Marvel'ın, 17 Aralık'ta vizyona giren, Örümcek Adam serisinin son çıkan filminin detayları.

Spider-Man, Stan Lee tarafından yaratılmış hayali bir çizgi roman kahramanıdır. Türkçeye "Örümcek Adam" olarak çevrilmiştir. Orijinal ismi Spider-Man olan kurgusal kahraman beyaz perdeye uyarlanmış ve çok başarılı olmuştur. Tom Holland'ın başrolünde olduğu 3. Örümcek Adam filmi "Eve Dönüş Yok" hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, bu yazıda hikâyesini inceleyebilirsiniz.

Eve Dönüş Yok Konu ve Hikayesi

Film, Peter Parker’in (Spider-Man) kimliğinin ortaya çıkmasından sonra kendini aklamaya çalışmasını konu ediniyor. Peter, Doktor Strange'den yardım ister, işler tehlikeli hale gelir ve onu Örümcek Adam olmanın gerçekte ne anlama geldiğini keşfetmeye zorlar. Çoklu evrenlere değinilir ve Sinister-six'e kapı açılır.

Eve Dönüş Yok Fragmanı

Örümcek Adam (Spider-Man) Hakkında

Örümcek Adam, filmleriyle, çizgi filmleriyle, çizgi romanlarıyla herkese hitap eden bir karakter. Peter Parker, Daily Bugle gazetesine kendi çektiği fotoğrafları satarak yaşamını sürdüren bir lise öğrencisidir. Bir gün gittiği okul gezisinde radyoaktif bir örümceğin ısırığı sayesinde örümcek güçleri edinmiştir. Bundan böyle uzun mesafelere sıçrayabilir, duvarlara tırmanabilir ve yürüyebilir. Örümcek hisleri ile de olabilecekleri önceden hisseder. Örümcek ağına benzeyen bir ağ ipliği fırlatır. Kazandığı bu süper güçleriyle, suçlularla mücadeleye önem ve gayret gösterir. Mahallenizin dost canlısı Örümcek Adam olarak bilinir.

Kahramanımızı, sırasıyla Tobey Maguire ve Andrew Garfield kendi hikayeleriyle ayrı serilerde canlandırılmış, sonrasında Tom Holland'a devredilmiştir.

Tom Holland'ın başrolünde olduğu 3. Örümcek Adam filmi, 17 Aralık 2021'de vizyona girerek, 1 milyar dolardan fazla hasılat elde eden ilk pandemi dönemi filmi olmayı başardı. Ayrıca en iyi görsel efekt dalında tek bir adaylık elde etti.

Yönetmen: Jon Watts

Yapımcı: Kevin Feige

Senarist: Chris McKenna, Erik Sommers , Stan Lee

Stüdyo: Marvel Studios

Vizyon Tarihi: 17 Aralık 2021

Süre: 2 sa 29 dk.

Tür: Aksiyon, Macera, Fantezi

Hasılat: $769.988 milyon

IMDb Puanı

Aksiyon, macera, fantastik kategorisinde yer alan filmin IMDb puanı 504 bin kişinin oyuyla 8.7 olarak belirlenmiştir.

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok Oyuncular

Peter Parker: Tom Holland, Tobeyr Maguire, Andrew Garfied

MJ: Zendeya

May Aunt: Marisa Tomei

Doctor Strange: Bededict Cumberbatch

Ned Leeds: Jacob Batalon

Hogan: Jon Favreau

Electro: Jamie Foxx

Green Goblin: Willem Dafoe

Doctor Octopus: Alfred Molina

Sandman: Thomas Haden Church

Lizard: Rhys Ifans

Sinister-Six Üyeleri Kimdir

Norman Osborn (Yeşil Cin)

Örümcek-Adam’ın yeşil cini. Asıl adı Green Goblin’dir. Peter Parker’ın arkadaşı, Harry Osborn’un babası.  Peter Parker’ın en belalı düşmanı, kötü karakteridir. Willem Defoe tarafından canlandırılır. Karakter, psikolojik yıpratmalarda çok başarılıdır. Osborn bir şirkette yıllarını harcar, deneyler yürütür. Bir gün yönetim kurulu üyeleri onu atar. Çok sinirlenir. Ortağından kalan notları kurtararak deneyi tamamlar. Deney ters teper ve etkisiyle çıldırır.

Doctor Octopus (Doktor Ahtapot)

Peter Parker'ın öğretmenliğini yapmıştır. Asıl adı Doktor Otto Ottavyus’tur. İşine saplantılı bir bilim adamıdır. Sahip olduğu aşırılık, büyük bir hırsa sebep olur. Deneylerine finansör bulamayınca kendi imkânları ile deneylerini sürdürür. Bir gün, laboratuvarında deney yürütürken kaza meydana gelir. Tehlikeli kimyasal maddeleri tutmak için kullandığı metal kollar, omur iliğindeki sinir uçlarına bağlanmasına neden olur. Vücudunun uzvu haline gelir. Böylece Peter Parker’in en zorlayıcı ve çok karizmatik düşmanlarından birisi daha ortaya çıkar.

Flint Marko (Kum Adam)

Flint Marko bir aile babasıdır. Aynı zamanda Ben Amca'yı öldürüldüğü gece kazayla vurarak ölümüne sebep olan kişi. Bunun üzerine hapise girer. BİR  gece hapisten kaçmayı başarır. Bu koşuşturma sırasında birdeney alanında kendini bulur. Buradan ayrıldığında artık  istediği zaman tüm vücudunu kuma dönüştürebilmesini sağlamayı başaran bir karakter olur.

Dr. Curt Connors (Kertenkele Adam)

Dr. Curt Connors, defalarca insan hayatı kurtarmış bir doktordur. Tek kolunu kaybetmiştir. Bu yüzden genetik araştırmalar yapar. Kertenkelelerle çalışarak uzuv kazanmak düşüncesiyle deneyler yapmaya başlar. Deney henüz tamamlanmamışken kendini yarı kertenkele yarı insana dönüştürür.

Max Dillion (Elektrik Adam)

Max Dillion, Örümcek-Adam hayranıdır. Büyük saygı ve sevgi duyar. Çalıştığı yerde geri planda kaldığı hissi kendisini ele geçirir. Kendine güven sorunları yaşar.  Bir gün rutin kontroller sırasında iş kazası geçirir. Kaza sonucu genetiğiyle oynanmış su yılanları dolu su tankına düşer ve elektrik akımına kapılır. Artık vücudu saf elektriktir. Peter Parker'la karşılaşmasında kendi isminin hatırlamaması sonucu aldanmış hisseder. Artık bir Örümcek-Adam düşmanıdır.

İnceleme – Eleştiriler

Merakla beklenen film, izleyenleriyle buluştu. Sevenlerin istek ve beklentisinin ardından 3 karakterin işlenmesi ve yüzlerini tekrar görmek çok tarifsiz bir his. Film, öncelikle geride kalan serilerde Peter Parker’i canlandıran Tobey Maguire ve Andrew Garfield'ın hâlâ birer Peter Parker olduğunun anlaşılmasına yarar sağladı. Biraz düşünüldüğünde akıllara ilk olarak Andrew Garfield'ın Spider-Man'ı canlandırdığı TASM (The Amazing Spider-Man) filminde, kız arkadaşı Gwen’i kaybettikten sonra “onu kurtarabilir miydim?" diye düşüncelerde boğulması ve bunalıma girmesi ihtimalleri geliyor. İzlediğimiz bu senaryoda, ki özellikle son sahnelerinde, Andrew Garfield'ın MJ'yi kurtarması ruh haline iyi gelmesi olası. Böylece yerini tutmayacak olsa da zihninde oluşturmuş olacağı senaryoları telafi edebilmiş olması bir ihtimal.

Tobey Maguire’i, 20 yıl geçmesinin ardından tekrar görmek izleyenlerde farklı bir duygu yaşattığı açık. Özellikle kendisine alışan nesil için. Andrew Garfield, TASM (The Amazing Spider-Man) 2’den sonra oyunculuğunu ileri yönde geliştirmiş. Film içerisinde yalnız ve duygusal özellikte olduğunun pek çok detayda işlemeyi başarmış görünüyorlar.

Meşhur sahneyi görmek isterseniz;

Doctor Strange’in, her şeyi yoluna koyması için hazırlayacağı büyünün, çoklu evrenlere sebep olacağı düşünülüyordu. Öyle de oldu ve çoklu evrenlere niyahetinde giriş yapıldı. Evrenler karıştı ve aksiyon başladı. Sinister-six üyelerinden Örümcek Adam’ın gerçekten en belalı düşmanının yine bu filmde green goblin olarak belirlenmesi çok iyiydi. Willem Dafoe’nin, esas kötü karakteri canlandırırken rolünün hakkını verdiğinden şüphe yok. Üç Örümcek Adam’ı Electro’dan kurtaranın Dr. Octopus olması izleyenlere iyi hatırlayacakları güzel bir anı kazandırdı. Film süresince oldukça güzel işlenen daha başka çok detay sahneleri var. Tobey Maguire'ın eski hocası Dr. Octopus ile yıllar sonra karşılaşması ve eski düşmandan ziyade bir öğretmen- öğrenci edasıyla sohbet etmiş olmaları gerçekten harika. Ayrıca birçok kez konu olan Peter Parker karmaşası, birbirini gösteren Örümcek Adam ironisi, ağ fırlatma diyaloglarının filmde gerçekleştirilmesi ve “I love you guys” sahnesi şahane. Olumsuz olarak Sandman ve Lizard gibi karakterler biraz daha işlenebilirdi. Green Goblin hariç. Filmin hikâyesine çok bir etkileri olmadı. Biraz daha vakit vermek güzel olabilirdi.

Doctor Strange’nin büyüyü tamamlamasıyla birlikle insanlar Örümcek adamı hatırlıyorlar. Sadece Peter Parker’ın Örümcek Adam olduğunu unuttular. Peter Parker’ın unutulması konusunda pek çok eksiklik hala izleyenlerde net olarak cevaplandırılmış sayılmaz. Ancak Tom Holland’ın canlandırdığı Peter Parker'ın artık kimsesiz kaldığı söylenebilir. Çünkü final sahnesinde kendi evinde yine kendisinin tasarladığı el yapımı kostümüyle gördük. Böylece eleştiri odağı olan “Ironspider” ya da “örümcek ergen” eleştirileri son bulacak gibi görünüyor. Tekrar göreceğiz ki herkes, Peter Parker'ı unuttuğuna göre Peter Parker tekrar fotoğrafçı olmaya başlayacak.

3'ü 1 Arada Örümcek

İzlediğimiz en mükemmel Örümcek Adam filmi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü nostaljik hislerime dokunmayı başardı. Duygusal açıdan zengin ve beklentilerin doyurulduğu bir film. Eski karakterleri görmek keza tarifsiz bir histi. MCU’nun severlerinin beklentisini ortaya koydukları çok açık. Filmde Venom karakterinin olacağını düşünenlerdeniz ama olmaması bizi şaşırtmadı. Çünkü herhangi bir kesin açıklama veya sızdırılmış görüntüler yoktu. Yine de after credits sahnesinde gördük. Böylece çoğu diğer filmlerinde olduğu gibi after creditler film kadar iyiydi. Zaman zaman çok heyecanlandık, güldük, hüzünlendik ve tabii keyif aldık. Kesinlikle sinemada izlenmesi gereken bir film.

Kaynakça

tr.wikipedia.org

imdb.com

beyazperde.com

iyikigormusum.com


BENZER YAZILAR

Uncharted - 2022

Tom Holland'ın başrolünde oynadığı, aynı isimli video oyunu serisinden esinlenerek çekilen filmin detayları.

The Lost Daughter: Bencilce Bir Hayat, Onarılamaz Hatalara Gebedir

Maggie Gylenhall’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2021’de Netflix’te yayınlanan The Lost Daughter filmi hakkında bilgiler ve yorumlar.


Paylaş