İKSV Alt Kat'tan 6-12 yaş grubu için yarıyıl tatiline özel oluşturulan çevrimiçi etkinlik programının detayları.

İKSV Alt Kat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı bünyesinde sanat ve kültür çalışmalarına katılımı ve erişim imkanlarını artırmayı amaçlıyor. Bu çerçevede 24 Ocak ve 4 Şubat 2022 tarihleri arasında 6-12 yaş grubu çocuklar için yarıyıl tatilinde eğlenmelerini sağlayacak çevrimiçi etkinlikler gerçekleştiriyor. 

2022 yılında, İKSV 50. yılını kutlayacak ve bu yılın ilk atölye programı da hem İstanbul'dan hem de Anuşka’nın Atölyesi ve Anuşka’nın Atölyesi birlikte hazırladığı “Mitolojik Hikâyeler” serisinden ilham alıyor. Seriyi izlemek için buradaki linke tıklayabilirsiniz. 

İKSV Alt Kat tarafından oluşturulan atölyeler ücretsiz olarak Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek. Fakat öncesinde atölye malzamelerinin katılımcılar tarafından temin edilmesi gerekiyor. Tüm atölyeler için lazım olan malzeme listesi, atölye öncesinde katılımcılar ile paylaşılacak. 

Rezervasyon yaptırmak ve daha detaylı bilgi almak için buradaki linke tıklayabilirsiniz. 

İKSV Alt Kat Yarıyıl Tatil Çevrimiçi Etkinlik Programı

Paribu'nun desteği ile yapılacak etkinlik programında sanatın farklı kollarından beslenen 5 yeni içerik ile birlikte toplamda 10 farklı atölye yer alacak. Bu atölyelerde yapılacak çalışmalar haritalama, gazete kültürü, mimari, müzik ve maske yapımı gibi içeriklere odaklanacak. Uzmanlar eşliğinde yürütülecek olan atölyeler çocukların yarıyıl tatillerinde sanat ve kültürle buluşmalarına vesile olacak. 

Mimari Tasarım Atölyesi: Fidias’ın Hayali 

6-8 yaş aralığı için oluşturulan Fidias’ın Hayali atölyesi, 24 Ocak Pazartesi günü saat 11.00'da; 1 Şubat Salı günü de yine aynı saatte çocuklara sunulacak. 

Hem tasarımını hem de yürütücülüğünü İKSV Alt Kat ekibinden olan sanat tarihçisi Irmak Erdurak üstleniyor. Fidias’ın Hayali mimari tasarım atölyesi ile çocuklar, Athena ve mitoloji hakkında hikayeler üzerine konuşurken, Mimar Fidias ile tanışacak. Etkinlik esnasında çocuklar Mimar Fidias'ın hayalleri ile oluşan Parthenon'u keşfederken, mimariye ve tasarıma yönelik yeni fikirler edinecekler. 

Maske Yapım Atölyesi: Medusa’nın Gizemi

6-8 yaş aralığındaki çocuklara hitap eden atölye, hem 25 Ocak Salı günü hem de 3 Şubat Perşembe günü, saat 11.00'da gerçekleştirilecek. 

Atölye Pikolo, Medusa'nın Gizemi atölyesinin tasarımını ve yürütücülüğünü üstleniyor. Maske yapım atölyesinde çocuklar, yüzyıllardır anlatılagelen mitolojik hikaye kahramanlarını daha yakından tanıyacak, bazen bir heykel, bazen bir mozaik olarak karşımıza çıkan Medusa ile birlikte Artemis, Hades, Zeus ve Athena gibi farklı mitolojik kahramanlarla da tanışacaklar. Yalnızca bu tarihi karakterleri değil, Prusias ad Hypium, Kibyra, Yerebatan Sarnıcı ve Pergamon Akropolü gibi antik kentleri de görecekler. 

Harita Atölyesi: İstanbul’un Efsanevi Yaratıkları

9-12 yaş aralığı için hazırlanan harita atölyesi, 26 Ocak Çarşamba 14.00 ve 31 Ocak Pazartesi 14.00'da gerçekleştirilecek. 

Kent tarihçisi ve Şehir Dedektifi inisiyatifi kurucusu olan Gizem Kıygı'nın yürütücülüğünde yapılacak olan İstanbul'un Efsanevi Yaratıkları atölyesi; hakkında çok fazla anlatı, efsane ve masal duyduğumuz İstanbul'un sihirli yaratıklarını çocuklarla birlikte keşfedecek. Çocuklar, İstanbul masallarında duydukları yaratıkları tayıyacak ve yaşadıkları söylenen yerleri bu masallarla birlikte çevrimiçi bir harita üzerinde gezecekler. Gezi sonunda hep beraber yeni sihirli yaratıklar hayal edecekler ve yepyeni bir İstanbul haritası oluşturacaklar. 

Gazete Atölyesi: Çocukların Şehir Postası

9-12 yaşındaki çocuklarla birlikte yapılacak olan etkinlik, 27 Ocak Perşembe ve 2 Şubat Çarşamba olmak üzere iki farklı zamanda, 14.00'da gerçekleştirilecek. 

Hem yürütücülüğünü hem de tasarımcılığını çocuk çalışmaları uzmanı Ceren Suntekin’in yapacağı gazete atölyesi ile çocuklar, dijital gazetelerin hazırlık süreçlerine eşlik edecek. Aynı zamanda yaşadıkları şehirler için bireysel gündemlerini belirleyecekler. Böylece yaşadıkları kenti kendi perspektiflerinden değerlendirerek bireysel düşüncelerini yazı ya da çizim yoluyla aktaracaklar. Bu üretimler ile hazırlanacak posta, atölye bitiminde tüm çocuklarla paylaşılacak. 

Müzik Atölyesi: Zephyros’un Melodik Rüzgarları

Müzik atölyesi, 6-8 yaş için 28 Ocak Cuma günü, saat 11.00'da; 6-8 yaş için 28 Ocak Cuma günü saat 14.00'da düzenlenecek. 

İKSV'nin kurduğu Birlikte Güçlü Sesler Çocuk Koroları’nın şefi olan Zeynep Eren Kovankaya tarafından tasarlanan bu atölyede her çocuk, ilk aşamada bir mitolojik hikayeden esinlenerek bir kahraman hayal edecek. Anlatılan bu hikayelerle müzikal bir dünyaya adım atacaklar. Şarkı söylerken de kullanılan beden, nefes ve ses üçlüsünü düşünerek müzik keşfi yapacaklar. Buna ek olarak çocuklar, hayal ettikleri kahraman için bir tılsım ya da anahtar tasarlayacak. 


BENZER YAZILAR

Puantiye Kraliçesi Yayoi Kusama ve Benekli Dünyası

Eserlerinde puantiyeler kullanmasıyla tanınan Yayoi Kusama, “avant-garde” sanatının en büyük temsilcilerinden.

Sevgililer Günü Nedir?

Her yıl 14 şubat denilince hiç kuşkusuz hepimizin aklına gelen ilk şey ''Sevgililer Günü''. Gelin hep birlikte bu günün ortaya çıkışından günümüze uzanan hikayesini ele alalım.


Paylaş