Farklı malzemelerle evde deneyebileceğiniz kokteyl seçenekleri

Belli ölçülerde, çeşitli içkilerin veya meyve sularının karıştırılmasıyle yapılan içeceklere kokteyl denir. Amerika’da ortaya çıktığı biliniyor. İngilizce “cocktail” kelimesinden doğmuş olup anlamı "horoz kuyruğu"dur. Yapılan araştırmalara göre 11.000 kokteyl Uluslararası Barmenler Birliği'nde, 7.000 çeşit de İngiliz Barmenler Odası'na kayıtlı.

Kokteyller Nasıl Hazırlanır ve Nelere Dikkat Edilir?

Kokteylleri isterseniz kendi evinizde de hazırlayabilirsiniz. Martini, gintonic gibi kokteyller haricinde tek ihtiyacınız bir shaker, küçük bir bardak ve de birleştireceğiniz içecekler. Kokteylinizi hazırlarken amacınızın tadının ve de kokusunun güzel oluşu olduğunu unutmamalıyız. Doğru oranda karıştırmak çok önemli.

Önceliğiniz bir ana içki belirlemek olmalı. Genellikle vodka, tekila rom gibi yüksek alkollü içkiler ana içki olarak adlandırılır. Ana içkiyle karıştırmak üzere yardımcı içki belirlemek ikinci adımınız olmalı. Yardımcı içki yerine aromalı meyve suları ya da acı soslar ile alkolü yumuşatabilirsiniz. Belirledikten sonra, reçeteye göre karıştırmalı bir bardağa aktarmalısınız. Bardağınızı garnitürle süslemeyi unutmamalısınız. İçeriğe uygun seçilmiş ve abartısız olan garnitürünüzü bardağınızın üstüne yerleştirebilirsiniz.

Mutlaka Denemeniz Gereken 10 Kokteyl

1- Margarita

Gideceğiniz bütün mekanlarda bu kokteyli bulabilirsiniz. Hatta tekila ve limon suyunu karıştırarak bu kokteyli siz de evinizde yapabilirsiniz. Sunum olarak da cam bir bardağın içine buz ve kenarına meyve dilimi ekleyebilirsiniz.

2- Martini

Beyaz şarap seviyorsanız kesinlikle denemelisiniz. Beyaz şaraba, su, baharat, kokulu bitkiler ve karamelin eklenmesiyle hazırlanıyor. Alkol oranı genellikle %15-%20 arasındadır. Kendine özel kadehi vardır. Geniş ve sığ olmalı.

3- Bellini

Şampanya ve şeftali püresinin inanılmaz birleşiminden oluşan bu kokteyli şampanya içmeyi sevenlere öneriyoruz.

4- Mojito

Küba’nın geleneksel kokteyli olarak da biliniyor. 5 malzemeyle hazırlanıyor: şeker, misket limonu, soda, nane ve rom. Kullanılan şeker ve garnitür olarak seçilen yeşil naneyle romun sert olan tadını hafifletiyorsunuz.

5- Piña Colada

İsminden de anlayabileceğiniz bu kokteyl İspanyol mutfağından gelmiştir. Piña , İspanyolca ananas demektir. Orta ve Latin Amerika’da çok popüler. Tatlı olan bu kokteylin içinde hindistan cevizi yağı, rom ve isminden de gelen ananas suyu var.

6- Sex On The Beach

Yediden yetmişe herkesin içebileceği bu kokteyl, Uluslararası Barmenler Birliği'nde resmi kokteyller arasındadır. Türkiye’de vodka, tequila, nar şurubu (grenadine) ve portakol suyundan yapılıyor olsa da diğer ülkelerde schweppes ve kızılcık suyu da kullanılıyor.

7- Julep

Amerika’da buz, şeker ve nane ile yapılıyor. Ana içecek olarak da viski kullanılıyor. İki ayrı bardakta hazırlanılan bu kokteyl genellikle nane yaprağı ve üzüm ile servis ediliyor.

8- Pousse Cafe

Fransa’da doğmuş olan bu içki, rengarenk likörlerin diğer içeceklerle bir bardakta heterojen şekilde üst üste eklenmesiyle yapılıyor. Amerika’da Rainbow Cocktail olarak adlandırılıyor. Çok dikkat gerektiren bir içkidir. Likorlerin birbirine karıştırılmaması için kokteyl master kullanılır.

chemex

9- Cosmopolitan

Ana içki olarak vodka kullanılıyor olup içerisine limon ve kızılcık suyu da ekleniyor. En önemlisi ise içine portakal likörü (Cointreau) eklenilmesi. Limon dilimiyle servis ediliyor. Ferah ve lezzetinden dolayı her mevsim içebileceğiniz kokteyller arasına girebilir.

10- Long Island Iced Tea

Adından da anlayacağınız üzere içeresinde soğuk çay bulunuyor. Genellikle bergamot kullanılıyor. Ayrıca diğer kokteyllerden farklı olarak içerisinde farklı ve fazla sayılarda alkol kullanılıyor. Likör, tekila, cin ve rom bu kokteylin temelini oluşturuyor.

Bütün bu kokteylleri ister alkollü ister alkolsüz tercih edebilirsiniz. Damak zevkinize göre de değişiklikler yapabilabilir. 

 

Kaynaklar:

https://ibrahimtasblog.wordpress.com/2015/10/19/kokteyl-nedir-kokteyl-nasil-yapilir-ve-kokteyl-yapmanin-puf-noktalari/

https://www.barokulu.com/kokteyl/kokteyl-nedir-kokteyl-hazirlarken-nelere-dikkat-etmeli

https://onedio.com/haber/bazi-kokteyler-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-352023

https://nereye.com.tr/yaz-aylarinin-en-cok-tercih-edilen-kokteylleri/

 


BENZER YAZILAR

Jamaika Ve Mavi Dağ Kahvesi

Dünyanın en pahalı kahvelerinden biri olan ve adını yetiştiği yer olan Jamaika’dan alan Jamaika Blue Mountain Coffee ve vatanı.

Procope: Paris'in en eski kafesi

Café Procope Paris'in hala açık olan en eski kafesi. Jean Jacques Rousseau, Denis Diderot, Paul Verlaine gibi bir çok önemli filozof ve yazar Cafe Procope'da vakit geçirmiş.


Paylaş