Başarılı oyuncu Julianne Moore'un başrolünde oynadığı Still Alice, Far From Heaven ve Safe filmi hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

1) Still Alice (Unutma Beni) - 2014

Still Alice Filmi Hakkında 

Yapıt 2007 senesinde Lisa Genova’nın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Filmin dünya prömiyeri 8 Eylül 2014 yılında Toronto Uluslararası Film Festivalinde yapılmıştır. Still Alice, National Board of Review tarafından yılın en iyi on bağımsız filmi arasında yer almıştır. Ayrıca, yapıt gişede 43.9 milyon hasılat elde etmiştir. En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazanan Moore'un performansıyla övgüyle karşılandı. Akademi Ödülü'nü Mart 2015'te ALS'den ölen Glatzer'e adamıştır.

Still Alice Filminin Konusu

Yapıt Alzheimer hastalığını ele alıyor. Columbia Üniversitesi'nde dilbilim profesörü olan Alice Howland (Julianne Moore), 50. yaş gününü doktor kocası John ve üç çocuğuyla kutluyor. Birkaç belirti gösterdikten sonra anlattığı ders sırasında birkaç kelimeyi unutmak gibi doktoru ona Alzheimer teşhisi koyuyor. Çocukları da onlarda da hastalığın olma riskine karşı genetik bir teste giriyorlar. Zamanla hastalık ilerliyor ve Alice zamanla işini de kaybediyor. Filmde Alice’in hastalığının ilerlemesi ve ailesi ile olan iletişimine şahit oluyoruz.

Tür: Dram

Yönetmen: Richard Glatzer, Wash Westmoreland

Müzik: Ilan Eshkeri

IMDb: 7.5/10

Rotten Tomatoes: %85

Beyazperde: 3.7/5

Still Alice Fragmanı

Still Alice Oyuncuları

Julianne Moore - Alice Howland

Alec Baldwin - Dr. John Howland

Kristen Stewart - Lydia Howland

Kate Bosworth - Anna Howland-Jones

Hunter Parrish - Tom Howland

Erin Darke - Jenny

Shane McRae - Charlie Howland-Jones

Still Alice İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Still Alice Hakkında Bilinmeyenler

2) Far from Heaven (Cennetten Çok Uzakta)- 2002

Film Hakkında

Cennetten Uzakta filminin prömiyeri, Moore'un En İyi Kadın Oyuncu dalında Volpi Kupası'nı kazandığı ve görüntü yönetmeni Edward Lachman'ın Üstün Bireysel Katkı için bir ödül kazandığı Venedik Film Festivali'nde yapılmıştır. Yapıt eleştirmenlerden olumlu dönüşler almıştır. Ayrıca film dört dalda Oscar'a aday gösterilmiştir: Başrolde En İyi Kadın Oyuncu (Julianne Moore), En İyi Orijinal Senaryo (Todd Haynes), En İyi Görüntü Yönetimi (Edward Lachman) ve En İyi Orijinal Müzik (Elmer Bernstein). Ek olarak, Venedik Film Festivali'nde film Altın Aslan'a aday gösterilmiştir.

Filmin Konusu

Televizyon reklamcılığı ile ilgilenen bir şirket olan Magnatech'te başarılı bir yönetici olan Frank (Dennis Quaid) ile evli olan Cathy Whitaker (Julian Moore) mükemmel bir eş, ev kadını ve annedir. Bir röportaj verirken bahçede siyahi bir adam görür önce tedirgin olurlar ardından dışarı çıkınca eski bahçıvanın oğlu ve yeni bahçıvanları Raymond Deagan ile tanışır. Frank'in geç saatlere kadar çalıştığı bir gece, Cathy akşam yemeğini ofiste ona götürmeye karar verir. Cathy kocasını başka bir adam ile öpüşürken yakalar. Bunu hastalık olarak nitelendirirler ve doktora giderler. Frank hislerini bastırabilecek midir? Cathy ile olan ilişkisi nasıl etkilenecektir. Ayrıca Raymond ile arkadaş olan ve belli bir süre sonra ona aşık olan Cathy toplum tarafından çok hoş karşılanmaz. Film toplumdaki ırkçılık ve insanların heteroseksüelliğe olan bakış açısını ele alır. 

Tür: Melodrama/ Dram

Yönetmen: Todd Haynes

Müzik: Elmer Bernstein

IMDb: 7.4/10

Rotten Tomatoes: %87

Beyazperde: 3.5/5

Far From Heaven Fragmanı

Far From Heaven Oyuncuları

Julianne Moore - Cathy Whitaker

Viola Davis - Sybil

Dennis Quaid - Frank Whitaker

Dennis Haysbert - Raymond Deagan

Patricia Clarkson - Eleanor Fine

James Rebhorn - Dr. Bowman

Celia Weston - Mona Lauder

Far From Heaven İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Far From Heaven Hakkında Bilinmeyenler

3) Safe - 1995

Film Hakkında

Safe filminin dünya prömiyeri 25 Ocak 1995'te Sundance Film Festivali'nde yapılmıştır. Sony Pictures Classics, filmin dağıtım haklarını almıştır ve filmi 23 Haziran 1995'te sınırlı sayıda piyasaya sürmüştür. Safe, Todd Haynes tarafından yazılıp yönetilmiştir. Julianne Moore'un başrolünde oynadığı 1995 İngiliz-Amerikan psikolojik drama filmidir. 1987'de, Los Angeles'ta, etrafındaki çevrenin neden olduğu gizemli bir hastalığa yakalandığında monoton hayatı aniden değişen bir banliyö ev kadınını konu alıyor.

Filmin Konusu 

Safe; Carol White (Julianne Moore) adında bir kadının hayatını konu alıyor. Carol Los Angeles’ta yaşayan bir ev hanımıdır ve gününün çoğunu bahçıvanlık, aerobik ve arkadaşları ile görüşerek geçirir. Burun kanaması ve kontrolsüzce öksürmek, nefes alamamak gibi bazı semptomlar gösteren Carol doktora gider ve psikoterapi seanslarına katılır, ancak doktorlar bu semptomları iyileştiren bir çözüm bulamazlar. Toplumu ona karşı kayıtsız davrandığında hastalığıyla birlikte çok yalnız kaldığını fark eder ve oradan taşınır.

Tür: Melodrama/ Dram

Yönetmen: Todd Haynes

Müzik: Brendan Dolan; Ed Tomney

IMDb: 7.2/10

Rotten Tomatoes: %87

Beyazperde: 3.4/5

Safe Film Fragmanı

Safe Oyuncuları

Julianne Moore - Carol

Xander Berkeley - Greg

Dean Morris - Mover

Susan Norman - Linda

Jodie Markell - Anita

Martha Velez - Fulvia

Safe İzleyeci Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Safe Filmi Hakkında Bilinmeyenler

Kaynaklar 

https://www.imdb.com/title/tt3316960/

https://www.imdb.com/title/tt0297884/

https://en.wikipedia.org/wiki/Still_Alice

https://www.imdb.com/title/tt0114323/

https://en.wikipedia.org/wiki/Far_from_Heaven

https://en.wikipedia.org/wiki/Safe_(1995_film)


BENZER YAZILAR

Can Evrenol: Korku Evreninin Uzayı

Can Evrenol filmlerinin Clive Barker başta olmak üzere kullandığı referanslar ve Psikolojik-Sosyolojik alt metinleri.

The Crow

Ardından üç devam filmi çekilmiş olan The Crow ve trajik ölümü ile anılan Brandon Lee.


Paylaş