İnternet Explorer hayatımızdan çıkıyor mu? Discord uygulaması ile ilgili gelişmeler, Google Haritalar'dan yeni özellikler, Fransa'da gençlere destek, ABD'nin ilk açık deniz rüzgar çiftliği ile ilgili haftanın gelişmelerinden 5 güncel seçki.

Discord Clubhouse’a Rakip Oluyor

Yalnızca davetle kullanılabilen popüler sesli sohbet uygulaması Clubhouse başarısıyla yeni bir akım başlattı. Genellikle oyun severlerin kullandığı iletişim platformu Discord, sosyal sohbet odalarının bulunduğu yeni özelliğini açıkladı.

Discord, Clubhouse benzeri sosyal ses odaları olan yeni özelliği Stage Channels'da tıpkı Clubhouse'da olduğu gibi moderatörler bulunuyor. Yetkili olan moderatörler biri konuşurken sesini kapatıp, kanaldan atabiliyorlar. Seyirciler konuşmak istediklerinde işaretler ile bu isteklerini belirtebiliyor söz verilir ise moderatör konuşmaya ekliyor ve anlatacaklarınızı paylaştıktan sonra seyirci kısmına geri gönderiyor. Sadece bu özelliklerle bile Discord uygulamasının geliştirdiği bu uygulama Clubhouse ile büyük benzerlikler göstermekte.

Şirket yetkilileri, daha büyük topluluklara, panellere, komedi gecelerine ev sahipliği yapmak amacıyla bu sistemi kurmak istediklerini belirtti. Bu yeni özelliğin adı Stage Discovery olarak belirlendi.

Stage Discovery özelliği ile kullanıcılar, ana sayfasında görebileceği farklı konulardaki sesli etkinliklere katılma fırsatı bulacak. 1 Haziran’da kullanıma sunulacak bu özelliğe, kullanıcılar mobil üzerinde de erişim sağlayabilecekler.

Google Haritalar’dan Yeni Özellikler

Dünya genelinde bir milyardan fazla kişi tarafından kullanılmakta olan Google Haritalar, yeni özelliklerini kullanıcılarına duyurdu.

Navigasyon uygulamaları, kullanıcıları mevcut olan en hızlı güzergahtan götürmeyi hedefliyor veya alternatif güzergahlar belirliyor. Google, özelliğin toplu taşıma istasyonları ve alışveriş merkezleri gibi öne çıkan kapalı alanlarda çalışacağını açıkladı.

Google ''ayrıntılı haritalar'' olarak adlandırdığı mevcut özelliğine harita üzerinde görebileceğiniz, yaya geçitleri, trafik ışıkları gibi detayları da ekleyeceğini açıkladı. 2021 yılının sonunda bu özelliği 50 farklı şehirde uygulayacağını duyurdu.

Bir diğer özellik ise pandemi süreci göz önüne alınarak oluşturulan ''meşgul bölge'' özelliği. Varış noktanızı belirlediğiniz bölgenin etrafında normalden daha fazla kişi yaşıyorsa sizi uyaran bu özellik ilk olarak Roma'daki İspanyol Merdivenleri'nde gösterilmiş ve aşırı yoğun olan bölge sarıyla vurgulanmıştır.

Son olarak Google Haritalar, günün saatine göre kullanıcılarına yeni özelliklerini sunacak. Örneğin, haritayı sabah saatlerinde açarsanız, barlardan çok kafelerin bulunduğu konumları görme olasılığınız daha yüksektir. Ancak uygulamayı akşam saatlerinde açarsanız tam tersini gösterecektir.

Google, bu özellikler için kesin bir tarih belirtmedi, ancak hepsi 2021 yılı içerisinde gerçekleşecek.

Internet Explorer Emekliye Ayrılıyor

Microsoft, 25 yıldan fazla süredir hayatımızda olan Internet Explorer için son kararı verdi. Şirket Internet Explorer kullanımını sona erdiriyor.

Kullanıcıların çoğu tarafından büyük ölçüde kullanılmayan web tarayıcısına verilen destek 15 Haziran 2022’de sonlandırılacak ve yerini Microsoft Edge‘e bırakacak. Internet Explorer 2022 Haziran ayı itibariyle sadece Windows 8.1, Windows 7 ve bazı sunucu işletim sistemlerinde kullanılabilecek.

Internet Explorer 2000-2005 yılları arasında %90 pazar payı ile lider durumdaydı. Bugün bu unvana Google Chrome sahip. Microsoft, internet sitesinde yaptığı paylaşımla yaklaşık 25 yıldır kullanılan Internet Explorer'ın Windows 10 işletim sistemlerinde aktif olmayacağını belirtti. Internet Explorer 1995 yılında kullanıma başlamıştı. Microsoft bir süredir Internet Explorer kullanımını sonlandırmak için adımlar atıyordu ancak 2019'da bazı güvenlik sebepleriyle bir acil durum yaması yayınlamıştı. Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre insanların %8'i hala Internet Explorer kullanmakta.

Fransa’da Gençlere Kültür Harcamaları için 300 Euro Ödenecek

Koronavirüs kısıtlamalarını sona erdirmek için hazırlanan dört aşamalı planı uygulayan Fransa'da, sinemalar, müzeler, spor merkezleri, tiyatrolar zorunlu olmayan ürünlerin satıldığı mağazalar ve kafeler ile restoranların üstü açık alanları sınırlı sayıda kapasiteyle yeniden açıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gençlere konser, sinema, müze gibi etkinlikler için bir kültür kartı verileceğini duyurdu. Macron, içerisine 300 Euro yükleneceğini duyurduğu kart için "Dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz" dedi.

2017 yılındaki seçimlerde bu kartı vaatleri arasına koyan Emmanuel Macron, sosyal medyada paylaştığı 30 saniyelik TikTok ve Instagram videolarında bu kart sayesinde gençlerin gerçekleştirebileceği etkinlikleri sıraladı.

Gençler bu kart sayesinde müzelere, sinemalara gidebilecek, dans kurslarına yazılabilecek, kitap ya da sanat malzemeleri ve müzik aletleri satın alabilecek ya da bu alanlardaki internet sitelerine online üyelik gerçekleştirebilecek.

Daha önce Fransa'nın 14 farklı bölgesinde denenen kültür ve sanat uygulaması, artık ülkenin tüm gençleri için geçerli olacak. Yaklaşık olarak 800 bin genç bu uygulamadan faydalanacak.

ABD ilk Açık Deniz Rüzgar Çitliğini Kuruyor

Beyaz Saray, ABD'nin ilk büyük açık deniz rüzgâr projesi inşaatını onayladı. Yenilenebilir enerji üretimini artırma sözü doğrultusunda büyük bir adım attı.

Vineyard Wind projesi, Atlantik Okyanusu üzerinde olan Martha’s Vineyard adasının yaklaşık 12 deniz mili uzaklığına 84 rüzgar türbini kurulmasını hedefliyor. Böylece yaklaşık 400 bin evin ihtiyacını karşılayabilecek 800 megawatt elektrik üretilecek.

ABD açık deniz rüzgar projesini hızlandırmada diğer ülkelerden daha yavaş olsa da, Biden yönetimi 11 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Vineyard Wind projesinin ülkeyi üretim hedeflerine yaklaştırmada yardımcı olacak pek çok projeden sadece birincisi olduğunu açıkladı. 2030 yılına dek açık deniz rüzgarıyla 30 gigawatt enerji üretilmesi planlanıyor. Bu hedefin 77 bin yeni iş yaratacağı ve 12 milyar dolarlık yatırım tetikleyeceği hesaplanıyor.

Açık deniz rüzgar çiftliği, Iberdorola ve Copenhagen Infrastructure Partners enerji firmaları arasında bir ortak girişim olacak. The Guardian gazetesi, rüzgar çiftliğinden 2024 yılına kadar temiz elektrik üretme planlarının yapıldığını belirtti.

Kaynakça

https://mashable.com/article/google-io-2021-maps-updates/

https://mashable.com/article/first-major-offshore-wind-farm-us/

https://www.marketingturkiye.com.tr/haberler/bir-devrin-sonu-internet-explorer-emekliye-ayriliyor/?doing_wp_cron=1621898516.2770059108734130859375

https://www.siasat.com/discords-new-feature-to-help-users-find-social-audio-rooms-2136872/

https://www.indyturk.com/node/362591/haber/fransa%E2%80%99da-gen%C3%A7lere-k%C3%BClt%C3%BCr-harcamalar%C4%B1-i%C3%A7in-300-euro-%C3%B6denecek?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle


BENZER YAZILAR

Azulejo: Portekiz’in Masmavi Dokusu

Akdeniz kültürünün bir parçası azulejonun Kuzey Afrika’dan Portekiz’e uzanan hikayesi.

2022 Oscar Ödülleri Açıklandı

2022'de 94'üncüsü düzenlenen Oscar Ödülleri, Los Angeles’taki Dolby Theatre'da yapılan törende sahiplerine ulaştı.


Paylaş