtalya'ya kadar uzandı. 

Getir, son dönemlerde hem yurt içinde hem de yurt dışında yaptığı yatırımlar sayesinde sık sık gündeme geliyor. Getir, BiTaksi ile anlaşarak yeni bir ortaklık başlattı ve hizmeterine yeni bir tane daha ekledi. 

Getir, BiTaksi uygulamasının %35,6’lık hisse ortağıydı. Yeni anlaşmayla bu uygulamayı kendi servislerine ekledi ve taksi çağırma özelliğini başlattı. GetirBiTaksi seçeneği sayesinde kullanıcılar artık ikinci bir uygulama olmadan herhangi bir konuma taksi çağırabilecek. 

GetirBiTaksi uygulaması şu anda yalnızca BiTaksi uygulamasının aktif hizmet verdiği İstanbul ve Ankara kentlerinde kullanılıyor. Yakın bir zamanda Getir uygulamasının kullanılabildiği tüm şehirlerde aktifleştirileceği belirtiliyor. 

Kaynaklar:

https://tr.sputniknews.com/20210930/facebooka-reels-ozelligi-geldi-1049406330.html

https://www.ntv.com.tr/amp/galeri/teknoloji/yerli-robot-internette-satisa-sunuldu-iste-fiyati,NzZflzBwp0iAGVU4E7FVxQ?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

https://later.com/blog/instagram-merges-igtv-video

https://www.facebook.com/business/news/update-about-the-october-4th-outage

https://t24.com.tr/haber/rus-oyuncu-ve-yonetmen-uzayda-cekilecek-ilk-film-icin-yolculuga-hazirlaniyor,983265

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-58802585

https://www.webtekno.com/getir-yeni-bir-is-birligi-getirbitaksi-h115896.html


BENZER YAZILAR

Yağmur Suyu Hasadı: Nedir? Nasıl Yapılır? Maliyeti ve Sistemleri

Yağmur suyu hasadının tanımı, tarihi, nasıl ve nerede yapıldığı, maliyeti, sistemleri, kullanım alanları, yönetmelikleri ve faydaları.

Banksy

Sokak sanatının esrarengiz ve anlaşılmaz gerilla sanatçısı Banksy.


Paylaş