Western ve yol filmi gibi klasikleşmiş türlere özgün imzasını atan Kelly Reichardt’ın son filmi, İlk İnek (First Cow) MUBI'de.

Türkiye prömiyerini MUBI-Sinematek/Sinema Evi işbirliğinde, 7 Temmuz’da Kalamış Parkı’nda “Yıldızlar Altında Sinema”da yapan dram filmi 9 Temmuz'da MUBI’de gösterime girdi. 14 Temmuz'da da "Bize Her Gün Festival" mottosuyla yola çıkan Başka Sinema’nın haftalık özel gösterimleri Başka Çarşamba’da yer alacak.

İlk İnek Filminin Konusu

1820'lerde, suskun, yalnız ve yetenekli bir aşçı(Cookie Figowitz) batıya, Oregon Bölgesi'ne gider ve burada servetini arayan Çinli bir göçmenle(King Lu) tanışır. İkisi, zengin toprak sahibinin -bölgedeki ilk ve tek- ödüllü Jersey ineğinden süt çalmak için tehlikeli bir plan yapar.

Kelly Reichardt, bir ineğin sütü etrafında gelişen olayları, hem dostluğa dair incelikli bir öyküye hem de Amerikan tarihinde belirli bir dönemin tasvirine dönüştürüyor, uzun yıllar unutulmayacak bir ustalık eserine imza atıyor.

Amerikalı yönetmenin adını sinemaseverlere duyurduğu Geçmiş Zaman Olur Ki (Old Joy) ile Wendy ve Lucy gibi önemli filmleri de Temmuz ayında yine MUBI’de olacak.

First Cow Fragman

Senarist ve Yönetmen

İlk ineğin yönetmen, kurgu ve senarist koltuğunda Kelly Reichardt oturuyor. Jonathan Raymond'un "The Half Life" isimli romanından uyarlanan seneryoya yazar da dahil olmuş. 

Oyuncular

John Magaro: Cookie Figowitz

Orion Lee: King Lu

Toby Jones: Chief Factor

Alia Shawkat: Woman with dog

René Auberjonois: Man with Raven

Scott Shepherd: Captain

Gary Farer: Totilicum

Ewen Bremner: Lloyd

Stephen Malkmus: Fiddler

Dylan Scott Smith: Jack

Clayton Nemrow: Clyde

First Cow Adaylıkları

İlk İnek yayınlandıktan sonra 14 farklı ödül için aday gösterildi. Adaylıkların listesi ise şu şekilde:

İlk İnek-First Cow Nereden İzlenir?

İlk İnek filmini MUBI platformundan ve canlı gösterimlerin yapıldığı mekanlardan izleyebilirsiniz. Gösterim programı ile ilgili ayrıntılar yazının devamında.

Soru-Cevap Seansı

Filmi MUBI’de izleyenler, kapanış jeneriğinin ardından yönetmen Kelly Reichardt ve  Londra’nın en büyük feminist film festivali Bechdel Test Fest’in kurucusu Corrina Antrobus’un gerçekleştirdiği soru-cevap bölümünü de izleme fırsatı bulacak.

İlk İnek-First Cow Gösterim Programı

14 Temmuz: Başka Çarşamba (Antalya, Balıkesir, Bursa, Düzce, Eskişehir, Kocaeli)

18 Temmuz: Başka Bir Şans (Kadıköy Kadıköy, Beyoğlu Beyoğlu, Ankara Arcadium, İzmir Karaca)

23 Temmuz: Maximum UNIQ Açıkhava Gösterimi


BENZER YAZILAR

GAİN'in Yeni Dizisi: Hamlet

Ölümsüz eserlere güncel uyarlamalar yapan GAİN, bu sefer de Kaan Müjdeci yorumuyla Hamlet'i dizi haline getiriyor.

Niro'nun Oyunculuğuyla Taçlanan Film: Taxi Driver

1976 yapımı Taxi Driver filminin incelemesi.


Paylaş