Lin Manuel Miranda’nın yönetmenliğini üstlendiği, Andrew Garfield’ın başrolünde olduğu otobiyografik bir müzikalden beyaz perdeye uyarlanmış olan Tick, Tick... Boom! hakkında bilgiler ve yorumlar.

94. Akademi Ödülleri’nde adaylıkları bulunan Tick Tick Boom 2021’in öne çıkan filmlerindendir. 90’lı yılların önemli müzisyeni Jonathan Larson’ın hayatını müzikal bir film olarak anlatan Tick Tick Boom, 19 Kasım'da Netflix’te yayınlandı. Dilerseniz Filmmodu sitesinden de izleyebilirsiniz.  

Tick Tick Boom Fragman 

Yönetmen: Lin Manuel Miranda 

Süre: 115 dakika 

Oyuncular: Andrew Garfield,  Joshua Henry, Alexandra Shipp, Vanessa Hudgens, Robin de Jesus, MJ Rodriguez, Judith Light 

Tick Tick Boom IMDb 

IMDB Puanı: 7.5 

Metascore Puanı: 74

Letterboxd Puanı: 3.9 

Tick Tick Boom Konusu Nedir?

Hayatındaki en büyük tutkusu müzik olan Jonathan Larson’ın 90’lı yıllarda yazdığı müzikalinin Steven Levenson tarafından beyaz perdeye uyarlanmış hali olan Tick Tick Boom, Jonathan Larson’un başarıya ulaşma yolunda yaşadığı zorlukları anlatıyor. Lin Manuel Miranda’nın ilk yönetmenlik tecrübesi olan bu film, Andrew Garfield’ın başarılı performansıyla birlikte birçok sosyal mesajlar içeriyor. Aslında otobiyografik bir sahne gösterisi olan Tick Tick Boom, 90’lı yılların trajik hastalığı AIDS ile alakalı mesajların yanı sıra bir müzisyenin hayata devam etme ve başarma çabasını gösteriyor. Tick Tick Boom, Jonathan Larson’un 30’lu yaşlara gelmeden Broadway’de adını duyurmak istediği hayatını yaşadığı tüm zorluklarıyla birlikte gerçekçi bir şekilde anlatıyor.

Jonathan Larson Kimdir? 

Gerçek hayattan uyarlama olan Tick Tick Boom’un başkarakteri olan ve Andrew Garfield tarafından canlandırılan Jonathan David Larson Şubat 1960 doğumludur. Söz yazarı, besteci ve oyun yazarıdır. 30’lu yaşlarına gelmeden Broadway’de olmak isteyen Larson’un ilk sahnelendiği müzikali Sacrimmoralinority’dir. 1983 ve 1990 yılları arasında George Orwell’in Bin Dokuz Yüz Seksen Dört kitabından uyarlama olan Superbia’yı yazdı fakat hiçbir zaman gösterime giremedi. 1990’da filmin isminin alındığı Tick Tick Boom müzikalini yazdı. 1991’de 30/90 adında otobiyografik bir rock monoloğunu hazırladı. Jonathan Larson’ın en ünlü müzikali olan Rent, 1993’te New York Theatre Workshop'ta sahnelenmiş bir okuma olarak başladı. 

Jonathan Larson 1996’da 35 yaşında beklenmedik bir sabah ölü bulundu. Teşhis edilmemiş Marfan sendromunun neden olduğuna inanılan bir aort diseksiyonu geçirdi. Kariyeri için oldukça çok çalışan Larson, Rent müzikalinin Broadway’de parlamasını göremedi. Rent müzikali on iki yıl boyunca Broadway’de kalarak devamlı sahne alan en uzun Broadway müzikallerinden biri oldu. Rent, 2005 yılında beyaz perdeye de uyarlandı. Bu önemli müzikallerin eşsiz yazarı Jonathan Larson her ne kadar erken yaşta vefat edip bu gelişmeleri göremese de birçok prestijli tiyatro ödüllerinden ödüller almıştır. 

Tick Tick Boom Oyuncuları ve Yönetmeni Hakkında

Andrew Garfield 

İnanılmaz Örümcek Adam’dan tanıdığımız filmin baş karakteri Andrew Garfield, gerçekten yakışıklılığıyla değil yeteneğiyle adını duyurabileceği bir işe imza atmış. Tick Tick Boom’da canlandırdığı Jonathan Larson rolü için uzun bir süre ses eğitimi almış. Filmden de gördüğümüz üzere Tick Tick Boom’un müziklerini seslendiren Andrew Garfield, ses konusunda kendini oldukça geliştirmiş.  

Lin Manuel Miranda

Filmin yönetmeni Lin Manuel Miranda, Hamilton ve In The Hights müzikalleriyle oldukça tanınmış bir aktördür. 1 Pulitzer Ödülü (Pulitzer ödülü; gazetecilik, müzik ve edebiyat alanında verilen saygın bir ödüldür.), 1 Emmy, 2 Grammy ve 3 Tony ödülünü kazanan Lin Manuel Miranda oldukça tanınmış bir Broadway yazarıdır. 

Tick Tick Boom Müzikleri

Filmdeki diğer oyuncular da sahnelere eğlence katmış ve gerçekten bir müzikal izliyormuş gibi hissediyor insan. Jonathan Larson’ın yazdığı, Andrew Garfield’ın film için seslendirdiği önemli birkaç şarkıyı ve filmdeki sahnelerini sizin için derledik. 

30/90 

Larson, 30’lu yaşlara gelmeden hayattaki hedeflerini başarmak istediğini anlatıyor. Filmdeki sahnenin altına da Jonathan Larson’un gerçek hayatta 30/90’yı seslendirdiği videoyu dilerseniz izleyebilirsiniz. 

Boho Days 

Therapy 

Tick, Tick... Boom! Soundtracks

Tick Tick Boom Aldığı Adaylıklar

2021’in öne çıkan filmlerinden biri olan Tick Tick Boom, 2022 senesinde de adını sıkça duyacağımız bir film. Lin Manuel Miranda’nın da başarılı yorumuyla birlikte bu seneki birçok prestijli film ödüllerinde adaylar arasında yerini koruyor. Oscar Ödülleri’nde, Satellite Ödülleri’nde, Altın Küre Ödülleri’nde ve Film Eleştirmenleri Ödülleri’nde adaylıkları bulunmaktadır.

Tick Tick Boom, Oscar Ödülleri’nde En İyi Film Kurgusu ve Andrew Garfield’ın başarılı performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında iki adet adaylığı bulunmakta. Filmdeki oyunculuğuyla Garfield’ın ödülü kazanması bekleniyor. 

Film Eleştirmenleri Ödülleri’nde ve Altın Küre Ödülleri’nde de yine aynı şekilde En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu dalında diğer başarılı filmlerle birlikte yarışmakta. 

Tick Tick Boom İzleyici Yorumları 

Birçok prestijli ödül ve jüri adaylarının beğenisini kazanan bu film, pek çok izleyici tarafından da takdir aldı. Sizin de fikirlerinizin şekillenmesi amacıyla birkaç izleyicinin yorumlarını derledik. İyi Ki Görmüşüm okuyucuları olarak sizin de yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. 

‘’Kaliteli bir müzikal olmuş andrew güzel kaldırmış rolü farklı bir tip ona iyi gelmiş. Güzel bir yeteneği daha görmüş olduk.’’ – aysecy Sinemalar üye yorumu

‘’Müzikal olunca bi geriliyorum. Başlamak istemiyorum derken ödül sezonunda gelmeden platformlarda olduğu için izleyebileceğim filmleri gözden geçirdiğimde film fark ettim. Ama başladığıma asla pişman olmadım. Çok iyi senaryo çok iyi hikaye. İnanılmaz iyi oyunculuklar var. Fakat en önemli yanı şarkılar bile detay barındırıp hikayeye önemli şeyler katıyor. Oralarda bile sıkılmadım, izleyin derim 9/10.’’ – kullanıcı adım Sinemalar üye yorumu 

‘’Lin-Manuel Miranda 'nın ilk uzun metrajı yönetmenin de müzikal bir kökenden gelmesi ve film de rent in arkasındaki büyük ismi görmemiz oldukça başarılı.Müzikalden ziyade opera sever olarak yapımı da beğendim ancak salt bir gözle bakıldığında senaryo eksik karakter analizi derin olmadığı görülebilir,anlatılan dönem rent in hemen öncesi olsa daha başarılı olurdu sanki.Son olarak Rent müzikali de puchini'nin ölümsüz eseri La boheme'den esinlenilmişltr.Bu iki türü ya seversiniz ya da nefret edersiniz.Eğer seviyorsanız filmden sıkılma ihtimaliniz yok denebilir.Kısaca keyifli seyirler.’’ – mestame Sinemalar üye yorumu 

Kaynakça:

https://altyazi.net/yazilar/elestiriler/tick-tick-boom/

broadwayi-rock-ile-yeniden-bulusturan-deha-ticktick-boom-ile-tanidigimiz-jonathan-larson-ve-rent


BENZER YAZILAR

Sofra Sırları: Neslihan Karakteri Analizi

Sofra Sırları Neslihan karakteri analizi. Neslihan karakterinin sosyolojik yansımaları.

Julianne Moore’un Oynadığı En Başarılı 3 Film

Başarılı oyuncu Julianne Moore'un başrolünde oynadığı Still Alice, Far From Heaven ve Safe filmi hakkındaki bilgileri sizler için derledik.


Paylaş