Dünyanın en ünlü ressamlarından biri olan Vincent Van Gogh'u onun sanatıyla anlatan 2017 yapımı film.

Günümüzde en başarılı ve popüler ressamlardan biri olarak kabul edilen Vincent Van Gogh birçok filme ve diziye ilham oldu diyebiliriz. Fakat bu filmler genellikle Van Gogh’un hayatını ele alan içeriklere sahiplerdi.

Tamamen el yapımı sayılabilecek Loving Vincent filmi, Vincent Van Gogh’un hayatını, onun ölümü ve sonrasını ele alarak işledi. Film, animasyon, drama ve biyografi türlerinde.

Loving Vincent’tan yaklaşık bir sene sonra vizyona giren ve Van Gogh karakterini ünlü oyuncu Willem Dafoe’nun hayat verdiği film “At Eternity’s Gate” ve “Sherlock” dizisinden tanıdığımız oyuncu Benedict Cumberbatch’in Van Gogh’a hayat verdiği belgesel-film “Van Gogh: Painted with Words” gibi filmler olsa da Loving Vincent, sinema tarihinde ilk kez yapılan bir şeye imza attı.

Film, 29 Aralık 2017’de Türkiye’de vizyona girdi. En iyi animasyon film dalında 90. Akademi Ödülleri’nde Oscar’a ve 71. BAFTA ödüllerinde aday oldu. IMDb’de 7,8 ve Rotten Tomatoes'da %84 notu bulunuyor.

Loving Vincent Konusu

Film ünlü ressam Vincent Van Gogh’un ölümünden sonra başlar. Babası Van Gogh’un postacısı olan Armand Roulin isimli genç, ressamın erkek kardeşi Theo Van Gogh’a son postasını iletmek için, ressamın da hayatını kaybettiği yer olan Auvers-sur-Oise‘a gider. Fakat Armand kendini Van Gogh’un etkisini bıraktığı şehirde onun ölümünü araştırırken bulur. Bir girdabın içine giren Armand ünlü ressamın ölümünün ardından akıllarda kalan ve kendi aklında da oluşan sorulara cevap aramaya çalışır. Fakat Armand araştırdıkça ve farklı insanlardan Van Gogh’un kişisel hayatı ile ilgili bilgiler aldıkça herkesin, Van Gogh’un hayatını farklı bir şekilde algılamasından gelen bambaşka bakış açılarını fark eder. Ünlü ressamın hayat hikayesini farklı bakış açılarından dinleyen Armand, ressamın hayat hikayesini aldığı bilgilerle kendisi oluşturmalıdır. Film, dönemin de önemli isimleri olan ve ressamla da arkadaş olan Pére Tanguy, Paul Gaugin gibi isimlere, Van Gogh’un resimleri üzerinden yer veriyor.

Filmde Douglas John Booth, “Game of Thrones” ve “Black Mirror” gibi dizilerden tanıdığımız Jerome Flynn, 26 Nisan 2021 tarihinde kaybettiğimiz ve "Harry Potter" filmlerinde izlediğimiz Helen McCrory ve yönetmen Wes Anderson’ın yeni filmi “The French Dispatch” filminde de izleyeceğimiz Saoirse Ronan da oyuncu kadrosunda bulunuyor.

Loving Vincent Fragmanı

Loving Vincent Oyuncuları 

Robert Gulaczyk - Vincent van Gogh

Jochum ten Haaf - Vincent van Gogh (voice)

Douglas Booth - Armand Roulin

Jerome Flynn - Paul Gachet

Saoirse Ronan - Marguerite Gachet

Helen McCrory - Louise Chevalier

Chris O'Dowd - Postman Joseph Roulin

John Sessions - Père Tanguy

Eleanor Tomlinson - Adeline Ravoux

Martin Herdman - Gendarme Rigaumon

Robin Hodges - Lt. Milliet

Josh Burdett - the Zouave

Holly Earl - La Mousmé

Graham Pavey - Mr Ravoux

Piotr Pamula - Paul Gauguin

Cezary Lukaszewicz - Theo Van Gogh

Loving Vincent Film Müzikleri

Dünya’nın İlk Tablolardan Oluşan Uzun Metraj Filmi

Loving Vincent ressamın hayatını gösterdiği farklı bakışından çok, tamamen el çizimi olmasıyla da öne çıkıyor. 100’den fazla ressamın elinden çıkan film, izleyenlere adeta bir görsel şölen sunuyor. Filmin 65 bin sahnesinin her biri Vincent Van Gogh’un kendi tarzında yağlı boya ile yapılmış. 20 ülkeden tam sayısı 125 olan sanatçılar, Polonya’ya film üzerinde çalışmaya gitmiş. Yağlı boya tabloları çizen ressamların %60’tan fazlası ise kadın sanatçılar.

Rotoskop (Rotoscoping) oyuncuların canlandırmakta olduğu karakterlerin karelerle alınan görüntülerini farklı arka planlara ve ortamlara koyma tekniğidir. Loving Vincent da bu rotoskop tekniğiyle çekilmiş bir film.  

Filmin önemli noktalarından biri ise, film ressamın birçok resmini de sahnelerinde içeriyor. Film çizilirken konusu geçen insanlar yine Van Gogh’un kendi tablolarından esinlenilmiş fakat sadece onları seslendiren oyunculardan örnek alarak çizilmiş. Bütün karakterler aktörler tarafından, özel olarak Van Gogh’un tabloları gibi görünmesi için oluşturulmuş setlerde çekilmiş. Filmdeki renkli şimdiki zaman sahneleri Van Gogh’un tablolarından esinlenilmiş olsa da, geçmişi anlatan siyah beyaz sahneler o zamanlardan kalma fotoğraflardan esinlenilmiş.

Vincent Van Gogh ve Ölümü

21. yüzyılda çok popüler olan ve özellikle de “Starry Night” (Yıldızlı Gece) resmiyle sanat tarihinde büyük bir yere sahip olan Vincent Van Gogh’un resim yapmaya başlamasıyla ölümü arasında geçen 8 senede 800’den fazla resim yaptı. Fakat bu 800 resimden hayatı boyunca yalnız birini satabildi.

Van Gogh’un kendi kulağını kestiği bilinen bir bilgi ve yaşadığı süre boyunca birçok psikolojik rahatsızlıkla da hayatını sürdürdü. Van Gogh 27 Temmuz 1890’da kimsenin de olaya tanık olmadığı bir noktada kendini silahla vurdu. Olay kimse tarafından görülmediği için kendi kendini vurduğu kesin olarak da bilinmiyor. O sırada yaşamakta olduğu kent olan Auvers-sur-Oise’deki evine döndü fakat kentte cerrah bulunmadığı dolayısıyla kurşun çıkarılamadı. 37 yaşında olan Vincent, vurulduktan yaklaşık 30 saat sonra hayatını kaybetti.

Fakat ölmeden kısa bir süre önce çok yakın olduğu ve kitap haline getirilen mektuplarını da okuyabildiğimiz erkek kardeşi Theo Van Gogh onu görmeye geldi. Söylenene göre son kelimeleri "La tristesse durera toujours" (Keder sonsuza kadar sürecek) oldu. Yaşadığı kente gömülen Vincent Van Gogh’un ölümünden sonra zaten hasta olan ve sağlığı da gittikçe bozulan Theo Van Gogh da 25 Ocak 1891 de hayatını kaybetti. Theo’nun eşi Johanna Van Gogh-Bonger, Theo’nun mezarını ilk gömüldüğü yer olan Utrecht'ten alıp, Vincent’ın gömülü olduğu Auvers-sur-Oise'a getirtti.

Van Gogh, unutulmaz eserleriyle gündelik hayatımızın bile bir parçası haline geldi. Sokağa çıktığımızda bile bir köşede onun herhangi bir eserini bir eşyanın üzerinde görmemiz mümkün.  Bir empresyonist olan Van Gogh’un hayatını ve gizemli sayılabilecek ölümünü ele alan Loving Vincent, hem izleyicilere sunduğu görsel şöleni ve el yapımı olduğuna inanamayacağınız sahneleriyle kesinlikle izlemeye değer bir film.

Kaynakça

- https://tr.wikipedia.org/wiki/Vincent_van_Gogh

- https://www.rottentomatoes.com/m/loving_vincent

- http://lovingvincent.com/

- https://www.imdb.com/title/tt3262342/


BENZER YAZILAR

Hakikatin ve Gerçekliğin Işığında: Elly Hakkında

Bir grup arkadaşın gittikleri bir hafta sonu tatilinde Elly isimli kadının kaybolması ve bununla birlikte ortaya çıkan birçok gerçeklik sorunsalına odaklanan 2009 yapımlı İran filmi.

GAİN Belgesel ve Program Önerileri

Yaşamın yoğun temposunda birkaç dakikalık programlara şöyle bir göz atayım diyenler için GAİN yapımları...


Paylaş