Ölümden sonraki yaşamı düşünmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.

The Good Place dizisine hayat veren oyuncular kimler?

Öncelikle bununla başlayalım. Kristen bell, Jameela Jamil, Ted Danson, William Jackson Harper ve birçok ismi bu dizide görebiliriz. Dizinin çıkış hikayesi de aslında çok farklı. Netflix’te gezerken çerezlik bir dizi diye başlayacağınız ancak iç görüleri kabul etmeye açıksanız farklı dünyaları gezerken, kendinizi sorgulayacağınız türden bir dizi. 

The Good Place Dizisinin Konusu

The Good Place aslında cennet ve cehennem kavramını komedi türüyle size çok rahat geçirebilmeyi başarmış. Cennet ve Cehennem hep insanları korkutmuştur değil mi? Aslında mitolojide ve dinde okuduklarımız gördüklerimiz kadarıyla bir fikrimiz var diye kendimizi avutuyoruz. Cehennem… 

Bu kelime herkesin kafasında bir şey canlandırmaya yetiyor. Kimisi cehennemi ateşler içinde, kimisi buzlar, kimisi çeşitli işkenceler barındıran bir yer hayal ediyor. Belki de Dante’nin İlahi Komedya kitabındaki gibi 9 kat içerisinde günahlarımıza göre cezalandırılacağız diyoruz.  İşte The Good Place burada devreye giriyor. Dizi çok anlaşılır ve güldürücü bir dille seyirciye yansıtılmış. Tamamen iç görüyü görmek isterseniz görüyorsunuz. Gülerken düşündürme burada başlıyor. Bir yandan durumla o kadar eğleniyorsunuz ki bir yandan da iç sesimiz ve beynimiz bizi durum hakkında düşündürmeye itiyor. 

Sizce en korkutucu cehennem senaryosu ne? The Good Place için kendi cehenneminizi yaratmanız. İyi yer ve kötü yer. Kötü yeri gördükten sonra insanlar iyi yere gitmek için ne kadar çabalayabilir? Peki hayatta iyi şeyler yapabilmek için kendimizi en kötü yerde mi görmemiz gerekiyor? İşte dizi sizi bu soruların yanıtını aramanız için kendinizle baş başa bırakıyor.

Nereden çıkmış bu The Good Place? 

Michael Schur’un elinden çıkmış olan bu dizi, ölümden sonrası üzerine birden çok ihtimali sorgulayan felsefi bir komedi dizisi olarak tasarlanmış. 

Büyük günahlardan cinayetlerden, kaçakçılıktan veya aklınıza gelebilecek büyük bir suçtan bahsetmiyor. Bencillikten, günlük hayatımıza kendimizi kaptırdığımızda yaptığımız ufak yanlışlardan, insanları kendimizden küçük görmekten bahsediyor. Bunların bir sonucu var ve bu sonuç senin gibi insanlarla "iyi yer" gibi görünen kendi cehenneminde tıkılıp kalmak. 

Bitmek bilmeyen sonsuz bir hayat…

Dizinin yaratıcısı Schur, bu cennet versiyonuna bir ölüm opsiyonu eklemekle ilgili hiçbir tereddüte düşmediklerini söylemiş. Ancak ilk andan itibaren sonsuz hayatın kötü bir fikir olduğu konusunda yazarlar hemfikirmiş. Schur birçok din ve inanış üzerine araştırmalar yaparak The Good Place için kendini çok iyi hazırlamış.

Tüm okuduğu cennet tasvirlerinde onu ikna etmeyen bir şeyler bulmayı başarmış ve bunları diziyle birlikte komedi adı altına seyirciye yansıtmış.  Schur herhangi bir sonsuzluk tasvirinin kötü olduğunu ve herhangi bir şeyin sonsuza dek sürdüğünde anlamını yitirdiğine kanaat getirmiş. May’in kitabı da ölümsüzlüğün tatminsizliği üzerinde yoğunlaşması için ilham vermiş.

Diziyi izlerken kıyıda köşede unuttuğunuz duygularınıza dokunmaya, düşünmeye, hissetmeye, geriye dönüp bakmaya hazır olmanız gerekiyor. Kendi içinizdeki cehennemle karşılaştığınızda kahkahalarınız size eşlik ediyor olacak.

The Good Place Dizisinin Karakterleri

Eleanor Shellstrop

Dünyadaki hayatında herkesi hor görmesi ve iyilikten kendini men etmesine rağmen bir hata yüzünden iyi yere düşer. İşte macerası burada başlar. 

Michael

Tanrı’nın elçisi olan Michael, iyi yeri inşa etmiştir. Yaşanan ilginç olayların sorumlusudur ve kendiyle gurur duymaktadır. Hassas ve sevecen tavrıyla asıl kimliği herkesi şaşırtır.

Chidi Anagonye

Elenaor’a uygun görülen ruh eşidir. Aynı evi paylaşmaktadır. Etik ve ahlaka takıntısıyla Elenaor’u daha iyi bir kişi haline getirmeye çalışır.

Tahani Al-Jamil

Elenaor’un kendi özgü ve yardımsever komşusudur. "iyi yer" geldiğinben beri burayı hakettiğini kanıtlamaya ve içindeki sesleri durdurmakla meşguldür. Kocaman bir malikanede yaşamaktadır.


BENZER YAZILAR

Netflix'te 2021'in Öne Çıkan Üç Filmi: Passing, Tick, Tick...Boom! ve The Power of the Dog

Önümüzdeki ödül sezonunda adlarını sık sık duyacağınız üç film hakkında bilgiler.

Bir Alfred Hitchcock Filmi: Rebecca

Gerilim filmlerinin ustası Alfred Hitchcock imzalı ünlü psikolojik gerilim filmi Rebecca (1940) ve Netflix’in modern Rebecca (2020) uyarlamasına genel bir bakış.


Paylaş